Autor Wątek: Czy mówić o fobii społecznej ?  (Przeczytany 16057 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: Czarna dziura
Czy mówić o fobii społecznej ?
« dnia: Listopad 05, 2009, 19:08:06 »
Czy mówić rodzicom, rodzeństwu przyjaciołom o swojej fobii ?
Jakie są Wasze doświadczenia z tym związane ?
"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Offline Samek

• V.I.P
Odp: Czy mówić o fobii społecznej ?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2009, 19:54:58 »
Trudno jest powiedzieć nawet najbliższym , ale oni i tak powinni zauważyć, że coś jest nie tak :-\
Tracimy zdrowie w pogoni za pieniadzem tylko po to, by potem stracić pieniadze na odzyskanie utraconego zdrowia.

moriar

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 09, 2009, 13:55:08 »
Ja powiedziałem o swojej fobii rodzicom, ale akurat ten fakt nie jest zbyt istotny, bo rodzice i tak zignorowali tą "przypadłość" i stwierdzili, że sobie to zmyśliłem. Jak się później okazało, mieli sporo racji.

Bardziej istotne było to, co wydarzyło się później. Zacząłem wychodzić do ludzi, najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że ledwo ich znałem...po prostu decydowałem się na spotkanie po paru dniach znajomości, bo w końcu i tak nie miałem nic do stracenia. Poznałem kilka fajnych osób, za z dwiema się spotkałem. Powiedziałem im o tym, że mam fobię. Jaka była ich reakcja? Powiedzieli, że wcale nie sprawiam wrażenia fobika, czy nawet osoby bardzo nieśmiałej. Na spotkaniach byłem bowiem wyluzowany, nawet zabawny i rozmowny...nie wiem, czy po tej fobii nie ma śladu, czy po prostu w ogóle jej nigdy nie miałem. Może po prostu brakowało mi kontaktu z ludźmi, bałem się wykonać pierwszego kroku, brakowało mi też akceptacji...a jak już wszystko zacząło zmierzać ku lepszemu, to okazało się, że fobia była tylko czymś w rodzaju zasłony...nie wiem. W każdym razie jest dużo lepiej niż było. Rodzice co prawda zignorowali tą poważną sprawę...ale może tak miało być?

Offline kamyl99403

• Aktywny użytkownik
  • Miejsce pobytu: Earth
  • Społeczny strachobździll
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 09, 2009, 16:19:18 »
No to tylko pogratulować.  ;) Ważne, że znalazłeś z tymi ludźmi wspólny język... Widzę że wyszłeś z tego całego bagna, którym jest fobia społeczna.
W moim przypadku jest do d**py mało znajomości, z resztą te znajomości nie są głębsze, jestem wciąż samotny. I chyba tak pozostanie...
I cieszę się Moriar, że do nas wróciłeś :)

moriar

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 09, 2009, 17:03:20 »
Dzięki Kamil :)Chociaż może nie powiedziałbym, że z tego wyszedłem...ale jest zdecydowanie lepiej. Choć z drugiej strony tak jak mówię - nie mam pojęcia czy to była fobia czy coś innego.

No i jeszcze słowo do Ciebie Kamil - bądź pozytywnie nastawiony. Kiedyś sam się przed takim nastawieniem wzbraniałem, bo narzekanie i użalanie się nad sobą było łatwiejsze. Ale zrozumiałem, że nie tędy droga - tak nie można pozbyć się problemu. Musisz wierzyć, że się uda, każdy musi w to wierzyć. Wiem, że przed każdym z Was jeszcze daleka droga do życia, na które czekacie...ale czekać czasami się opłaca...byle tego czasu na samo czekanie nie zmarnować. Każdy z nas musi ze sobą coś zrobić, bo nic nie ma za darmo. Problemy same też nie znikną, powinniśmy się im przeciwstawiać. A jak już będziemy sobie z nimi radzić, będziemy bardziej pewni siebie, to możemy przystąpić do ich całkowitej likwidacji. I po fobii kiedyś nie będzie śladu :)

PS. Również się cieszę z powrotu tutaj:)

Offline Luna

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 10, 2009, 13:15:03 »
Nikomu nie mówiłam, i tak wiadom, że jestem nieśmiała, a o fs nie chce mi się tłumaczyć, nie widzę takiej potrzeby :)

Moriar, miło Cię znów widzieć! A właściwie czytać  ;D Super, że masz znajomych i radzisz sobie w kontaktach międzyludzikich. Kurczę, a pamiętam, jak narzekałeś! Dosłownie w każdym swoim poście! Super, że w końcu odzyskałeś pozytywne nastawienie :*

Offline nika

• V.I.P
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 15, 2009, 20:48:29 »
Ja jak mówię, że mam fs to i tak nikt mi nie wierzy :P. To chyba przez to, że staram się maskować ;)
Nie poznajemy dróg, którymi już szliśmy, nasza pamięć przestała funkcjonować. Świat rozpadł się w serię obrazów, których znaczenia nie rozumiemy, i których nie potrafimy połączyć w logiczną całość. Zagubiliśmy klucz do naszego umysłu. A. K.

Offline Outsiderka

• Nic nie warte przekleństwo..
  • Zaawansowany użytkownik
  • Miejsce pobytu: Piekło
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 13, 2009, 20:49:50 »
U mnie rodzina wie,kilka osób z klasy też wie, wygadałam się na gg, ale raczej mi nie wierzą....
"Jedynym całkowicie bezinteresownym przyjacielem, którego można mieć na tym interesownym świecie, takim, który nigdy go nie opuści, nigdy nie okaże się niewdzięcznym lub zdradzieckim, jest pies... Pocałuje rękę, która nie będzie mogła mu dać jeść, wyliże rany odniesione w starciu z brutalnością świata... Kiedy wszyscy inni przyjaciele odejdą, on pozostanie" - George G. Vest

Offline iksemel

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 18, 2009, 19:16:19 »
Ja powiedziałem do tej pory tylko jednej, najbliższej osobie; rodzicom wole nie mówić, bo byłby "powrót do przeszłości" i pewnie zaczęli by się obwiniać. Ale myślę, że jestem na etapie, że jak ktoś mi powie "ty chyba masz fs", to nie będę starał się zaprzeczać - takie odkrycie się przed kimś nie jest już dla mnie sprawą życia i śmierci - niech myśli sobie co chce.
Z drugiej strony jednak uważałbym komu to mówię, bo ci którzy tego nie rozumieją mogą albo zacząć się naśmiewać albo mieć taką swoją małą sensację, którą można się podzielić ze znajomymi w pociągu czy w pracy...

Offline Aldo

• Ekspert
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 19, 2009, 20:07:11 »
Ja nigdy nikomu nie powiedziałem i raczej jeszcze długi czas nikomu nie powiem.  :) Mam wrażenie że jak komuś powiem to zawali się cały świat ...
Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.

Katiusza

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 24, 2010, 21:40:38 »
Ja na razie powiedziałem dwóm osobom o fs . . .

Offline Aldo

• Ekspert
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 24, 2010, 22:40:59 »
Ja na razie powiedziałem dwóm osobom o fs . . .
I jak zareagowały?
Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.

Katiusza

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 25, 2010, 20:07:22 »
Cytat: Aldo
I jak zareagowały?

No cóż, jeżeli chodzi o przyjaciela z którym na temat fobii weszliśmy przypadkiem to gdy mu powiedziałem że mam fs raczej potraktował to nie zbyt poważnie, być może nie chciało mu się wierzyć że ja cierpię na fobię bo przecież to on całymi dniami siedzi w domu ...

A co drugiej osoby to nie znam jej tak dobrze lecz, gdy powiedziałem że cierpię na fobie to się ta osoba zdziwiła, lecz potem wytłumaczyłem o co mi chodzi i na tym rozmowa się skończyła. Z tym kolegom i tak rzadko się widuje jednak nigdy więcej od tamtej pory na temat fobii nie gadaliśmy.

Offline nothing

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 30, 2010, 22:23:33 »
Ja o żadnych swoich problemach natury psychicznej nie mówie, bo i po co? Znajomi albo wyśmieją albo będą mnie traktować jak trędowatego :P Rodzina i tak nie zrozumie, a nawet jeśli to w niczym mi nie pomogą.
Between supposed lovers
Between supposed brothers...

Offline WolfGhost

• Użytkownik
  • **
  • Miejsce pobytu: Łódź
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 09, 2010, 23:41:56 »
Czy mówić rodzicom, rodzeństwu przyjaciołom o swojej fobii ?
Jakie są Wasze doświadczenia z tym związane ?

Moje doświadczenia są takie ze lepiej nie mówić..., no ale wiadomo każdy ma inna sytuacje.
Zaawansowana społeczna...
Brałem: Paroksetyna, Wenlafaksyna, sertralina...