Autor Wątek: Planowane postarzanie produktu - teoria spiskowa czy nie ?  (Przeczytany 3381 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: W pustce
Planowane postarzanie produktu - teoria spiskowa czy nie ?
« dnia: Kwiecień 01, 2012, 21:37:53 »
Natknąłem się na ciekawy film z Youtube wyemitowany w telewizji. Poruszany jest problem celowego zmniejszania żywotności produktów. Zresztą obejrzcie sami. Co Wy o tym sądzicie ?

"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Offline Lon

• V.I.P
Odp: Planowane postarzanie produktu - teoria spiskowa czy nie ?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 01, 2012, 21:44:26 »
Oglądałem to na CNBC, świetny program ;) Pytanie tylko czy takie planowe postarzanie produktów nie jest w istocie czymś bardzo dobrym dla gospodarki? Wygląda na to, że jest. Ile razy słyszy się np. o tym, że jakaś katastrofa naturalna spowodowała boom gospodarczy, bo trzeba było odbudować kraj? Często.

Offline Aldo

• Ekspert
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 02, 2012, 22:47:03 »
No nie wiem jak to planowanie postarzania produktu może pomóc ogólnej gospodarce. Bo ja rozumiem, że jeśli zepsuje mi się po 5 latach lodówka to wymienię ją na nową, zamiast na przykład zakupu nowego telewizora, więc jaki w tym zysk dla gospodarki? Prędzej jest to zysk dla producentów lodówek. Wygląda mi to bardziej na przeciąganie liny na swoją stronę.
Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 03, 2012, 14:54:55 »
Cytat: aldo
jeśli zepsuje mi się po 5 latach lodówka to wymienię ją na nową, zamiast na przykład zakupu nowego telewizora, więc jaki w tym zysk dla gospodarki?

Taki, że telewizor też Ci się zepsuje, bądź w lipcu 2013 będziesz musiał zakupić nowy(bądź dekoder), bo wprowadzają telewizje cyfrową i rezygnują z analogowej(ciekawe dlaczego?). Planowe postarzanie dotyczy absolutnie wszystkiego. Chyba tylko na rynku nieruchomości nie panują tego typu zasady, ale nawet jeżeli, to tylko dlatego, że mieszkań nadal brakuje(ich cena jest zbyt wysoka). Jakby mieszkań było za wiele to od razu znaleźli by się lobbyści, którzy by przekonali władzę miasta,  że to osiedle trzeba wyburzyć, bo jest za stare a tamto nie spełnia jakichś norm a jeszcze inne nie komponuje się z architekturą okolicy.

To wszystko ma jednak głębokie ekonomiczne uzasadnienie - gdyby produkty się nie psuły, nie traciły na jakości(subiektywnej bądź obiektywnej), to produkcja, marketing itd by padły a co za tym idzie padły by miejsca pracy, gospodarka wpadła by w recesje.

Swoją drogą, to niektórzy uważają, że planowe postarzanie dotyczy też leków, dlatego żaden koncern farmaceutyczny nie wprowadza na rynek leków, które by naprawdę leczyły, bo zahamowało by to badania i sprzedaż(uleczeni pacjenci nie potrzebują nowych leków).

Offline Aldo

• Ekspert
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 03, 2012, 15:36:35 »
Cytat: aldo
jeśli zepsuje mi się po 5 latach lodówka to wymienię ją na nową, zamiast na przykład zakupu nowego telewizora, więc jaki w tym zysk dla gospodarki?
Taki, że telewizor też Ci się zepsuje, bądź w lipcu 2013 będziesz musiał zakupić nowy(bądź dekoder), bo wprowadzają telewizje cyfrową i rezygnują z analogowej(ciekawe dlaczego?).
No tak, tyle że większość ludzi tak czy inaczej prze-konsumuje wszystkie swoje zarobione pieniądze i więcej nie będzie w stanie wydać na dobra dostępne na rynku. A chyba masowe kredytobranie nie pomoże w rozwoju gospodarki.
Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.

chwila

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 03, 2012, 23:53:42 »
Polecam przeczytać ten wywiad:

http://forsal.pl/artykuly/588319,maxton_europa_i_usa_zbiednieja_trzeba_sie_z_tym_pogodzic.html

Co do spisku żarówkowego to nawet moi profesorkowie o tym wspominają w kontekście produkcji więc raczej coś jest na rzeczy.
Zresztą mam w domu starą suszarkę do włosów Farell, ma ponad 20 lat już i dalej chodzi a używana była często.
Mieliśmy w domu też inne sprzęty co chodziły grupo ponad 10 lat.
Ciekawe czy dzisiejsze też tyle wytrzymają,  śmiem wątpić.

Offline Thomas2

• Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
  • Mityczny użytkownik
  • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 13, 2012, 15:53:59 »
Smutna prawda degradujaca nasza planete
Dzieki temu powstaly miasta molochy a ludzie mnoza sie na potege
Nie czarujmy sie ale wszytsko robia mszyny wiec to nie ma na celu wzrostu zadtrudnienia, a wzrostu zroznicowania dochodow miedzy bogatymi a biednymi i zaden biedak juz nie podskoczy, maja dosc kasy zeby przetrzymac wszytsko, a biedak ma za malo na cokolwiek bo mu sie ciagle wszystko psuje xD i nie nadaza nawet za towarami codziennego uzytku. Wymyslili sobie jak zrobic z ludzi niewolnikow i tylko zmieniaja nazwy feudalizm, komunizm, kapitalizm a ciagle pan siedzi a sluga zapier....
I teraz taki zwykly czlowiek to i nawet tej pracy nie moze znalezc, z braku perspektyw jedni sie wieszaja inni prostytuuja itd. zero godnosci, korporacje nie wyplacaja calych pensji bo na kazdym szczeblu kazdy kradnie, to jest czas apokalipsy ja Wam mowie
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2012, 16:57:09 wysłana przez Thomas2 »