Autor Wątek: Cześć wszystkim  (Przeczytany 2924 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krimzon

• Nowy użytkownik
  • *
Cześć wszystkim
« dnia: Czerwiec 14, 2012, 09:53:09 »
Witajcie. Mam pewną sprawę. Jakiś miesiąc temu zaczęły się u mnie dziwne dolegliwości (w skrócie - mrowienie i palenie w łydkach, lekkie bóle w klatce piersiowej, bóle brzucha, głowy, problemy ze snem). Wziąłem od rodzinnego skierowanie do neurologa, który kazał mi zrobić tomografię głowy, na której wyniki obecnie czekam. Chciałem też zrobić sobie ogólne badania krwi (morfologia, próby wątrobowe, żelaza i inne tego typu sprawy) i moczu, coby wiedzieć, czemu jestem osłabiony i taki nijaki ogólnie. Dodatkowo jeszcze od niedawna czuję lekkie duszności (nieco ciężej mi się oddycha). Mam lekką wadę pleców - plecy okrągłe - ale do tej pory nie sprawiało mi to większych problemów z oddychaniem, więc nie wiem, czy może to być przyczyna.

Rodzinny nie dał mi skierowania na krew, powiedział, że takie objawy i ich nagromadzenie nie mają prawa w moim wieku się raczej wydarzyć (mam 27 lat) i zasugerował, że mam stany depresyjne, przepisał Asertin. Mogę jeszcze dodać, że stres występuje u mnie raczej przeciętny (chyba że nieuświadomiony), jestem w stałym dobrym związku, pracę mam, w rodzinie też nie ma większych problemów.

Mam do Was pytanie - czy depresję lub nerwicę może zdiagnozować rodzinny bez wykonania badań na choroby somatyczne? Z tego co wiem, trzeba je najpierw wykluczyć, później doszukiwać się przyczyn w psychice. Czy ten Asertin mam brać? Rodzinny kazał po 3 tygodniach się zgłosić do kontroli. A może zmienić rodzinnego na takiego, który zleci badania, które wykluczą konkretne choroby? Bo czuję się zlany przez gościa z góry na dół. Dzięki za ewentualne sugestie :)

Offline grotek

• Ekspert
  • Geniusz na kacu :P
Odp: Cześć wszystkim
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 14, 2012, 10:38:30 »
Witam cię,takie moje zdanie ze poczekaj na te wyniki do tego czasu prochów nie łykaj,a cóż tu powiedzieć rodzinny lekarz odwalił standardowe działanie zamiast porozmawiać z pacjentem,zrobić jakiś wywiad,wypytać dał proszki i odesłał do domu.
A i jeszcze jedno raz na jakiś czas możesz prosić lekarza o badanie czy to krwi czy czegoś innego i nie musisz podawać przyczyny,prawidło minimum raz w roku powinno się komplet badań zrobić kontrolnie,no ale cóż oto Polska tutaj trzeba mieć zdrowie żeby się leczyć.

Offline Krimzon

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2012, 11:06:42 »
Wiem właśnie, że mogę zrobić badania bez podania przyczyn, ale ten lekarz maturę chyba przed wojną robił, a bez skierowania na badania - cóż...  Nie wiem, na co idą moje składki. A prywatnie nie bardzo mnie stać.

Przemyślę te prochy jeszcze i zmianę lekarza też.

Dzięki i pozdrawiam :)

bartek

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2012, 11:53:12 »
Jak chcesz to poczekaj na wyniki.

Swoją drogą wydaje mi się, że lekarz wie co robi. Sam asertin to bezpieczny lek i napewno Ci nie zaszkodzi, a skoro Ci go przepisał to widocznie na podstawie wywiadu stwierdził, że go potrzebujesz. Jestem pewny, że ma pewne przypuszczenia co dokładnie odpowiada za Twoje objawy.

Czy tym nieprzyjemnym objawom somatycznym towarzyszy uczucie lęku, zaniepokojenia, zamartwianie się o swoje życie, zdrowie?

Offline Thomas2

• Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
  • Mityczny użytkownik
  • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 14, 2012, 12:18:39 »
Zarówno Twój wiek jak i objawy sugerują zabużenia somatoformiczne, więc nie dziwi mnie reakcja lekarza, wyniki na 90% obstawiam że będą dobre.
Charakterystyczną cechą tych zabużeń jest odczówanie dolegliwości bez występowania faktycznej fizycznej choroby.

Witaj na forum

Offline Krimzon

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 14, 2012, 12:21:31 »
beladin, nie da się ukryć, że trochę tak - niepokoję się. Chodzi o to, że nigdy wcześniej nie miałem podobnych objawów, a gdy wystąpiły, to zacząłem zastanawiać się, co to może być, śledziłem objawy w internecie (wiadomo - jedna z gorszych rzeczy w jaką można się wkręcić - zwykły katar może świadczyć o śmiertelnej chorobie ;) ). Ciężko jest totalnie odpuścić sobie myślenie o tym, zwłaszcza, że cały czas pobolewa mnie łepetyna, czuję czasem płuca.
No nic, zobaczymy, co będzie, jak odbiorę wyniki i pójdę z nimi do neurologa.

Thomas2, witaj :) Poczytałem o tych zaburzeniach, też są prawdopodobne, jednak zdanie "ważne jest wykluczenie przyczyn biologicznych dopiero kiedy w dokładnych badaniach medycznych nie stwierdza się podłoża somatycznego wskazuje to na podłoże psychiczne" przemawia za przeprowadzeniem badań.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2012, 12:25:44 wysłana przez Krimzon »

Offline Thomas2

• Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
  • Mityczny użytkownik
  • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 14, 2012, 12:30:33 »
Nie śledź zostaw to lekarzom, objawy które podajesz są rozlokowane raz w łydce, raz w płucach, raz głowa boli, raz brzuch to się kupy nie trzyma, a szukanie chorób u siebie też się nazywa: hipohondria i jest częścią zaburzeń somatoformicznych.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_somatomorficzne

http://www.nerwica24.pl/zaburzenia_somatomorficzne.htm

Receptory neuroprzekaźników są rozlokowane w wielu kluczowych miejscach na ciele jak głowa, żołądek, płuca, skóra itd. stąd objawy są rozlokowane niemak na całym ciele.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2012, 12:32:49 wysłana przez Thomas2 »

Offline Krimzon

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 14, 2012, 12:38:14 »
Nie są rozlokowane raz tu a raz tam, tylko równolegle. Nie szukam u siebie chorób, poczułem jedynie pewne objawy, poszedłem z nimi do lekarza, który z prosto z mostu przepisuje mi antydepresant, na podstawie jedynie wywiadu, bez wcześniejszych badań. Dlatego zajrzałem tutaj do Was, jako bardziej doświadczonych w tej kwestii.

bartek

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 14, 2012, 12:40:29 »
beladin, nie da się ukryć, że trochę tak - niepokoję się

Nerwicy wegetatywnej (somatycznej) zawsze towarzyszą lęki - innej możliwości nie ma. Odczuwa je się bardzo intensywnie i  raczej nie da się ich pomylić z obawami typu "czy czasem nie jestem chory" Sam przechodziłem bardzo nasiloną nerwicę tego typu. Przypatrz się sobie i wyczuj co pojawia się najpierw, złe samopoczucie czy niepokój i na ile ten lęk czy obawy o własne życie występują teraz w Twoim życiu.

Ciekawy jestem co Cię skłoniło do tego, żeby szukać pomocy właśnie tutaj.

Offline Krimzon

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 14, 2012, 12:53:55 »
Ciekawy jestem co Cię skłoniło do tego, żeby szukać pomocy właśnie tutaj

Wujek Google ;) Wpisałem nazwę leku i zakładkę "dyskusje". Pierwsze dwa linki są do tego forum.

Może masz rację, żeby przypatrzeć się sobie. To, że sobie czegoś nie uświadamiamy, nie znaczy że tego nie ma, może te lęki czy obawy gdzieś u mnie tkwiły ukryte.

Thomas2, dzięki. Dziurawca nie trawię ;)

bartek

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 14, 2012, 13:02:42 »
Pytałem o motywy wizyty na fobikach, bo może instynktownie czujesz, że coś tam Cię jednak trapi.
Jesli wyłacznie nazwa leku Cię do nas sprowadziła to moim zdaniem raczej nie cierpisz na żadne z tego typu schorzeń a być może po prostu dopiero zaczynasz swoją wędrówkę ku nim - trudno powiedzieć :) Najlepiej idź prywatnie do lekarza, który wykluczy bądź potwierdzi problemy nerwicowe, lekarza psychiatry i będzie po problemie.

Jak czujesz objawy napij się neospasminy i zobacz czy będzie efekt. ..no i rozmawiaj z lekarzem o swoich wątpliwościach.

Offline Krimzon

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 14, 2012, 13:07:22 »
No, nazwa leku jest jednak dość mocno związana z tematyką forum :)

Głównie chodziło mi o potwierdzenie, czy depresje - nerwice stwierdza się ot tak sobie, u lekarza rodzinnego bez przeprowadzenia innych badań. Wychodzi, że tak ;)

Dzięki wszystkim za odpowiedzi i rozmowę, co będzie to zobaczymy. Jak będę coś wiedział, to zajrzę i powiem gdzie problem. Trzymajcie się.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2012, 13:13:23 wysłana przez Krimzon »

bartek

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 14, 2012, 13:54:15 »
Lekarz rodzinny jak najbardziej może zdiagnozować nerwicę czy depresją bez dodatkowych badań. W przypadku tych schorzeń diagnozę opiera się wyłącznie na wywiadzie z pacjentem. W przypadku nerwicy z objawami somatycznymi pacjentowi trudno uwierzyć, że nie jest chory na serce, kręgosłup, czy nerki.

Idź do innego lekarza jak masz wątpliwości.

Ten asertin jest bezpieczny i możesz go brać bez obaw o zdrowie. Ostatnio czytałem pracę naukową na temat kardiotoksyczności setraliny i wyszło na to, że nawet pacjenci świerzo po zawale mogą go śmiało przyjmować.

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 14, 2012, 14:17:36 »
Cześć ;)

Kite

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 14, 2012, 15:47:27 »
Hej