Autor Wątek: Osobowość unikająca  (Przeczytany 34178 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lon

• V.I.P
Osobowość unikająca
« dnia: Czerwiec 08, 2010, 17:15:41 »
http://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowo%C5%9B%C4%87_unikaj%C4%85ca

Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć czym różni się osobowość unikająca od silnej fobii społecznej. Samo określenie "osobowość", czy "zaburzenie osobowości" sugeruje, że ten lęk społeczny jest głębiej zakorzeniony w psychice i stanowi cechę bardziej trwałą. Zdaje się też, że inne jest również podejście osoby dotkniętej ou do tego lęku, bo fobicy społeczni bardziej odbierają lęk społeczny jako coś obcego z czym należy walczyć, natomiast dla ou unikanie może być traktowane jako rzecz naturalna i konieczna.
Warto też zwrócić uwagę na to kryterium ICD -  "stałe napięcie i niepokój" - u fobików przeważnie to nie występuje, chyba, że jest skutkiem lęku uogólnionego.

Moim zdaniem istotną kwestią może być również wiek, od którego zmagamy się z lękiem społecznym. Myślę, że jeżeli lęk społeczny odczuwa ktoś od najwcześniejszych lat swojego życia, to będzie to raczej osobowość unikająca niż fobia społeczna.

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2010, 17:17:54 wysłana przez Lon Luvois Fuller »

Offline trash

• Profesor
Odp: Osobowość unikająca
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 08, 2010, 21:08:02 »
Trochę ten podział na fs/ou wydaje mi się sztuczny, albo nie do końca właściwy. Tak jak piszesz ou wygląda po prostu na mocniej zakorzeniony schemat . Sama fobia jest często zaburzeniem wtórnym o zróżnicowanej patogenezie (pomimo podobnych objawów przyczyna może być różna, fobicy mimo wszystko różnią się między sobą) i gdyby głębiej to drążyć pewnie z samej fobii można by było wyróżnić kilka odrębnych zaburzeń. Nie jestem zwolennikiem wprowadzania twardych podziałów tam gdzie granice są bardzo płynne i moim zdaniem fs i ou można w zasadzie  uznać za synonimy, ewentualnie ou jako "przewlekły" podtyp fobii .

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 08, 2010, 21:36:28 »
No trudno to rozgraniczyć nawet w teorii, ale jednak mi się wydaje, że ten podział ma sens. Głównie ze względu na tę przewlekłość i odczuwanie lęków społecznych jako czegoś naturalnego u ou.

Natomiast w praktyce jak kto zostanie zdiagnozowany to pewnie nie ma wielkiego znaczenia, bo i tak dostanie te same leki. Ponoć ma to jednak znaczenie przy wyborze psychoterapii(psychodynamiczna dla ou i behawioralno-poznawcza dla fs). Ja tam nie wierze w te terapie, więc mnie to mało interesuje.

Offline ewita

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 09, 2010, 05:11:02 »
jakie sa rodze osobowości? pytam bo nie wiem. czy osobowosc a charakter to róznica?

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 09, 2010, 12:19:45 »
Cytat: ewita
czy osobowosc a charakter to róznica?

Trudno powiedzieć. Myślę, że w języku potocznym można używać ich zamiennie.

Cytat: ewita
jakie sa rodze osobowości?

Tu chodzi raczej o zaburzenia osobowości. Jest ich sporo. Ludzie często przypisują je sobie na wyrost ;)

Offline ewita

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 09, 2010, 12:24:23 »
a co znaczy ze mizna miec silną osobowość?

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 09, 2010, 12:37:14 »
No wyróżniającą się, oryginalną, ale to tylko takie powiedzenie ;) Ono nie ma nic wspólnego z zaburzeniami osobowości.

Offline Laleczka

• Ekspert
  • ZBUNTOWANY ANIOŁ
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 09, 2010, 13:24:50 »
o proszę jaki psycholog się znalazł... :P
Z plastikowych rzęs płynie sztuczna łza, tak już czasem jest nawet gdy oczy są ze szkła...

Offline iksemel

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 10, 2010, 20:38:35 »
Ponoć ma to jednak znaczenie przy wyborze psychoterapii(psychodynamiczna dla ou i behawioralno-poznawcza dla fs). Ja tam nie wierze w te terapie, więc mnie to mało interesuje.
Ja uczęszczam na terapię b-p i wiem, że jest skuteczna. Inna sprawa, że może nie będzie działać na każdego, kto ma problemy z fs. Ale tego przecież można spróbować... Inaczej to będzie tak, jakby się oceniało film wyłącznie na podstawie recenzji...

Offline Julia

• Aktywny użytkownik
  • Miejsce pobytu: Śląsk
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 15, 2010, 20:17:46 »
Czyli ze jak nie cierpie na fs ? bo jak tak czytam to moje leki biora sie stad iz panicznie boje sie oceny innych ludzi, ze mnie wysmieja itp za kazdym razem jak sie spotykam ze znajomymi to w mojej glowie roi sie od pytan czemu mi sie "tak przyglda czy cos jest nie tak" Moze ja wlasnie mam osobowosc unikajaca ale nie uciekam od ludzi staram sie zwalczac ta dolegliwosc odganiac natretne mysli ze ktos mnie ocenia. Juz sama niewiem :-?

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 16, 2010, 18:45:42 »
Cytat: Maja
moje leki biora sie stad iz panicznie boje sie oceny innych ludzi, ze mnie wysmieja itp za kazdym razem jak sie spotykam ze znajomymi to w mojej glowie roi sie od pytan czemu mi sie "tak przyglda czy cos jest nie tak"

Moim zdaniem to jest fobia społeczna, a nie osobowość unikająca.

Ja bym się zastanawiał nad osobowością unikająca w sytuacji, gdy to "unikanie" jest bardzo częste i destabilizuje życie. Ponadto zwróciłbym uwagę na wiek, od którego lęki społeczne występują - jeżeli pojawiły się bardzo wcześnie, to może być to ou. Kolejna sprawa - związki. Jeżeli dość swobodnie czujesz się w swoim związku, to raczej nie masz ou gdyż u ou "jedynie przejawy bezwarunkowej akceptacji umożliwiają nawiązanie bliższych relacji interpersonalnych". Jeszcze kolejna sprawa, to nieustanny niepokój występujący u osób z ou - jeżeli u Ciebie nie występuje to raczej nie masz ou.

Nie za bardzo rozumiem na jakiej podstawie wnioskujesz, że możesz mieć ou. Te objawy, które wymieniłaś idealnie pasują do fobii społecznej.

Offline Julia

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 16, 2010, 20:07:26 »
W google znalazlam artykul na temat ou i tam pisalo ze jak czlowiek boi sie oceny innych, jest przewrazliwiony na krytyke to cierpi na ou stad moje przypuszczenia. W zwiazku czuje sie bardzo swobodnie.

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 16, 2010, 20:12:19 »
Cytat: Julia
znalazlam artykul na temat ou i tam pisalo ze jak czlowiek boi sie oceny innych, jest przewrazliwiony na krytyke to cierpi na ou

No ale dokładnie te same objawy występują przy fobii społecznej.

Offline Julia

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 18, 2010, 20:12:47 »
 fs jest okropne lepiej juz nic nie czytam bo sie poglebie jeszcze bardziej

Offline Joasia

• Kreatywna
  • Miejsce pobytu: Elbląg
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 14, 2010, 21:46:30 »
Jezu, dlaczego ja myślę, że mam tak tak tylko JA na świecie:(:(:(:(:( Wszyscy mi się wydają super towarzyscy tylko ja taka;/ <chlip>