Autor Wątek: Energetyka atomowa  (Przeczytany 1880 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline potfur z bagien

• Aktywny użytkownik
Energetyka atomowa
« dnia: Lipiec 23, 2012, 10:11:58 »
Poniewaz nie umiem pisac wstępów, napisze tylko, że ciekawa jestem co sądzicie o tej formie pozyskiwania energii.
Ja jestem ZA i mam nadzieje, że szybko przesiądziemy sie z syfiastych elektrowni zasilanych weglem szczególnie brudnatnym na czystą energie jądrowa
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2012, 10:13:32 wysłana przez potfur z bagien »

Offline Thomas2

• Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
  • Mityczny użytkownik
  • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
Odp: Energetyka atomowa
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 23, 2012, 11:48:56 »
Obrazek po krótce wyjaśnia jak robić prąd za pomocą prądu :D Ja jestem za :D

Offline trash

• Profesor
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 23, 2012, 12:47:22 »
syfiastych elektrowni zasilanych weglem szczególnie brudnatnym
Mam nadzieję że kolejna na Dolnym Śląsku odkrywka (Legnica-Lubin) nie powstanie, teraz co prawda stosuje się filtry i inne cuda-wianki, ale mimo wszystko skutki ekologiczne były by straszne i nieodwracalne.

Jestem za energetyką jądrową, bo to chyba najczystsze i najmniej ingerujące w ekosystem źródło energii. Zamiast stawiania wiatraczków i łożenia kasy podatników na tzw. źródła odnawialne (które wbrew pozorom wcale nie muszą być "ekologiczne") lepiej zainwestować w atom.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2013, 11:29:55 wysłana przez trash »

Offline a

• objet petit a
  • Legendarny użytkownik
  • Miejsce pobytu: (od)bytu do głębi
    • a
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 23, 2012, 13:07:01 »
Widzę, że nie wywołam w tym temacie kontrowersji, bo też jestem ZA.
znam takie miejsce, gdzie przychodzą umierać koty

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 23, 2012, 13:43:45 »
Też jestem za, ale na wszelki wypadek niech to budują pod granicą z Białorusią :D

Offline Thomas2

• Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
  • Mityczny użytkownik
  • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 23, 2012, 14:13:17 »
Najlepiej na pomorzu to będzie kabaret

Offline Jacksons

• Legendarny użytkownik
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 23, 2012, 18:49:34 »
Na ten temat mało się orientuję, aczkolwiek wiem, że w Polsce temat bardzo kontrowersyjny. Ostatnio oglądałem urywek programu, w którym dyskutowali zwolennicy i przeciwnicy (z tytułami) elektrowni atomowej i skończyło się, że jeden na drugiego powiedział "prymityw" i wyszedł ze studia. ;p Niedawno też czytałem, że te elektrownie są tak nowoczesne, że nawet gdyby doszło do awarii takiej, to skażenie by obejmowało tylko 100m (100 metrów) kwadratowych. Inną sprawą jest JAKOŚĆ BUDOWY takiej elektrowni. Musiałyby to być najwyższe standardy, a nie po łebkach.  >:( Dlaczego tak piszę? Bo czytałem jaki bajzel się dział przy budowie niedokończonej elektrowni w Żarnowcu. Kiepskie materiały, niedokładność, złodziejstwo na budowie. Ale to były czasu PRL, jednak i tak mogą być wątpliwości co do jakości wykonania. No i wiadomo; strach został "po Czarnobylu", ale o zasięgu ewentualnego skażenia już pisałem. Brak doinformowania. Więc ogólnie jestem za, jeśli przestrzegane by były najwyższe standardy dotyczące wszystkich aspektów takiej budowy. Przecież Francja i Niemcy są usiane elektrowniami atomowymi. Chociaż ci ostatni chcą się wycofać z energetyki atomowej do 2021 r.
http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,9696034,Niemcy_do_2021_r__wylacza_elektrownie_atomowe.html (przestraszyli się awarii w elektrowni Fukushima w Japonii, ale to przecież przez trzęsienie ziemi było) ::) Inwestują teraz w odnawialne źródła. A Polska planuje wybudować elektrownię około 2020 roku.

chwila

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 23, 2012, 20:01:33 »
Z tym Żarnowcem to śmiesznie wyszło bo podobno jeden z reaktorów kupiła w cenie złomu Finlandia i pracuje tam do dziś.

W ogóle to miejscowe legendy mówią, że w czasie budowy tej elektrowni, to w najważniejszych częściach co kilkanaście metrów stał wartownik, właśnie w celu nierozkradania.

Offline potfur z bagien

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 23, 2012, 21:16:33 »
Z tym Żarnowcem to śmiesznie wyszło bo podobno jeden z reaktorów kupiła w cenie złomu Finlandia i pracuje tam do dziś.
Tak, to prawda. Tutaj , na dole strony można poczytac co udało sie odsprzedać i ogólnie o kosztach.

Offline Jacksons

• Legendarny użytkownik
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 29, 2012, 13:24:50 »
Ostatnio oglądałem urywek programu, w którym dyskutowali zwolennicy i przeciwnicy (z tytułami) elektrowni atomowej i skończyło się, że jeden na drugiego powiedział "prymityw" i wyszedł ze studia. ;p
Znalazłem ten fragment. ;p

Offline aftermemothis

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 29, 2012, 14:41:48 »
Od energii atomowej nie uciekniemy, kiedyś i tak w Polsce powstanie taka elektrownia. Położenie Polski zapewnia względne bezpieczeństwo. W Japonii nie zawiódł człowiek, a natura. Osławiona Fukushima przetrwałaby trzęsienie ziemi, ale została zalana przez wodę morską po tsunami. Poza okresowymi nawałnicami czy tornadami nie ma większych zagrożeń przyrodniczych. Trzęsienia ziemi sa ale sporadyczne i słabe. Jeśli ktoś by miał zawieść to człowiek i znając warunki naszego kraju tego się obawiam. Elektrownia atomowa to perspektywa kilku dekad więc na razie można się zająć szybszymi rozwiązaniami.

Hipokryzja w natarciu >> http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,12210447,Ekolodzy_beda_walczyli_przeciwko_elektrowni_wodnej.html?lokale=czestochowa
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/wojna-wieksza-niz-o-rospude,1,5202022,wiadomosc.html

Druga zapora wodna jest bardzo potrzebna. Cieszę się, że wreszcie ma powstać druga tama na Wiśle. Szkoda, że może zostać storpedowana przez ekologów. Co jest ważniejsze - jesiotr, którego nie widziano tu od dawna czy życie i mienie tysięcy ludzi. Mieszkam pod lub jak kto woli nad Włocławkiem i bardzo często przejeżdżam przez tamę. Stawiali ją na 20 lat bo w tym czasie miały powstać następne. Stoi 45. Mój świętej pamięci dziadek pracował na budowie i opowiadał, że kradzieże materiału i zastępowanie ubytków materiałami gorszej jakości było nagminne. Ta tama spełniałaby swój cel, gdyby były mniejsze różnice między poziomami. Teraz wygląda to tak.

źródło: http://www.rp.pl/artykul/485030.html

Wisła "osiada" poniżej tamy i jej dno jest coraz niższe, tym samym podmywana jest konstrukcja. Parę lat temu postawili próg spiętrzający wodę ale jest to rozwiązanie tymczasowe. Zapora przetrwała powódź w 2010, ale następna może ją uszkodzić. Szczęściem w nieszczęściu 2 lata temu był fakt, że przed Płockiem pękły wały i częśc wody poszła w tamtą stronę. Pamiętam jak byłem wtedy w miejscowości Bobrowniki. Woda podchodziła pod domy. Znajomi mieszkają 250 m od rzeki i 5 m wysokości od lustra wody, która podeszła pod płot.

Skąd ta hipokryzja powyżej?

Budowa drugiej tamy zaszkodzi rybom, ale uchroni przed katastofą ekologiczną. Na dnie zapory włocławskiej jest w hooy [dokładnie 40 milionów metrów sześciennych] osadów poprzemysłowych zebranych przez parę dekad. Wśród nich jest wiele metali cięzkich. Gdyby doszło do przerwania zapory te osady przelałyby się i doszłoby do o wiele poważniejszej katastrofy ekologicznej. Życie biologiczne aż do ujścia rzeki by wymarło. Nawet Bałtyk by mocno oberwał. Nie chcę mi się gadać o parudziesięciu tysiącach ludzi żyjących w zasięgu tzw. wody tysiącletniej czyli maksymalnego zasięgu powodzi do której doszłoby w wyniki przerwania zapory.

chwila

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 06, 2012, 11:36:58 »