Autor Wątek: Ogólna fobia społeczna, a fobie społeczne specyficzne.  (Przeczytany 5366 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Lon

• V.I.P
Ogólna fobia społeczna, a fobie społeczne specyficzne.
« dnia: Listopad 03, 2009, 13:06:42 »
Ogólna fobia społeczna to zaburzenie, w którym dana osoba odczuwa lęk generalnie we wszystkich kontaktach społecznych. W literaturze wymienia się jednak niekiedy również pojęcie fobii społecznych specyficznych tzn. dotyczących określonych sytuacji społecznych np. tzw fobia szkolna.
Stąd też moje pytanie - Czy zdarza się Wam, że konkretne sytuacje społeczne wzbudzają w Was znacznie większy lęk niż inne?

Offline Samek

• V.I.P
Odp: Ogólna fobia społeczna, a fobie społeczne specyficzne.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 03, 2009, 15:18:53 »
Co prawda fobia szkolna już mnie nie dotyczy ale są sytuacje, co do których nie mogę się przemóc. Chociażby załatwienie jakiejś sprawy urzędowej i chodzenie od okienka do okienka, pytanie się jak, gdzie itd.
Druga nieprzyjemna sytuacja dla mnie to rozmawianie z nieznajomymi, no i ludźmi z autorytetem, chociaż rzadko mi się to zdarza. Schował bym sie wtedy mysią dziurę. Zresztą język ciała mowi sam za siebie. Ręce skrzyżowane na piersiach i noga założona jedna na drugą oraz pochylona do przodu sylwetka.   :-[
Tracimy zdrowie w pogoni za pieniadzem tylko po to, by potem stracić pieniadze na odzyskanie utraconego zdrowia.

Offline Luna

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 03, 2009, 17:05:02 »
A mnie ciekawi, czy skoro jest fobia szkolnam, to jest też fobia przed pracą. Bo ja coś takiego mam  :(
Nigdy jeszcze nie pracowałam, a od dawna myślę, że powinnam iść do pracy gdziekolwiek i wreszcie zacząć zarabiać na siebie, a tu mija kolejny rok i nic :( Boję się, kiedy myślę o zadzwonieniu gdzieś w sprwie pracy, o pójściu osobiście to już nawet nie wspomnę. Boję się, bo to oznacza samodzielność, konieczność przebywania z ludźmi, nie wiem, jak w ogóle zacząć, skoro nawet nie umiem sobie wyobrazić, że staram się o pracę. Może się przełamię... no bo muszę, wiadomo  :-[

Offline Samek

• V.I.P
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 03, 2009, 17:58:25 »
Samodzielnośc to nie jest taka zła sprawa. Wtedy wiesz, że żyjesz na własny rachunek, podejmujesz decyzje nie patrząc na nikogo i jesteś niezależna finansowo. Ale żeby tak było to musisz podjąć jakąś pracę zarobkową. Najlepiej jak by Cię ktoś  znajomy wkrecił do pracy. Wtedy jest większe poczucie bezpieczeństwa na starcie, bo masz kogoś przy sobie. Później , gdy poznasz tajniki swojej pracy i zapoznasz współpracowników to już siłą rozpędu zintegrujesz się z obowiązkami  i będziesz z przyjemnością wykonywać swoje zajęcie :)
Tracimy zdrowie w pogoni za pieniadzem tylko po to, by potem stracić pieniadze na odzyskanie utraconego zdrowia.

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: Czarna dziura
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 03, 2009, 18:05:41 »
A mnie ciekawi, czy skoro jest fobia szkolnam, to jest też fobia przed pracą. Bo ja coś takiego mam  :(
Nigdy jeszcze nie pracowałam, a od dawna myślę, że powinnam iść do pracy gdziekolwiek i wreszcie zacząć zarabiać na siebie, a tu mija kolejny rok i nic :( Boję się, kiedy myślę o zadzwonieniu gdzieś w sprwie pracy, o pójściu osobiście to już nawet nie wspomnę. Boję się, bo to oznacza samodzielność, konieczność przebywania z ludźmi, nie wiem, jak w ogóle zacząć, skoro nawet nie umiem sobie wyobrazić, że staram się o pracę. Może się przełamię... no bo muszę, wiadomo  :-[

Kurde bo ja też chyba to mam :( Walczę ale to jest strasznie trudno. Zresztą to jest dla mnie jak Mount Everest :( Myślałem że tylko ja tak mam ale wolałbym żeby nikt tego się nie bał :(
"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Offline Joasia

• Kreatywna
  • Miejsce pobytu: Elbląg
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 04, 2009, 18:56:17 »
Ciekawe pytanie Jon, bardzo ciekawe:) Niech pomyślę...
Coś w tym jest...Nie w każdej sytuacji społecznej odczuwam nasilony lęk (choć on zawsze jest)rzeczywiście...
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2009, 18:57:48 wysłana przez Różowa dziewczynka;) »

Online Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 04, 2009, 20:02:43 »
Cytat: Samek
załatwienie jakiejś sprawy urzędowej i chodzenie od okienka do okienka, pytanie się jak, gdzie itd.
Druga nieprzyjemna sytuacja dla mnie to rozmawianie z nieznajomymi, no i ludźmi z autorytetem,

Wydaje mi się, że to dotyczy wszystkich fobików, że jest to ogólna fobia społeczna. Tak samo lęk przed pracą - to też bardzo charakterystyczne dla wszystkich fobików. W sumie to nie jest chyba taka łatwa sprawa odróżnić te lęki ogólne od specyficznych.

Offline Outsiderka

• Nic nie warte przekleństwo..
  • Zaawansowany użytkownik
  • Miejsce pobytu: Piekło
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 13, 2009, 20:53:18 »
Hmmm, ja bardzo się boję podczas gier zespołowych na WF i jak chcę podejść do kogoś, kto jest dla mnie autorytetem albo coś w tym stylu....o rozmawianiu na realu z płcią przeciwną nie ma mowy  :P
"Jedynym całkowicie bezinteresownym przyjacielem, którego można mieć na tym interesownym świecie, takim, który nigdy go nie opuści, nigdy nie okaże się niewdzięcznym lub zdradzieckim, jest pies... Pocałuje rękę, która nie będzie mogła mu dać jeść, wyliże rany odniesione w starciu z brutalnością świata... Kiedy wszyscy inni przyjaciele odejdą, on pozostanie" - George G. Vest

Offline nika

• V.I.P
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 31, 2010, 10:07:07 »
zdarza się Wam, że konkretne sytuacje społeczne wzbudzają w Was znacznie większy lęk niż inne?

Tak. Te sytuacje to:
1. rozmowy telefoniczne <rozga>
2. załatwianie różnych spraw w urzędach <rozga>
3. rozmawianie z nowo poznanymi ludźmi <rozga>
Nie poznajemy dróg, którymi już szliśmy, nasza pamięć przestała funkcjonować. Świat rozpadł się w serię obrazów, których znaczenia nie rozumiemy, i których nie potrafimy połączyć w logiczną całość. Zagubiliśmy klucz do naszego umysłu. A. K.

Offline Sowa

• zgubiona
  • Kreatywna
  • Miejsce pobytu: Sląsk - trochę dolny, trochę górny
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 08, 2011, 19:56:40 »
moja fobia dotyczy głównie kontaktów z ludźmi, których kompletnie nie znam. Również wszelkie sytuacje lękowe wywołują u mnie wizyty w sklepach czy urzędach.
wobec ludzi których znam - praca, studia nie czuję lęku.
czy to że nie potrafię poprawnie pisać po polsku oznacza, że jestem gorszym człowiekiem?