Autor Wątek: Również witam i proszę o pomoc-nietypowy przypadek STROMOFOBIA  (Przeczytany 1353 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hiszuana

• Nowy użytkownik
  • *
Nie wiem czy ktoś spotkał się z takim przypadkiem, chodzi o mój paniczny lęk przed zjechaniem ze stromej góry <lovely> na czymkolwiek (rower , narty!, rolki) oprócz zejścia na własnych nogach, zaznaczę iż nie ma lęku wysokości ani przestrzeni. Zaczeło się już dawno temu tylko teraz połączyłam pewne fakty. Ostatnio byliśmy z mężem na nartach jak wjechaliśmy na górę i zobaczyłam jej przechylenie, sparaliżowało mnie jak ja z niej zjade, ale że mnie mój troche podkurzyl to zaczęłam przemieszczać się pługiem, do momentu jeszcze większej stromizny walczyłam z nią, próbowałam zjechać jakimś sposobem, ale w pewnym momencie moje ciało oblało się potem i zaczęło całe dygotać, odpiełam narty powiedziałąm "na chol.... ja mam się tak denerwować" i zeszłam. Jak jest łagodniejsza górka początkowo czuje strach, który zazwyczaj przechodzi mi po 1 grzańcu i wtedy śmigam szybko ciągle doskonaląc jazdę. To samo mam np. przy jeździe rowerem jak jest nagły przechył i baaardzo stromo w dół to będę jechać na hamulcu a z pewnych górek w ogóle nie zjade. Bardzo mi to utrudnia życie, a nie wiem co mogłabym zrobić żeby to zmienić. Czy są jakieś terapie? Będę wdzięczna za podpowiedzi.

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: Czarna dziura
Odp: Również witam i proszę o pomoc-nietypowy przypadek STROMOFOBIA
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 19, 2014, 00:13:51 »
Hej :)
"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Offline avoidant

• ...
  • Profesor
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 19, 2014, 00:30:18 »
Siemano Hiszuana :D
If you feel like shit, people you hate wins.

Offline Rea

• Legendarny użytkownik
  • Poniżej dna
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 19, 2014, 00:46:10 »
Witaj. :)
"Jeśli trzymasz miłość zbyt słabo - odleci,
jeśli ją ściśniesz za mocno - umrze.
Oto jedna z zagadek."

Tom T. Hall

Offline Exeen

• Legendarny użytkownik
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 19, 2014, 02:59:48 »
Skoro potrafisz to zrobić po jednym grzańcu, to i bez tego potrafisz, tylko że sama sobie wmawiasz, że to coś strasznego. Zamiast grzańca spróbuj zrobić sto przysiadów i wtedy zjechać  ;)

Offline Elfka

• Miss Całokształtu 2013
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 19, 2014, 10:26:56 »
Skoro potrafisz to zrobić po jednym grzańcu, to i bez tego potrafisz, tylko że sama sobie wmawiasz, że to coś strasznego.
Prawda.
Dla mnie stromizny stają się problemem, gdy ludzie patrzą (tak, jak wszystko inne zresztą). Gdy jestem sama, strach zupełnie znika.

Offline Thomas2

• Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
  • Mityczny użytkownik
  • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 19, 2014, 11:25:17 »
Witaj na forum :D

Offline BlankAvatar

• Ekspert
    • [PSYCHOTERAPIA self-help poradniki]
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 19, 2014, 12:39:49 »
Hej,

Twój przypadek nie jest nietypowy, jeśli wziąć pod uwagę, że bodźcem warunkowym wywołującym lęk może stać się niemal wszystko.

Dlatego bez znaczenia czy boisz się stromizn, drabin, lampek świątecznych, kotów czy pomarańczy - wszystko jest jakąś fobią specyficzną opartą na tym samym mechanizmie (więc tak samo się leczy, czytaj - terapią behawioralną z elementami poznawczej).

Także nie jesteś oryginalna  ;)

Swoją drogą, nie rozumiem po co ktoś wymyśla nazwy dla każdej możliwej fobii. Porobiłby sobie (ten ktoś) wydzieranki, albo okleił wydmuszki muliną, skoro musi dać się wyżywać swojej kreatywności.

<-- Zbiór poradników psychologicznych/samopomocy dotyczących m.in.:

-Zaburzeń psychicznych np. fobie, ataki paniki, depresja, ChAD, psychozy, ZOK, anoreksja, bulimia, hipochondria, zab. osobowości itd.
-Psychologii relacji międzyludzkich, inteligencji emocjonalnej, psychologii szczęścia itp.
-Redukcji stresu (techniki relaksacyjne, mindfulness, autosugestia itd).

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 + Darmowy Download

http://chomikuj.pl/reparare/PSYCHOTERAPIA+self-help+poradniki HASŁO: fobia

Offline Thomas2

• Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
  • Mityczny użytkownik
  • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 19, 2014, 13:08:31 »
Swoją drogą, nie rozumiem po co ktoś wymyśla nazwy dla każdej możliwej fobii. Porobiłby sobie (ten ktoś) wydzieranki, albo okleił wydmuszki muliną, skoro musi dać się wyżywać swojej kreatywności.

Żebyś Ty wiedział ile osteoartretyzm ma nazw. A nowotworów ile jest nazw, na choroby o tym samym mechanizmie działania  :P bynajmniej to nie śmieszy  :P

ple

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 19, 2014, 13:25:32 »
zdaje sie, ze to naturalny lek, by nie zrobic sobie krzywdy.
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2014, 13:32:47 wysłana przez ple »

Offline BlankAvatar

• Ekspert
    • [PSYCHOTERAPIA self-help poradniki]
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 19, 2014, 13:31:00 »
nowotwór to po prostu grupa wadliwych komórek, które nie chcą zginać.  1) Inny może być charakter takiego nowotworu. 2) Nowotwory mogą być różnych organów 3) nowotwór danego organu będzie dawał inne skutki (porównaj nowotwór trzustki, wątroby i skóry). Dlatego to ma sens, by te nazwy wymyślać (tak jak jest różnica między katarem, przeziębieniem i grypą, choć niby to samo).

Przy fobiach specyficznych zawsze jest to samo: bodziec warunkowy -> reakcja lękowa; te same podsystemy w mózgu.

Można by się może pokusić na rozdzielenie bodźców warunkowych na dwie grupy tj., które są bardziej popularne, bo ewolucja tak zadziałała i reszta (strach przed wężami/ lęk wysokości vs. lęk lampkami nocnymi albo czerwonymi rowerami). Być może te pierwsze związane są z jakimiś swoistymi detektorami cech (dla węży), albo skądinąd zdrowy odruch (lęk przed wysokością z którym związane są inne układy) staje się zbyt silny - reakcja jest wyolbrzymiona. Tak czy siak leczy się wszystko tak samo - łagodząc reakcje lękową.
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2014, 13:39:33 wysłana przez BlankAvatar »
<-- Zbiór poradników psychologicznych/samopomocy dotyczących m.in.:

-Zaburzeń psychicznych np. fobie, ataki paniki, depresja, ChAD, psychozy, ZOK, anoreksja, bulimia, hipochondria, zab. osobowości itd.
-Psychologii relacji międzyludzkich, inteligencji emocjonalnej, psychologii szczęścia itp.
-Redukcji stresu (techniki relaksacyjne, mindfulness, autosugestia itd).

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 + Darmowy Download

http://chomikuj.pl/reparare/PSYCHOTERAPIA+self-help+poradniki HASŁO: fobia

Jolaos

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 19, 2014, 13:39:07 »
A jak jest u Ciebie ze schodzeniem ze schodów i zjazd schodami ruchomymi i moment, gdy trzeba przejść z tych schodów na stabilne podłoże i wejść przede wszystkim na nie?
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2014, 06:59:02 wysłana przez Jacksons »

Offline hiszuana

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 20, 2014, 22:57:31 »
A jak jest u Ciebie ze schodzeniem ze schodów i zjazd schodami ruchomymi i moment, gdy trzeba przejść z tych schodów na stabilne podłoże?
nie mam jakiś obaw ze schodzeniem z ruchomych schodów, chociaż jak teraz myśle to zawsze staram się wyczaić odpowiedni moment na zestawienie pierwszej nogi, ale nigdy nie uznawałam tego jako czegoś innego a raczej normalnego.

Offline hiszuana

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 20, 2014, 23:02:07 »
Dziękuje za wszystkie odpowiedzi, czytałam już o terapii behawioralnej tylko na przykładzie arachnofobii i niestety nie wiem jak mogłabym zastosować ją w swoim przypadku np. oglądanie filmików ze stromiznami mnie nie przeraża. Picie grzańca pomaga ale na początku, jednak przy ostatniej jeździe strach spowodował że cały alko wyparował ze mnie zanim zjechałam, wtedy musiałabym chyba duuużo więcej wypić, a przecież nie o to chodzi.

Offline khaleesi

• "Życie jest jak pudełko czekoladek..." ;]
  • Aktywny użytkownik
  • Miejsce pobytu: Kraina Czarów ekm Smoczków!
  • Despertarme un día más por ti! ♥
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 28, 2014, 08:06:03 »
witaj na forum <papa2>