Autor Wątek: Przyczyny Waszej fobii społecznej ?  (Przeczytany 35240 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: Czarna dziura
Przyczyny Waszej fobii społecznej ?
« dnia: Sierpień 20, 2009, 14:24:55 »
W tym temacie proszę piszcie co uważacie za przyczynę swojej fobii społecznej.

"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Offline nika

• V.I.P
Odp: Przyczyny Waszej fobii społecznej ?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 26, 2009, 20:39:25 »
Hmm... główną przyczyną wystąpienia u mnie fobii społecznej były chyba negatywne relacje z rówieśnikami w szkole podstawowej :(. Od tamtego momentu jestem zdecydowanie bardziej nieśmiała, zagubiona i boję się ludzi :(
Nie poznajemy dróg, którymi już szliśmy, nasza pamięć przestała funkcjonować. Świat rozpadł się w serię obrazów, których znaczenia nie rozumiemy, i których nie potrafimy połączyć w logiczną całość. Zagubiliśmy klucz do naszego umysłu. A. K.

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: Czarna dziura
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 26, 2009, 21:40:14 »
Moją przyczyną tak sądzę to szkoła i to jak wyglądam i dołożyły swoje te moje próby samobójcze.
"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Offline Joasia

• Kreatywna
  • Miejsce pobytu: Elbląg
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 01, 2009, 12:08:19 »
Wychowanie przez rodziców

Offline nika

• V.I.P
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 01, 2009, 19:23:48 »
Wychowanie przez rodziców

Przyznam szczerze zaciekawiło mnie to ;). A możesz coś więcej napisać?
Nie poznajemy dróg, którymi już szliśmy, nasza pamięć przestała funkcjonować. Świat rozpadł się w serię obrazów, których znaczenia nie rozumiemy, i których nie potrafimy połączyć w logiczną całość. Zagubiliśmy klucz do naszego umysłu. A. K.

Offline Joasia

• Kreatywna
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 02, 2009, 11:29:19 »
Oczywiście, że mogę nika:D Od małego dziecka- rozpieszczanie, nie wyrzucanie dziecka na nieco głębszą wodę (mam na myśli tu pozwalanie dziecku realizować się wśród swoich rówieśników), ciągłe mi ustępowanie, brak dyscypliny, niedotrzymywanie słowa, brak pokazania mi, że jestem bardzo kochanym człowiekiem i że jestem w stanie zdobyć w życiu wiele, brak zrozumienia, nie liczenie się z moimi uczuciami. To tyle co mi na chwilę teraźniejszą przyszło do głowy

Offline nika

• V.I.P
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 02, 2009, 22:39:37 »
Rozumiem Różowa Dziewczynko ;)
Powodzenia w walce z fobią życzę - na pewno dasz radę :)

Offline Joasia

• Kreatywna
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 03, 2009, 11:00:01 »
Ty też dasz radę Aniołku Nasz Nikowy:D!!:)

Offline iksemel

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 12, 2009, 16:56:32 »
wrodzona (?) nieśmiałość, podstawówka - złe relacje z rówieśnikami; liceum - złe relacje z rówieśnikami i nauczycielami, na studiach to już chyba byłem psychicznym wrakiem i dlatego ich nie ukończyłem (mając dobre oceny), nieudany związek uczuciowy, opiekuńczość i jednocześnie brak zrozumienia przez rodziców (w tym też jest moja wina, że nigdy nie mówiłem co na prawdę czuję)... eeeech wystarczy bo nie mam zamiaru smucić :(

Offline Samek

• V.I.P
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 26, 2009, 19:59:44 »
U mnie to chyba niska samoocena z którą wiąże się brak pewności siebie. Wszystko to wzięło się z czasów dzieciństwa i sposobem wychowania, niedowartościowania. Nie wiem. Psycholog musiałby się wypowiedzieć :-\
Tracimy zdrowie w pogoni za pieniadzem tylko po to, by potem stracić pieniadze na odzyskanie utraconego zdrowia.

Offline Pan_S

• Nowy użytkownik
  • *
  • Miejsce pobytu: Kraków
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 27, 2009, 15:17:47 »
Jedną z przyczyn powstania mojej fobii społecznej jest na pewno bycie wychowywanym przez znerwicowaną matkę, która bała się ludzi. Zapewne przyczyniła się do tego także nieobecność ojca i brak pozytywnego męskiego wzorca. Kolejną przyczyna są złe doświadczenia ze szkoły podstawowej i średniej, bycie ofiarą przemocy fizycznej i psychicznej. Niedawnio usłyszałem jednak teorię, że przyczyną mojego lęku społecznego jest tłumienie gniewu (pisałem o tym w osobnym temacie).

Offline Milky

• wizjoner :P
  • Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 15, 2009, 21:02:04 »
Nie wiem czy jest jednoznaczna przyczyna...do pewnego wieku byłam 'normalna', mama twierdzi,że w jakimś momencie po prostu zamilkłam-mogłam mieć ze 4-5lat,tak przypuszczam.Najpierw odsunęłam się od taty,który wyjeżdzał ciągle za granicę,potem przyszedł na świat mój brat,z wiekiem zaczął mnie bić,drapać....ciągle słyszałam od rodziców,że mam ustąpić i że kiedyś on z tego wyrośnie-czekam już 20lat.W przedszkolu i później można mną było popchać w którą stronę się chciało,nie sprzeciwiałam się jeśli ktoś mi dokuczał.Zaczęłam tłumić i wypychać wszelkie emocje,odczucia...tak się to kumulowało we mnie i później przyszły lęki,generalnie nie zdawałam sobie sprawy że coś ze mną nie tak,myślałam, że już taka jestem.
Również trochę bałam się swojej mamy,był rygor jeśli chodzi o sprzątanie i ogólne wymogi,ja zawsze całe zło brałam na siebie,ciągle za coś się obwiniałam.Twierdziłam skoro brat jest taki niedobry to ja muszę być tym idealnym dzieckiem,co sukcesywnie do pewnego momentu mi się udawało. Naprawdę dużo by pisać...
Hmm...wyszło że mam jakąś straszną rodzinę :P każdy kto patrzy na nas z boku myśli,że jesteśmy udaną rodziną,niektórzy nam zazdroszczą, ja nie narzekam na swoich rodziców,ale tak po prostu to wszystko wyszło...
Kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 29, 2009, 13:02:16 »
Moim zdaniem nie może być mowy o jednej przyczynie. Trudno nawet mówić o kilku przyczynach. Moim zdaniem jest to kilka przyczyn występujących w pewnej hierarchii. Przyczyną przyczyn w mojej fobii było ogólnie - nieprawidłowe, neurotyczne wychowanie, które nie przystosowało mnie do funkcjonowania w społeczeństwie. Kiedy już w nie wkroczyłem(idąc do przedszkola) zostałem odrzucony przez rówieśników i wychowawców gdyż moje zachowanie było "nienormalne". To z pewnością ugruntowało lęki, ale one istniały już wcześniej.
Oczywiście, ja opisuje tylko moje lęki i ich przyczyny. Z tego co zauważyłem, to u większości fobików lęki społeczne ujawniają się dopiero w okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości.

Offline nika

• V.I.P
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 29, 2009, 18:15:05 »
Jeżeli mogę zapytać - co to znaczy, że Twoje zachowanie było "nienormalne"? Co wyprawiałeś w tym przedszkolu? ;)
Zaintrygowało mnie to ::)

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 29, 2009, 19:43:34 »
Cytat: nika
co to znaczy, że Twoje zachowanie było "nienormalne"?

Nie chciałem rozstawać się z Matką, nie chciałem wejść do środka. Wciągali mnie na siłę, a jak już wszedłem to siedziałem sam bądź próbowałem uciec.