Autor Wątek: Gniew jako przyczyna fobii społecznej  (Przeczytany 9619 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pan_S

• Nowy użytkownik
  • *
  • Miejsce pobytu: Kraków
Gniew jako przyczyna fobii społecznej
« dnia: Wrzesień 24, 2009, 19:48:21 »
Witajcie. Chciałbym podzielić się z Wami ciekawą teorią. Jest ona godna uwagi, ponieważ pochodzi od dobrego psychologa. Teoria ta mówi, że lęk społeczny i inne dolegliwości (np. depresja) może być wywoływany przez tłumienie złości. Tłumienie złości może polegać na unikaniu wyrażania złości ale także na tłumieniu samego odczuwania jej. W takim przypadku człowiek sam może nie wiedzieć, że przeżywa tę złość. Odczuwa ją jako coś innego np. własnie jako lęk. Złość ta często jest skierowana na osoby bliskie, które zarazem kochamy. Dlatego też jest tłumiona - człowiek nie może poradzić sobie ze sprzecznością uczuć (miłość i złość zarazem).

Według tej teorii mechanizm powstawania fobii społecznej jest następujący: pojawia się złość, której nie akceptujemy. Jest to złość do innych ludzi. Gdy tłumimy tę złość, to ona nie znika, musi się wyrazić w ten czy inny sposób. Wyraża się ona poprzez autoagresję i projekcję. Przypisujemy innym osobom nasze własne agresywne impulsy. Np. chcemy kogoś uderzyć ale odczuwamy lęk, że to ktoś chce uderzyć nas. Ten lęk jest przyczyna narastania złości, która dalej nie może być wyrażona jest więc kanalizowana jako projekcja. Lęk narasta. Narastanie lęku powoduje narastanie gniewu i na odwrót. To że istnieje takie sprzeżenie zwrotne jest dośc intuicyjne ale istotą tej teorii jest teza, że to gniew jest pierwotny.

To co jest najciekawsze w tej teorii to teza, że złość można odczuwać w sposób nieświadomy, to znaczy nie zdając sobie z tego sprawy.

Aby osłabić lęk, trzeba najpierw odkryć w sobie tę złość a potem nauczyć się ją wyrażać.

Co o tym sądzicie?

Offline nika

• V.I.P
Odp: Gniew jako przyczyna fobii społecznej
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 24, 2009, 21:35:51 »
Muszę przyznać, że jest to bardzo ciekawa teoria, warta głębszego poznania. Muszę się nad tym poważnie zastanowić i przemyśleć to wszystko.

Nie poznajemy dróg, którymi już szliśmy, nasza pamięć przestała funkcjonować. Świat rozpadł się w serię obrazów, których znaczenia nie rozumiemy, i których nie potrafimy połączyć w logiczną całość. Zagubiliśmy klucz do naszego umysłu. A. K.

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: Czarna dziura
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 24, 2009, 21:58:02 »
Bardzo ciekawe jest to co piszesz warto chyba się nad tym zastanowić.
"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Offline Samek

• V.I.P
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 26, 2009, 20:04:44 »
Pierwszy raz słyszę o takiej teorii. Musiałbym to przemyśleć ???
W każdym razie ja rzadko się złoszczę bo jestem z natury pogodnym człowiekiem ale jak mnie ktoś zezłości to się cały trzęsę >:(
Tracimy zdrowie w pogoni za pieniadzem tylko po to, by potem stracić pieniadze na odzyskanie utraconego zdrowia.

Offline Pan_S

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 27, 2009, 15:24:57 »
No właśnie, a jak u Was jest z z samym odczuwaniem gniewu? Czy często się złościcie? Czy jest to duży gniew? Czy łatwo wpadacie w nienawiść do innych ludzi?

Ja chyba mam dużo złości do ludzi. Ale i tak jest lepiej niż dawniej. Dawniej łatwo wpadałem w nienawiść. Teraz już nie.

Offline nika

• V.I.P
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 27, 2009, 22:52:20 »
Och ja jako typowy choleryk często wpadam w złość :)
Bywa, że złości mnie wszystko wokoło a już najbardziej cierpię w pracy. Nie umiem, nie potrafię okazać swojego niezadowolenia, złości czy gniewu :(. wszystkie te negatywne emocje tłumię w sobie. Nie potrafię tego wykrzyczeć. Krzyczeć zdarza mi się to tylko w domu. W pracy żadko podnoszę głos :(
Nie poznajemy dróg, którymi już szliśmy, nasza pamięć przestała funkcjonować. Świat rozpadł się w serię obrazów, których znaczenia nie rozumiemy, i których nie potrafimy połączyć w logiczną całość. Zagubiliśmy klucz do naszego umysłu. A. K.

Offline Samek

• V.I.P
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 27, 2009, 23:08:43 »
Ja denerwuję się najczęściej w sytuacji kiedy czuję się lekceważony przez drugiego człowieka, kiedy ktoś stawia mnie w sytuacji, gdzie wszystko muszę zrobić na ostatnią chwilę i w związku z tym bardzo się denerwuję, że nie mam czasu na spokojne wykonanie swojej pracy. Gdy mi złość przejdzie wtedy wygarniam spokojnie sprawcy takiej sytuacji i grzecznie proszę aby na przyszłość zawiadamiał mnie wcześniej i nie stawiał w ostatniej chwili pod ścianą.
Tracimy zdrowie w pogoni za pieniadzem tylko po to, by potem stracić pieniadze na odzyskanie utraconego zdrowia.

Offline Pan_S

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 16, 2009, 21:00:54 »
No właśnie... Łatwo powiedzieć "naucz się okazywać złość". Jednak skutki okazywania złości mogą być katastrofalne. Ja np. mam bardzo złe doświadczenia z okazywaniem złości. Zazwyczaj kończyło się to źle. Kiedyś np. nie wytrzymałem i uderzyłem kolegę, który mi dokuczał, w głowę. Innym razem okazanie złości zakończyło sie moim załamaniem nerwowym. W szkole okazywanie złości zazwyczaj kończyło się tylko nasileniem represji ze strony prześladowców.

Offline Samek

• V.I.P
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 17, 2009, 12:06:45 »
No bo agresja rodzi agresję. Emocja gniewu, która nas ogarnia działa na organizm bardzo destrukcyjnie. Gdy tłumimy ją w sobie i nie uzewnętrznimy (np. głośny krzyk, lub płacz), wtedy może się szybko przerodzić w jakąś chorobę ciała fizycznego.

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 29, 2009, 13:11:03 »
Panie S, to co opisałeś w swoim pierwszym poście, to mechanizm powstawania nerwic. Tak, to prawda. Jeżeli ktoś interesuje się teorią nerwic, to polecam "Neurotyczną osobowość naszych czasów" Karen Horney. Z tym, że chciałbym być z Wami szczery - te teorie są bardzo ciekawe, gdyż w jednym momencie okazuje się, że dają nam odpowiedzi na wszystkie pytania, które od tak dawna sobie zadawaliśmy, ale to jest niestety tylko teoria, która prawi 'dlaczego stało się tak, a nie inaczej', ale nie mówi 'co zrobić by było lepiej'.

Offline nika

• V.I.P
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 17, 2010, 09:45:17 »
W ostatnich dniach bardzo mocno i bardzo często odczuwam złość oraz gniew w stosunku do innych ludzi. Unikam ludzi bardziej niż zwykle. Jest to pewnie spowodowane tymi okropnymi upałami. Nie sądzę żeby akurat ta złość czy ten gniew był przyczyną pogłebiania się mojej fobii społecznej ;). To znaczy mam nadzieję, że tak nie będzie. Mam nadzieję, że jak upały odejdą to i mój gniew i moja złość znikną ;).

Offline Joasia

• Kreatywna
  • Miejsce pobytu: Elbląg
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 17, 2010, 17:35:15 »
A co Cię Niczko:) denerwuje w ludziach:)?

Offline nika

• V.I.P
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 18, 2010, 11:49:52 »
To, że się na mnie patrzą :P

Offline Luna

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 19, 2010, 16:37:54 »
Nika, to ciekawe, ja ostatnio też czuję się wkurzona. Możliwe, że to od upałów.

Offline Joasia

• Kreatywna
  • Miejsce pobytu: Elbląg
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 21, 2010, 19:32:22 »
Mnie to samo w nich wkur....a!!!! <nihil>