Autor Wątek: Odległości w kosmosie.  (Przeczytany 12933 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Samek

• V.I.P
Odległości w kosmosie.
« dnia: Listopad 29, 2009, 17:10:42 »
Założyłem ten temat, abyśmy uświadomili sobie jak maleńkim pyłkiem jesteśmy w kosmosie. Informacje zaczerpnąłem z czasopisma : "Wiedza i życie".

Gdybyśmy pomniejszyli nasz układ słoneczny 100 milionów razy to Ziemia skurczyła by się do wielkości pomarańczy o średnicy 12 cm. Najwyższy szczyt świata Mount Ewerest miałby wtedy wysokość 0.08 mm. Moglibyśmy może go wyczuć wrażliwą opuszką palca jako nieznaczną szorstkość.
Księżyc w tej samej skali musielibyśmy sobie wyobrazić jako kulę średnicy 3,5cm okrążającą Ziemię w odległości 3,8 m. Słońce znajdowałoby się w odległości 1,5km i miałoby średnicę 14m. Mars o średnicy liczącej 7cm przy najbliższym zbliżeniu z Ziemią odległy byłby o mniej więcej 500m. Loty załogowe po orbicie Ziemi wynosiłyby 5mm. Najbliższa gwiazda w tej skali znajdowałaby się 380 tysięcy kilometrów (prawdziwa odległość Księżyca od Ziemi). Jest to gwiazda Proxima Centauri świecąca 2000 razy słabiej od naszego słońca.
Gdyby rozmiary Układu Słonecznego zmniejszyć na tyle, że Słońce miałoby wielkość kuli bilardowej, Ziemia byłaby ziarenkiem maku oddalonym o 7,5m. Orbita Plutona byłaby już w odległości 300m. W tej samej skali najbliższa gwiazda Proxima Centauri położona byłaby o 2000km. Najbliższa nam galaktyka Andromeda znajdowałaby się w odległości około 200 milionów km.

Posty połaczone: Wrzesień 16, 2012, 13:11:02
W uzupełnieniu mojej wypowiedzi, wstawiam film dający wyobrażenie o wzajemnej wielkości planet  do siebie  w układzie słonecznym oraz słońc, które zostały odkryte do tej pory.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2012, 13:11:02 wysłana przez andyvdm »
Tracimy zdrowie w pogoni za pieniadzem tylko po to, by potem stracić pieniadze na odzyskanie utraconego zdrowia.

Offline Lon

• V.I.P
Odp: Odległości w kosmosie.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 30, 2009, 17:17:16 »
Proxima Centauri to jedna z gwiazd Alfa Centauri, które oddalone są od ziemi o ponad 4 lata świetlne. Innymi słowy światło potrzebuje aż czterech lat żeby tam dotrzeć z Ziemi ;) A są to najbliższe nam gwiazdy(pomijając słońce rzecz jasna). Światło - o ile mnie pamięć nie myli - porusza się z prędkością 300 000 metra na sekundę. Największa osiągnięta przez ludzki pojazd kosmiczny prędkość to 16000 metrów na sekundę. Tak więc gdybyśmy chcieli przy aktualnie posiadanej technice dolecieć do najbliższej, innej gwiazdy, to potrzebujemy zaledwie 75 lat  ;D (Chyba, że coś pokręciłem). :P

Offline Samek

• V.I.P
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 01, 2009, 17:43:44 »
Chciałbym dożyć czasu, kiedy będzie wysłana na Marsa wyprawa załogowa i wyląduje na tej planecie.
To jest zdjęcie Marsa wykonane przez teleskop Hubble'a.

Posty połaczone: Wrzesień 16, 2012, 13:11:28
Zbliża się najkrótszy dzień roku. Wynika to z maxymalnego odchylenia się północnego bieguna naszej planety od słońca. Dlatego teraz na tym biegunie panuje cały czas noc, a na południowym dzień.
Zobaczcie jak to wygląda na zdjęciu:

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2012, 13:11:28 wysłana przez andyvdm »
Tracimy zdrowie w pogoni za pieniadzem tylko po to, by potem stracić pieniadze na odzyskanie utraconego zdrowia.

Offline nika

• V.I.P
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 17, 2010, 09:58:49 »
A ja kompletnie nie znam się na kosmosie. Wiem tylko gdzie jest niebo <shy>
Nie poznajemy dróg, którymi już szliśmy, nasza pamięć przestała funkcjonować. Świat rozpadł się w serię obrazów, których znaczenia nie rozumiemy, i których nie potrafimy połączyć w logiczną całość. Zagubiliśmy klucz do naszego umysłu. A. K.

Offline vovo

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 17, 2010, 18:10:18 »
Jeśli się uda, to może dożyjemy misji na Marsa. A tutaj kilka zdjęć Czerwonej Planety (fajny zachód Słońca):

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/69/MarsSunset.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/Viking2lander1.jpg
http://apod.pl/apod/image/0401/mars_spiritcolor_PIA04995.jpg

P.S. Ciekawe czy są tam jakieś fajne laski.

Offline Jacksons

• Legendarny użytkownik
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 03, 2011, 15:08:01 »
Także jestem zafascynowany ogromem wszechświata i nawet jego wielkości nie potrafię sobie do końca wyobrazić.

Ostatnio znalazłem świetny filmik, na którym są przedstawione te wielkie przestrzenie kosmosu i odległości. Po jego obejrzeniu, to się nawet wzruszyłem. Zaraz po tym chciałem go obejrzeć jeszcze raz, ale nie chciałem sobie na nowo uzmysławiać rozmiarów kosmosu i naszej maleńkości.

A więc usiądźcie wygodnie, ustawcie dźwięk, zróbcie obraz na cały ekran i zapraszam na wycieczkę w kosmos.

Offline Samek

• V.I.P
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 03, 2011, 16:44:47 »
Bardzo interesujący film :)  Wynika z niego, że jak astronomowie zaobserwowali przez teleskop w kosmosie wybuch na przykład w odległości 10 lat świetlnych, to ten wybuch wydarzył się 10 lat świetlnych wcześniej, niż go w danym momencie zauważyli. Ciekawe jak przeliczyć te lata świetlne na odległość w kilometrach. Ile to będzie kilometrów ? :)

Offline edit

• Zaawansowany użytkownik
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 03, 2011, 17:35:17 »
własnie wróciłam z wyprawy w kosmos......muszę dojść do siebie

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 04, 2011, 16:48:18 »
Cytat: Samek
Wynika z niego, że jak astronomowie zaobserwowali przez teleskop w kosmosie wybuch na przykład w odległości 10 lat świetlnych, to ten wybuch wydarzył się 10 lat świetlnych wcześniej, niż go w danym momencie zauważyli. Ciekawe jak przeliczyć te lata świetlne na odległość w kilometrach. Ile to będzie kilometrów ?

Światło porusza się z prędkością bliską 300 000km na sekundę, czyli 1 080 000 000 km na godzinę. Doba ma 24 godziny, rok 365 dni. Wymnożyć wszystko i powinno wyjść ile pokonuje kilometrów światło w rok i pomnożyć przez 10(lat).

P. S.

Mogłem coś pomylić :P

edit

nom, pomyliłem. Światło pokonuje 300 000 METRÓW  na sekundę. Trza jeszcze pomnożyć przez 1000.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rok_%C5%9Bwietlny
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2011, 17:05:31 wysłana przez Lon Luvois Fuller »

Offline Nut

• Profesor
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 18, 2012, 00:52:49 »
wszechświat zaczął się w jednym punkcie a jego obecny promień wynosi ok 40mld lat świetlnych, jednak istnieje zaledwie ok 30,7mld lat. Więc prędkośc światła nie jest ograniczeniem. (czyli na początku wszechświat musiał rozszerzać się z prędkością większą niż prędkośc światła)

wykład z "wszechświat i metody obserwacji" PWr
Jeden jest tylko błąd wrodzony, przekonanie, że żyjemy po to abyśmy byli szczęśliwi.

Nie ma rzeczywistości samej w sobie, są tylko obrazy widziane z różnych perspektyw.

Offline Jacksons

• Legendarny użytkownik
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 18, 2012, 10:07:09 »
Gdzieś wyczytałem, że wszechświat cały czas się rozszerza o wielkość Drogi Mlecznej.

Offline raq78

« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 18, 2012, 13:40:18 »
Polecam baaaaardzo dobre filmiki :

Baaardzo poszerzyły moją świadomość,tak samo jak poszerza sie wszechświat tak i nasza świadomość razem z nim.
Dopóki nie uczynisz nieświadomego-świadomym,to ono będzie kierowało twoim życiem.....

To co negatywne w pozytywne się obraca,a sens gdzieś po drodze gubi się zatraca...by odkryć nowe.....

Offline trash

• Profesor
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 18, 2012, 16:47:21 »
Obejrzałem pierwszy (drugi za długi ) i tak się zastanawiam jak ten ten bullszitowy "the secret" ma się niby do tematu ?  <szok>

Offline raq78

« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 18, 2012, 19:31:33 »
Możemy założyć inny temat.....skoro nie widzisz związku,ja widzę....
Dopóki nie uczynisz nieświadomego-świadomym,to ono będzie kierowało twoim życiem.....

To co negatywne w pozytywne się obraca,a sens gdzieś po drodze gubi się zatraca...by odkryć nowe.....

Offline andyvdm

• Za zasługi
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 18, 2012, 19:49:38 »
Przerażają mnie te odległości w kosmosie. Dla mnie to nie pojęte że to co teraz widzimy gdzieś tam na końcu galaktyki działo się kilkaset lat temu bo światło do nas dociera z takim opóźnieniem  <szok> :D-