Autor Wątek: Artykuł - "Kościół w rękach świeckich"  (Przeczytany 3254 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: W pustce
Artykuł - "Kościół w rękach świeckich"
« dnia: Kwiecień 09, 2010, 17:14:56 »
Znalazłem wywiad z  francuskim biskupem jednym z najbardziej postępowych członów episkopatu francuskiego.  Biskup Albert Rouet wydał książkę pod tytułem "Chciałbym wam powiedzieć" która sprzedała się w liczbie 30 tys egzemplarzy. Podoba mi się dość trzeźwe spojrzenie na Kościół  jakie prezentuje ten biskup.

Link:http://wiadomosci.onet.pl/1607144,2678,1,kosciol_w_rekach_swieckich,kioskart.html

Co Wy o tym sądzicie. Może tutaj podyskutujmy także o Kościele w Polsce.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2010, 17:25:14 wysłana przez Obcy »
"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Offline Chi

• Profesor
  • Miejsce pobytu: Nigdziebądź
  • Sprzedawca marzeń
Odp: Artykuł - "Kościół w rękach świeckich"
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 09, 2010, 17:28:53 »
Dla mnie kościół, przynajmniej katolicki, w Polsce to skostniała instytucja. Jeśli się nie otworzy na nowe pokolenie to stanie się tak jak napisano na początku tego artykułu ,  będzie kolejną subkulturą.
fundacjamaja.pl

Offline Samek

• V.I.P
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 09, 2010, 19:33:37 »
Już to gdzieś tu pisałem, ale jeszcze raz napiszę.
Dla mnie kościół to wywyższająca się instutucja pobierająca opłaty za konkretne usługi pod przykrywką "co łaska". Dopóki kler nie nauczy się pokory do ludzi i chęci kontroli ich życia , to coraz więcej ludzi będzie odchodziło od kościoła. Prawdziwy Święty tego świata to taki, który potrafi pomóc drugiemu człowiekowi bezinteresownie , często własnym kosztem. Tylko w  ten sposób kościół może odbudować zaufanie do ludzi i zyskać rzesze wiernych uczesniczących w obrzędach liturgicznych kościoła.   
Tracimy zdrowie w pogoni za pieniadzem tylko po to, by potem stracić pieniadze na odzyskanie utraconego zdrowia.

Offline Filip Albert

• If_I_Ever_Die
  • Aktywny użytkownik
  • Miejsce pobytu: Bydgoszcz
  • "Za Wiarę, Króla, Honor, Wolność, Ojczyznę"
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 10, 2010, 17:30:06 »
Chihire to dzisiejsze pokolenie jest najgłupszym pokoleniem jakie istniało w historii!!!

"Nie chcemy kościoła, który zmienia się wraz ze światem, chcemy kościoła, który zmieni świat"

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 10, 2010, 18:06:13 »
Kościół musi być konserwatywny, bo na tym polega jego siła. Gdyby Kościół dostosowywał się do wszelkich społecznych tendencji, kierunków politycznych i społecznych itd to już dawno przestał by istnieć. Kościół jest ponadczasowym nośnikiem uniwersalnych wartości.

Offline Chi

• Profesor
  • Sprzedawca marzeń
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 10, 2010, 19:21:48 »
Chihire to dzisiejsze pokolenie jest najgłupszym pokoleniem jakie istniało w historii!!!

No to swoją drogą. Jednak chodziło mi o to, że kościół powinien wyjść na przeciw ludziom. Nie chodzi tu o zmianę wartości. Jedynie o próbę zachęcenia do tego, by ludzie jednak do tego kościoła chodzili. Mi osobiście ręce opadają, jak mam iść i słuchać tych fałszujących staruszek jak na jakimś pogrzebie  :/ Dla mnie kościół powinien być miejscem radości, gdzie faktycznie ludzie cieszą się z tego, że odwiedzają "dom Boga". Tym czasem wchodzisz i spotykasz same staruszki, no i ta sama śpiewka z ambony "bla, bla bla, wszyscy jesteście źli, pójdziecie do piekła". Czasy średniowiecza już się skończyły, ludzie nie są analfabetami. Czasu używaniu strachu, do kierowania głupim tłumem już się skończyły. Ponad to księża to łase lisy na kasę. Co łaska zaczyna się tak pomiędzy 100 a 200 zł. Klepią regułki, których nauczyli się w seminarium. Poza tym, nie rozumiem jak ksiądz może cokolwiek mi tłumaczyć na temat rodziny jeśli sam jej nie posiada. I nie zgadzam się ze spowiedzią. Nie mam ochoty mówić o tym, co mam na sumieniu, komuś, kto grzeszy tak samo jak ja. I co to za faza z przykazaniami kościelnymi? Jak kościół może nakazywać ludziom cokolwiek? Dla mnie kościół powinien być otwarty na dialog z ludźmi, a nie opierać swoją egzystencją na nakazach, przykazach i straszeniu.

W swoim życiu spotkałam tylko dwóch księży, z którymi naprawdę było można porozmawiać na wszelkie tematy. I nie wciskali mi moralizatorskiej gadki. Byli naprawdę otwarci na argumenty, potrafili przedstawić również swoje a nawet przekonać. Takich ludzi powinno być więcej w kościele, a sam kościół powinien być miejscem gdzie z radością wychwalasz Boga, a nie czujesz się jak na skazaniu. Dlatego nie chodzę do kościoła i omijam go szerokim łukiem. Szczerze mówiąc wolę iść na łąkę i cieszyć się pięknem natury, wtedy myślę, że coś takiego nie mogłoby być dziełem przypadku.
Kościół to dla mnie instytucja jak zus czy urząd pracy.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2010, 19:30:51 wysłana przez Chihire »
fundacjamaja.pl

Offline Laleczka

• Ekspert
  • ZBUNTOWANY ANIOŁ
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 10, 2010, 21:10:48 »

[/quote]
 Poza tym, nie rozumiem jak ksiądz może cokolwiek mi tłumaczyć na temat rodziny jeśli sam jej nie posiada. I nie zgadzam się ze spowiedzią. Nie mam ochoty mówić o tym, co mam na sumieniu, komuś, kto grzeszy tak samo jak ja.
[/quote]

A lekarz nie może znać się na chorobach i leczyć ludzi na choroby,których osobiście nie przeszedł?
Ja wierzę,że spowiednik ma władzę daną przez Chrystusa do odpuszcznia grzechów, choć sami grzeszą i się spowiadają. Aby uwierzyć potrzeba osobistego doświadczenia. Ja to doświadczenie przezyłam.
Z plastikowych rzęs płynie sztuczna łza, tak już czasem jest nawet gdy oczy są ze szkła...

Offline Chi

• Profesor
  • Sprzedawca marzeń
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 10, 2010, 21:28:10 »
No to gratuluje Laleczko. Dla mnie wiara jest jak dupa i każdy ma swoją. Nie potrzebuję do wiary kościoła.
fundacjamaja.pl

Offline Laleczka

• Ekspert
  • ZBUNTOWANY ANIOŁ
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 10, 2010, 21:45:51 »
Dziękuję i Tobie tego też życzę. Ja też do wiary nie potrzebuję,ale do innych rzeczy tak.
Z plastikowych rzęs płynie sztuczna łza, tak już czasem jest nawet gdy oczy są ze szkła...

Offline Rea

• Legendarny użytkownik
  • Poniżej dna
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 10, 2010, 22:21:07 »
Ja się w zupełności zgadzam z Chi.
"Jeśli trzymasz miłość zbyt słabo - odleci,
jeśli ją ściśniesz za mocno - umrze.
Oto jedna z zagadek."

Tom T. Hall

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 11, 2010, 00:38:35 »
eRka :D A ja się w pełni zgadzam ze sobą :) Bo zawsze lubię podzielać opinię mądrych osób :P

Offline Laleczka

• Ekspert
  • ZBUNTOWANY ANIOŁ
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 11, 2010, 20:35:04 »
Ja również zgadzam się w pełni ze sobą.

Offline Thomas2

• Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
  • Mityczny użytkownik
  • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 16, 2012, 21:10:08 »
A z drugiej strony nie patrzycie, ze nie jeden co zebral z ulicy skryl sie pod habit, nie jeden sie wyrzekl wszystkiego zeby jesc chleb.
Wam sie wydaje ze zycie ksiedza jest lekkie?? Czy co.
Ja nigdy nie wrzucalem na tace bo nie stac mnie bylo, jakos nikt mnie z kosciola nie wyrzucil ;p
Zreszta jak by rozmowa nie byla to jest o pieniadzach. Ten swiat zszedl na psy, bo ludzie sie bija o te pieniadze a i tak sa biedni i biedni beda. Rzad nie daje nawet zasilkow ludziom co nie moga znalezc pracy, a strajkujacych bije pala, wychodzi na to ze jak sie samemu po bron nie siegnie to nici ze zmian.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2012, 21:13:03 wysłana przez Thomas2 »