Autor Wątek: Standardowa Dawka Alkoholu - bezpieczne picie?  (Przeczytany 22831 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Thomas2

• Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
  • Mityczny użytkownik
  • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
Standardowa Dawka Alkoholu - bezpieczne picie?
« dnia: Lipiec 19, 2012, 13:32:25 »
Standardowa dawka alkoholu[edytuj]
Skocz do: nawigacji, szukaj
Standardowa dawka alkoholu, standardowa porcja alkoholu - 10 ml (lub 8 gramów) czystego alkoholu etylowego (etanolu)[1].
Dawka ta, w przeliczeniu na najczęściej spożywane rodzaje napojów alkoholowych wynosi:
200 g piwa 5% to 10 g alkoholu etylowego
100 g wina 10% to 10 g alkoholu
25 g wódki 40% to 10 g alkoholu
Biorąc pod uwagę, że napoje alkoholowe zwyczajowo sprzedawane są na miary objętościowe (litry lub mililitry) – wartości alkoholu w typowych jednostkach handlowych wynoszą:
330 ml piwa (małe piwo) 4,5% to 14,85 ml/11,9 g alkoholu etylowego
175 ml wina (kieliszek) 12% to 21 ml/16,8 g alkoholu[2],
50 ml wódki 40% to 20 ml/ 16 g alkoholu
Po przeliczeniu:
Dla mężczyzn:      Dla kobiet:
2,5 piwa 330ml    1,5 piwa 330ml
350ml Wina         175ml Wina
100ml wódki          50ml Wódki
Za bezpieczne zdrowotnie dla mężczyzn uważa się spożywanie do 4 standardowych dawek alkoholu dziennie, najwyżej 5 razy w tygodniu. W przypadku kobiet liczba ta wynosi 2 dawki.
Za picie ryzykowne (ang. hazardous drinking) uznaje się spożywanie powyżej 6 standardowych porcji alkoholu dziennie[3].
W przypadku wystąpienia faktycznych szkód zdrowotnych, czy to psychicznych, czy fizycznych, mówi się o piciu szkodliwym (ang. harmful drinking).

Skopiowane z wikipedii, właściwie chcę poruszyć temat bezpiecznego picia alkoholu, otóż jak wiadomo uważam że jest to możliwe z pomocą passiflor syrop w dawce 2,5ml na dawke 10g alkoholu i przestrzeganiu reguł dawkowania jak w wikipedii.
Czy ktoś jeszcze na forum sądzi że takie podejście do spożywania alkoholu jest zasadne, czy alkohol zawsze prowadzi do alkoholizmu i nie ma dwóch zdań?
Wypowiadajcie się!
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2012, 14:29:34 wysłana przez Thomas2 »

Offline a

• objet petit a
  • Legendarny użytkownik
  • Miejsce pobytu: (od)bytu do głębi
    • a
Odp: Standardowa Dawka Alkoholu - bezpieczne picie?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 19, 2012, 13:55:07 »
Czy ktoś jeszcze na forum sądzi że takie podejście do spożywania alkoholu jest zasadne, czy alkohol zawsze prowadzi do alkoholizmu i nie ma dwóch zdań?

Nie chce mi się przeliczać tych dawek, ale wiem jedno. Są ludzie przeczuleni na punkcie picia i widzą alkoholizm wszędzie, nawet tam, gdzie go nie ma. Tymczasem znam wiele osób, które sobie popijają codziennie browary a jednocześnie normalnie pracują, żyją i nie mają problemów ze sobą.  Więc nigdy nie zgodzę się z tak bzdurnym twierdzeniem, że "alkohol zawsze prowadzi do alkoholizmu", albo że alkoholikiem jest ten, co pije codziennie.

Wiele zależy od tego, czy ktoś pije dla smaku, czy żeby się upić. Wiadomo, że tych drugich jest więcej, ale nie zapominajmy, że istnieją też Ci pierwsi. Albo ludzie, którzy po prostu lubią sobie wypić, ale znają umiar i wiedzą, kiedy przestać. Zawsze irytowało mnie mówienie, że np "od piwa się zaczyna, a kończy się na odwyku". G*wno prawda. Piję sobie piwo od dawna, i gdybym miała tak skończyć, to już dawno przerzuciłabym się na wódkę, a tymczasem jej nie lubię i raczej się zmuszam przy jakichś okazjach.

Alkoholizm jest zależny od wielu czynników. Tak samo jak nie stanie stanie się seksoholikiem każdy, kto uprawia seks codziennie, tak samo jak nie stanie się nałogowym hazardzistą ten, kto lubi grać w lotto, tak samo nie każdy, kto pije, stanie się alkoholikiem. Tyle w temacie. A przyczyn trzeba szukać głębiej, a nie tylko zwalać wszystko na wódkę.
znam takie miejsce, gdzie przychodzą umierać koty

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 19, 2012, 14:35:52 »
Właśnie najgorzej pić mało(mam na myśli np. 2-3 piwa) a często. Ja chleje jak świnia, ale rzadko. No choć ostatnio może częściej, ale to już takie specyficzne okoliczności.

Offline hobik

• Ekspert
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 19, 2012, 14:39:09 »
Samo picie alkoholu nie prowadzi do alkoholizmu, to zalezy od wielu czynników.
Thomas (bez złośliwości to piszę) ja myślę że Ty masz już problem, zaczynasz dzień od alkoholu i pijesz go w celach Twoim zdaniem "terapeutycznych" czyli by świat stał się znośniejszy.
Są też różne typu alkoholików, nie każdy alkoholik pije codziennie, nie każdy upija się do nieprzytomności, nie każdy jest agresywny i nie każdy wali wódę (tylko wali to co lubi, albo na co go akurat stać).

Ja mówie stanowcze NIE  polecaniu picia alkoholu jako lekarstwa na fobie, depresje i inne zaburzenia.

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 19, 2012, 14:58:58 »
Alkohol działa wielokierunkowo, dla większości osób najbardziej niebezpieczne jest działanie euforyczne, które szybko staje się ukojeniem dla złego humoru. Niemniej, ważne jest też działanie przeciwlękowe, to takie typowo GABAergiczne.

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: W pustce
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 19, 2012, 15:02:03 »
Nie wiem Thomas TY szukasz usprawiedliwienia do swego picia czy co ? I według mnie nie ma pojęcia bezpiecznego picia bo jeden się nie uzależni nigdy a drugi tak i nawet pijąc te same dawki. I nie popieram żadnej popularyzacji picia ale może jestem przewrażliwiony patrząc na menela ojca.
"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 19, 2012, 15:04:04 »
Raz na ruski rok wypada się zresetować, ale picie regularne mija się z celem.

Offline a

• objet petit a
  • Legendarny użytkownik
    • a
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 19, 2012, 15:13:54 »
ale może jestem przewrażliwiony patrząc na menela ojca.

No właśnie to jest bardzo częste. Alkohol = alkoholik, który wyrządził mi jakąś krzywdę = zło wcielone.
A prawda jest taka, że wszystko jest dla ludzi, ale jednocześnie nic nie jest do końca bezpieczne. Wpijając 20 litrów czystej wody też można się nieźle "zresetować", tak samo zjadając tonę żelków (chociaż żelki jedzone codziennie aż tak nie działają). Wg mnie nie ma co przesadzać i demonizować, ale też nie traktować alkoholu jako jedynego lekarstwa. Osobiście uważam, że lepiej pić mniej a częściej niż raz a do porzygu (bo po prostu wydaje mi się dość dziwne i nienormalne to, że ktoś chce się wprowadzić w stan nieprzytomności przeplatanej objawieniami na kiblu).  <glupek2>

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 19, 2012, 15:24:01 »
Cytat: a
Osobiście uważam, że lepiej pić mniej a częściej niż raz a do porzygu

No ale to jest właśnie idealna droga w alkoholizm.

bo po prostu wydaje mi się dość dziwne i nienormalne to, że ktoś chce się wprowadzić w stan nieprzytomności przeplatanej objawieniami na kiblu

Tzn może aż tak to nie, ale ogólnie żeby czuć dobrą "bombę".

Offline a

• objet petit a
  • Legendarny użytkownik
    • a
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 19, 2012, 15:33:39 »
Osobiście uważam, że lepiej pić mniej a częściej niż raz a do porzygu
No ale to jest właśnie idealna droga w alkoholizm.

No ale to już kwestia definicji i granic alkoholizmu. Bo nie wiem, co jest złego w "alkoholizmie", który polega na tym, że ktoś sobie pije piwo po pracy, a poza tym normalnie funkcjonuje, nie ma żadnych fobii, lęków, które tym zagłusza, nie jest agresywny, nie ma żadnej różnicy w zachowaniu, tylko po prostu sobie degustuje? (znam takich ludzi). Na tej samej zasadzie ktoś jest czekoladoholikiem czy kawoholikiem. Nie wiem, czy sprowadzanie wszystkich tego typu rzeczy do jakiejś straszliwej choroby nie jest przesadą.

bo po prostu wydaje mi się dość dziwne i nienormalne to, że ktoś chce się wprowadzić w stan nieprzytomności przeplatanej objawieniami na kiblu
Tzn może aż tak to nie, ale ogólnie żeby czuć dobrą "bombę".

Co kto lubi. Ja upiłam się dwa razy w życiu i więcej nie zamierzam czuć żadnej "bomby". :D

Offline Thomas2

• Mityczny użytkownik
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 19, 2012, 15:54:18 »
Uważam jak w założeniu wikipedii że małe dawki są bezpieczne, natomiast regularność spożywania rzeczywiście powoduje powstawanie powstawanie symptomów uzależnienia jak:
- głód alkoholowy, tak jak głód na jedzenie che się więcej
- tolerancja na alkohol, jak zresztą na każdy prawie inny lek mózg zaczyna traktować dawkę jak pewną normę
- trudności w odstawieniu, wymagane jest stopniowe zmniejszanie dawki i zastęowanie dawek alkoholami o słabszej mocy, np. 20ml wódki 20 ml wina
- lekkie objawy symptomatyczne przy odstawieniu

Jak już pisałem nie raz na głód alkoholowy używam Passiflore, zjawisko to nie występuje, dla wzrostu tolearancji stosuję systematyczne przerwy, odstawienie przed każdą przerwą trwa stopniowo według schematu każde 20ml 40% zamieniam na 20ml Senospasminy, stopniowo powoli, a następnie każde 20ml Senospasminy na herbatke Głóg + Melisa, moje objawy przy odstawianiu bądź piciu są głównie ze strony serca, choć nie wiem na ile sam alkohol je powoduje a na ile nerwica.
Z takim spożywaniem i opisanymi problemami w teście na uzależnienia wyszło mi 2 pkt.

Mój sąsiad np. pije piwko albo dwa dziennie, życie prowadzi normalne, zachowuje sie przyzwoicie nie widzę problemu w tym
Natomiast mam sąsiadów 2 którzy robia sceny, po podworku chodzą na czworaka, śpią na trawie io tu już jest duży problem dla rodziny i otoczenia.
Najbardziej bliżej mi do a z poglądami :D
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2012, 15:58:59 wysłana przez Thomas2 »

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 19, 2012, 15:59:30 »
Cytat: Thomas
trudności w odstawieniu, wymagane jest stopniowe zmniejszanie dawki i zastęowanie dawek alkoholami o słabszej mocy, np. 20ml wódki 20 ml wina

Proszę Cię... Jeśli jesteś fizycznie uzależniony od alkoholu to jest już tragedia. Wtedy tylko detoks szpitalny i tam przez jakiś czas będą Ci podawali benzo, by nie doprowadzić do ataku padaczkowego.

No ale to już kwestia definicji i granic alkoholizmu. Bo nie wiem, co jest złego w "alkoholizmie", który polega na tym, że ktoś sobie pije piwo po pracy, a poza tym normalnie funkcjonuje, nie ma żadnych fobii, lęków, które tym zagłusza, nie jest agresywny, nie ma żadnej różnicy w zachowaniu, tylko po prostu sobie degustuje? (znam takich ludzi). Na tej samej zasadzie ktoś jest czekoladoholikiem czy kawoholikiem. Nie wiem, czy sprowadzanie wszystkich tego typu rzeczy do jakiejś straszliwej choroby nie jest przesadą.

Nie no, ja mówię o uzależnieniu w sensie medycznym.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2012, 16:12:07 wysłana przez Lon Luvois Fuller »

Offline Thomas2

• Mityczny użytkownik
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 19, 2012, 16:22:56 »
Jakoś ataku padaczkowego nigdy nie miałem a spożywam nawet nie pełne porcje dzienne z przerwami od lutego 2011. Nie występuje u mnie też zjawisko delirium, trzęsienia rąk czy inne takie.

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 19, 2012, 16:51:46 »
No bo takie hardcory pojawiają się po wielu latach picia, ale pamiętaj, że alkohol to jeden z nielicznych narkotyków, od którego abstynencja może Cie zabić.

Offline hobik

• Ekspert
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 19, 2012, 18:10:07 »
Za Wikipedią na którą się Thomas powołujesz:
Aby móc mówić o uzależnieniu od alkoholu muszą wystąpić minimum trzy z poniższych objawów. Do objawów należą:
-Silna, natrętna potrzeba spożywania alkoholu (głód alkoholowy).
-Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia albo problemy z kontrolowaniem picia do wcześniej założonego poziomu).
-Picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania.
-Objawy abstynencyjne (drżenia mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, nastrój drażliwy lub obniżony, lęk).
-Zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu (ta sama dawka alkoholu nie przynosi oczekiwanego efektu, potrzeba spożywania większych dawek alkoholu dla wywołania oczekiwanego efektu).
-Zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem alkoholu do 1-2 wzorców.
-Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań.
-Picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia pijącego.
Z choroby alkoholowej nie można się wyleczyć, to znaczy że nawet po wieloletniej abstynencji próby tzw. "kontrolowanego" picia kończą się powrotem do nałogu.
Możliwe natomiast jest zatrzymanie choroby i rehabilitacja, gdzie fundamentalnym warunkiem zdrowienia jest abstynencja.
Po ilości objawów jakie napisałeś, że masz moim zdaniem powinieneś sobie odpuścić temat "bezpiecznych dawek".