Autor Wątek: jak sobie z tym poradzić????  (Przeczytany 1425 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline xlsxll

• Nowy użytkownik
  • *
jak sobie z tym poradzić????
« dnia: Maj 03, 2013, 12:39:18 »
witam, jestem tu nowa i długo zastanawiałam się czy założyc tu konto i opisać wam moją historię.  Chciałam się was doradzić i zapytać jak sobie dajcie rade z fobią ( mysle, że tylko wy to zrozumiecie , dla rodziny "przesadzam" i "jestem dziecinna"). Od zawsze  miałam problem z wychodzeniem z domu i poznawaniem innych ludzi . Nie było to tak, że zamykałam się w domu czy nie rozmawiałam z innymi- wychodziłam, rozmawiałam ale zawsze czułam stres z tym związany. Dlaczego teraz o tym pisze? Wydaje mi się, że to sie coraz bardziej pogłebia. Strasuje sie wyjsciem z domu. Nienawidze byc sama w miejscach publicznych np. gdy jade tramwajem ciągle wydaje mi się, że wszyscy na mnie patrzą, że mnie oceniają, jak ktos sie zasmieje to wydaje mi się, że smieją się ze mnie. Nie lubie rozmawiać przez telefon przy ludziach, nie jem nigdy sama w miejscach publicznych (ciągle czuje ten stres, że wszyscy na mnie patrzą!!). Ostatnio zaczęła opuszczać więcej zajęc na uczelni byle tylko posiedzieć w domu. Najlepiej czuj się, gdy wychodzę z domu wieczorami chociaż teraaz to i tak ograniczam to do minimum. Mam pare koleżanek, przy nich czuje sie swobodnie ale gdy tylko zostaje sama od razu czuje stres. Na uczelni gdy nie ma moich koleżanek potrafie przesiedzieć te 15 min w toalecie  sama niż wyjsc do inncyh ludzi.  Troche to bez ładu i składu ale chciałabym sie dowiedzieć jak z tym walczyć, czy wizyta  u lekarza cos pomoże? najgorsze jest to, że nikt nie wie z czym się zmagam, rodzina nawet gdybym im powiedziała to uzna , że to jakis wymysł. Nie wiem co robic, jestem młoda i czuje, że marnuje sobie życie.  :(

pocek

• Gość
Odp: jak sobie z tym poradzić????
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 03, 2013, 12:54:57 »
Objawy takie typowe dla fobii społecznej..

Warto się wybrać do lekarza (psychiatry) po jakieś przeciwlękowce jeśli jest bardzo źle + terapia bo w zmianie przekoń leży cały klucz (ale to już lekarz pokieruje co i jak).  Wszystko będzie dobrze

No i zostań z nami na forum ;p

diabol

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 03, 2013, 13:08:59 »
myślę, że wizyta u lekarza pomoże, u psychiatry i psychologa być może też, ale nie należy się spodziewać cudów  ;>
wydaje mi się, że niestety w tym wszystkim najważniejsi i najbardziej odpowiedzialni jesteśmy my sami- ja sobie radzę tak, że dewaluuję ludzi <nie nakłaniam, bo też dobre nie jest>, myślę sobie, że są... równie słabi jak ja i że może.. nie ma w tym nic złego, ale zrównuje nas to w jakiś sposób, albo myślę sobie np. wysiadając z busa, co jakichś obcych ludzi obchodzi, że ja wysiadam, jak wysiadam, gdzie wysiadam, że tylko ja wysiada :D <takie myślenie jest często kwitowane jako "nie jesteś pępkiem świata bleee" co dla ludzi do nas podobnych jest absurdalnym komentarzem, bo przy tym, że jednocześnie wydaje nam się, że wszyscy się z nas śmieją/patrzą się/obgadują myślimy też, że jesteśmy niewidzialni itp. <chyba> > i wracając do busa, nwet jeśli to kogoś obchodzi, zauważy to i tak za chwilę zapomni. dobrze w takich sytuacjach jest chyba myśleć, że wtapiam się w tłum, a nie odstaję jak czarna plama na białej ścianie, albo że przecież robię normalne rzeczy, to co wszyscy... np. jem <też mam znowu problem z jedzeniem w miejscach publicznych>; ale generalnie robię to co inni ludzie,  a mój sposób robienia jest jednym z miliona wariatów i niczym się nie wyróżnia.
na początku roku, pierwszy semestr też przesiadywałam w toalecie, potem zaczęłam wychodzić, niewygodnie tam było itp;d, spojrzałam się na ludzi dookoła i ... czasami dochodzę do wniosku, że mają mnie w nosie <jupi>, czasami sama kogoś zaczepiam jak chcę o coś zapytać <i powtarzam sobie, że przecież jestem homo sapiens nie robię nic zwierzęcego>, albo, że ci ludzie są tak samo ujowi jak ja :D więc to co oni mi wytykają nie ma najmniejszego znaczenia, niech najpierw spojrzą na siebie.
oczywiście nie zawsze działa, ale czasami uspokaja.
w ogóle to wydaje mi się, że mamy problem z postrzeganiem tego, że możemy robć to co inni ludzie, w różne sposoby, że nikt nie zwróci na to uwagi, szerzej rzecz ujmując ze mną przynajmniej jest tak, że mam problem z tym, że wydaje mi się że ktoś <ludzie> zabrał mi prawo do bycia człowiekiem, życia jak człowiek, robienia to co człowiek... i kazał siedzieć w kanałach.
świadomość siebie i odpowiedzialności to droga przez mękę, ja się boję więc nie zaczynam, ale ile tracę.

Offline Supa

• Mister Całokształtu 2013
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 03, 2013, 13:11:17 »
Odsyłam do tematu Blanka, wydaje mi się pomocny.

http://fobicy.pl/index.php?topic=3000.msg100910#msg100910

Offline gladys1612

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 03, 2013, 13:12:55 »
 ja mam trochę inną fobię ale ona też mnie ogranicza i ostatnio też coraz rzadziej wychodzę z domu.  Ja to sobie radzę tak że powiedziałam o tym jednej osobie która mnie wspiera zawsze i wszędzie. to pomaga. choć nie zawsze. <???>

Offline xlsxll

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 03, 2013, 17:38:33 »
diabol: też czasami sobie tak wmawiam, że przeciez czemu Ci ludzie mają akurat na mnie zwracac uwagę, przeciez niczym się nie wyróżniam. Czasami to pomaga, czasami nie. Nie są to jakies ataki paniki, po prostu nie lubie przebywac w tramwajach, busach :P Najlepiej mi w samochodzie, przemknąc przez miasto z zaufanymi osobami :) Nigdy na te moje "dziwactwa" nie zwracałam tak uwagi, aż do teraz bo czym jestem starsza tym dziwniejsza. Często wole posiedzieć w domu, poogladać serial niż gdzies wyjsc  :P Co do powiedzienia komus - chyba się przemoga i powiem przyjaciółce, mam nadzieje, że ona jedna mnie zrozumie :)  Do psychologa też sie chyba wybiore bo męczy mnie już wracanie na szybko do domu w przerwach mdz zajęciami, byle tylko nie zostac w miejscu publicznym sama  ;D

Offline Thomas2

• Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
  • Mityczny użytkownik
  • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 05, 2013, 23:35:14 »
Warto też rozważyć alternatywne metody terapii :D