Autor Wątek: Halloween  (Przeczytany 2399 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sowa

• zgubiona
  • Kreatywna
  • Miejsce pobytu: Sląsk - trochę dolny, trochę górny
Halloween
« dnia: Październik 29, 2011, 16:54:36 »
Już niedługo coraz bardziej popularne w naszym kraju "święto" halloween

Halloween, Hallowe'en – zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach nocą 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej.

Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo, że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością[1]. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.

mi osobiście jakoś się to nie podoba  :/. Haloween, walentynki... coraz bardziej po amerykańsku...

A jak Wy się na ten zwyczaj zapatrujecie?
czy to że nie potrafię poprawnie pisać po polsku oznacza, że jestem gorszym człowiekiem?

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: W pustce
Odp: Halloween
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 29, 2011, 17:40:45 »
Walentynki to jeszcze zniosę. Ale Halloween to dla mnie dziwny nic nie znaczący zwyczaj. Mamy zresztą pewnie my Polacy sporo zapomnianych zwyczajów. Takie kopiowanie jest bez sensu. Jak juz trzeba to mozna cos swojego co sprawi że nasz kraj będzie ciekawy :)
"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Offline Sowa

• zgubiona
  • Kreatywna
  • Miejsce pobytu: Sląsk - trochę dolny, trochę górny
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 29, 2011, 17:43:11 »
No właśnie, my mamy słynne Dziady - czmu o tym nikt nie wspomina? :P
młodzież już chyba nie wie co to są dziady :D

Dziady – zwyczaj ludowy Słowian i Bałtów, wywodzący się z przedchrześcijańskich obrzędów słowiańskich. Jego zasadniczym celem było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłych i pozyskanie ich przychylności. Dziady obchodzono dwa razy w roku – wiosną i jesienią[1]:

wiosna: wiosenne święto zmarłych obchodzone w okolicach 2 V (wedle faz księżyca)[2].
    jesień: Dziady obchodzone w noc z 31 X na 1 XI, zwane też Nocą zaduszkową, będące niejakim przygotowaniem do jesiennego święta zmarłych, obchodzonego w okolicach 2 XI (wedle faz księżyca)[2].
czy to że nie potrafię poprawnie pisać po polsku oznacza, że jestem gorszym człowiekiem?

Offline trash

• Profesor
  • ✝ D△RK ✠ KICZ ✝
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 29, 2011, 18:38:14 »
Za dzieciaka z zazdrością patrzyłem w telewizornię, na te wszystkie hamerykańskie serialiki i filmidła i bardzo mi się ten zwyczaj podobał  <ptak> Z wiekiem mi przeszło.

No właśnie, my mamy słynne Dziady - czmu o tym nikt nie wspomina?
To jest w ogóle smutna historia :/ ... echa "pogańskich" zwyczajów wracają do nas w postaci celto-anglosaskiej (strasznie już "uplastikowionej") popkultury . A mamy swoją tradycję ... a właściwie mieliśmy <glupek2> Niestety nasi rodzimi "chrystianizatorzy" wykazali się w tej materii sporą nadgorliwością. Celtyckie czy germańskie mity i wierzenia ludowe nie dość że często przetrwały w formie pisanej, to jeszcze współcześnie mają się dobrze, przesiąkły choćby do  popkultury (np. w postaci halloween, wspomnieć też można klasyczne fantasy). Za to wszystko co słowiańskie odtwarzać trzeba ze strzępów i przeinaczeń  <ptak>

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 29, 2011, 20:24:45 »
Chrystianizacja swoją drogą, ale pamiętajmy, że Słowianie byli niepiśmienni i ich tradycje oraz (pra)historię itd poznaje się z zapisków późniejszych, archeologii, językoznawstwa itd.

Offline nika

• V.I.P
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 15, 2011, 18:56:46 »
Chyba najgłupsze święto jakie ludzkość wymyśliła  <glupek2>
Nie poznajemy dróg, którymi już szliśmy, nasza pamięć przestała funkcjonować. Świat rozpadł się w serię obrazów, których znaczenia nie rozumiemy, i których nie potrafimy połączyć w logiczną całość. Zagubiliśmy klucz do naszego umysłu. A. K.

Offline Thomas2

• Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
  • Mityczny użytkownik
  • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 20, 2013, 23:42:37 »
Jak się idzie na bal w przebraniu to święto jest, a tak to tylko ozdoby wiszą na wystawach sklepowych, a zaraz po nich świąteczne z mikołajami :P

Offline Monia0

• Ekspert
    • Mój blog
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 20, 2016, 20:35:23 »
lubię zarówno Halloween jak i Walentynki, chociaż Walentynki są dla mnie smutnym świętem ze względu na samotność a w Halloween zawsze wypadały urodziny mojego kota, więc to jest dobra okazja na imprezę ;> Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki itp.