Autor Wątek: Ostrożność przy poznawaniu w sieci  (Przeczytany 6509 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline BlankAvatar

 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 783
 • Płeć: Mężczyzna
  • [PSYCHOTERAPIA self-help poradniki]
Ostrożność przy poznawaniu w sieci
« dnia: Marzec 12, 2013, 17:08:59 »
Artykuł pochodzi z serwisu Sympatia.pl

Oryginalny art: http://sympatia.onet.pl/tips/10-zasad-ostroznego-randkowicza,4353401,advice-detail.html

Mimo, że dotyczy randkowania, to można odneść porady zawarte w nim szerzej - do wszystkich znajomości zawieranych w necie.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
10 zasad ostrożnego randkowicza!

Co zrobić, by czuć się bezpiecznie w kontaktach z internetowym znajomym? Czytaj koniecznie porady Sympatii!
Usługi oferowane przez serwis Sympatia.pl stwarzają każdemu Użytkownikowi możliwość poznania w miłych, niekrępujących oraz bezpiecznych warunkach interesujących go osób. Jest to także doskonałe miejsce dla nawiązania satysfakcjonujących przyjaźni, które przekształcają się często w trwałe relacje poza siecią.
Prosimy jednak, abyście - utrzymując kontakt korespondencyjny z kimś w Sympatii bądź decydując się na spotkanie z wybranymi Użytkownikami w realu - pamiętali o odpowiedzialności za własne działania i decyzje. Zarówno w wirtualnym, jak i realnym świecie zdrowy rozsadek jest najlepszym gwarantem Waszego bezpieczeństwa.1. Zaczynaj bez pośpiechu!

Wystrzegaj się osób, które prezentują się zbyt perfekcyjnie, by miało to pokrycie w rzeczywistości. Zaczynaj zawsze znajomość od wymiany zdań poprzez Sympatyczną Pocztę (Prywatne Wiadomości - przyp. red.) i bądź wyczulony na wszelkie nietypowe lub niezrozumiałe zachowania czy sprzeczne informacje.

Pamiętaj, że osoba, z którą podejmujesz kontakt, może nie być tą, za którą się podaje. Zaufaj swojej intuicji. Jeżeli cokolwiek w zachowaniu Twojego korespondenta wyda Ci się podejrzane lub narazi Cię na niepożądany dyskomfort - zrezygnuj niezwłocznie z kontynuacji znajomości dla własnego spokoju i bezpieczeństwa.


2. Strzeż własnej anonimowości!

Wszelka korespondencja pomiędzy Użytkownikami naszego serwisu prowadzona za pośrednictwem Sympatycznej Poczty oraz kontakty podejmowane poprzez wpisy w Księgach Gości, usługę Puść Oczko oraz w ramach Cafe mają charakter anonimowy. Stronom podejmującym kontakt, udostępniony jest jedynie pseudonim, którym posługują się w Sympatii oraz ogólne informacje zawarte na ich stronach. Prawdziwa tożsamość każdego Użytkownika jest poufna, dopóki sam świadomie nie zdecyduje się z tego zrezygnować.

Nie należy nigdy podawać nazwiska, adresu e-mail, adresu zamieszkania, numeru telefonu, miejsca pracy i innych osobistych danych - ani na swojej stronie w Sympatii, ani w inicjujących znajomość wiadomościach. Korespondując z innym Użytkownikiem, ukryj adres swojego konta e-mail. Zaprzestań natychmiast kontaktu z osobą, która domaga się od Ciebie podania osobistych informacji, w szczególności danych kontaktowych lub na różnorakie sposoby stara się je od Ciebie uzyskać.


3. Zachowaj ostrożność i zdrowy rozsądek!

Przezorne, przemyślane decyzje przynoszą randkującym osobom najlepsze rezultaty. Zachowaj ostrożny dystans, dopóki nie będziesz miał podstaw do większej poufałości. Twój internetowy znajomy musi sobie zasłużyć na Twoje zaufanie szczerością i otwartością oraz nienagannym, uprzejmym zachowaniem. Przeznacz tyle czasu, ile uważasz za konieczne dla sprawdzenia wiarygodności wybranej osoby.

Jeśli zrodzi się w Tobie podejrzenie, że ktoś próbuje Cię oszukać, jest spore prawdopodobieństwo, iż nie mylisz się, zareaguj wtedy niezwłocznie. Podejdź rozsądnie do romansowania i nie zakochuj się wraz z pierwszym kliknięciem myszką. Nie wdawaj się w nazbyt intymne rozmowy, nawet jeżeli Wasza zażyłość nie wychodzi poza sieć.


4. Poproś o zdjęcie!

Zdjęcia pozwalają nam zarówno na uzyskanie dokładniejszego wyobrażenia na temat wyglądu internetowego znajomego, jak i pewnych wstępnych przemyśleń odnośnie jego osobowości. Dobrze jest przyjrzeć się fotkom ukazującym Twojego korespondenta w różnorakich okolicznościach: na codzień, odświętnie, w otoczeniu domu czy w plenerze.

Jeżeli notorycznie ktoś odmawia udostępnienia Ci swoich zdjęć, usprawiedliwiając się na różne sposoby, weź pod uwagę to, że może stara się coś ukryć. (Wiem, wiem - fobia, kompleksy itd. ale jeśli ktoś prędzej woli spotkać się na żywo niż pokazać zdjęcie, to coś tu jest nie tak - przyp. red.)


5. Porozmawiaj przez telefon!

Rozmowa telefoniczna może powiedzieć wiele na temat sprawności komunikacyjnej i umiejętności interpersonalnych danej osoby. Dlatego, na kolejnym etapie znajomości, zachęcamy do tej formy kontaktu, ale przy przedsięwzięciu odpowiednich środków ostrożności. (Wiem, wiem - fobia "telefoniczna" itd. - przyp. red.). Zadbaj o własne bezpieczeństwo i nie ujawniaj nieznajomym prywatnego numeru telefonu.

Skorzystaj zarówno w przypadku telefonu komórkowego, jak i stacjonarnego z funkcji zastrzegania numeru uniemożliwiających Twojemu rozmówcy identyfikację numeru dzwoniącego. Przekaż swój numer tylko wówczas, kiedy będziesz w stu procentach pewien pozytywnych intencji poznanej osoby.


6. Spotkaj się, kiedy będziesz pewien tej decyzji!

Urok zawierania znajomości poprzez sieć bierze się stąd, że masz możliwość stopniowo i w swoim własnym tempie uzyskiwać informacje o wybranych osobach, później decydując, czy chcesz przenieść tę znajomość poza internet. Nie jesteś nigdy zmuszony do spotykania się z kimkolwiek, niezależnie od tego, jak zażyły był Wasz kontakt w świecie wirtualnym.

Nawet, jeśli złożyłeś komuś wstępną propozycję spotkania poza siecią, pamiętaj, że masz prawo do zmiany zdania. Może się zdarzyć, iż Twoja decyzja o utrzymaniu anonimowej formy znajomości oparta będzie na przeczuciu, którego w żaden sposób nie będziesz potrafił racjonalnie uzasadnić. Zaufaj jednak swojemu wewnętrznemu głosowi.


7. Uważaj na czerwone flagi!

Zwróć uwagę na wszelkie przejawy gniewu, złości lub silnej frustracji, a także próby wywierania na Tobie presji lub kontrolowania Cię. Nadmiernie pasywny lub agresywny sposób bycia, niestosowne, nieuprzejme wypowiedzi oraz nieprzyzwoite i niepożądane przez Ciebie zachowania podczas Waszego bezpośredniego kontaktu stanowią sygnały ostrzegawcze – czerwone flagi.

Następujące symptomy, o ile towarzyszą zawieranej przez Ciebie znajomości, powinny wzbudzić Twój niepokój i wzmóc ostrożność:

-Podawanie sprzecznych informacji na temat wieku, miejsca zamieszkania, miejsca i charakteru pracy, swojej przeszłości, stanu cywilnego, etc.
-Odmówienie kontaktu telefonicznego po uprzednich bardzo poufałych, czy wręcz intymnych, rozmowach w sieci.
-Wymigiwanie się od udzielania odpowiedzi na proste, bezpośrednie pytania.
-Notoryczne wymawianie się przed udostępnieniem swoich zdjęć.
-Znaczna różnica wyglądu w stosunku do wizerunku prezentowanego w sieci.
-Unikanie przedstawienia Cię przyjaciołom, wprowadzenia w środowisko zawodowe lub krąg rodzinny.


8. Umów się na randkę w bezpiecznym miejscu!

Jeżeli zdecydujesz się spotkać z kimś w świecie realnym, powiadom przyjaciół lub rodzinę, gdzie udajesz się na randkę oraz o której planujesz wrócić. Zostaw im imię i nazwisko Twojego znajomego, a także jego numer telefonu. Nie aranżuj nigdy pierwszych randek w domu, nie korzystaj z takiej propozycji ze strony tej drugiej osoby. Udaj się na spotkanie oraz wróć własnym środkiem transportu i wybierz miejsce publiczne oraz godzinę, kiedy miejsce to jest zaludnione.

Najlepiej w tym wypadku sprawdzą się restauracje oraz kawiarnie, w których już bywałeś. Jeżeli zdecydujecie się w trakcie randki zmienić lokal, pojedźcie Twoim samochodem lub publicznymi środkami transportu. O zaplanowanej przez Ciebie godzinie podziękuj towarzyszowi za miło spędzony wspólnie czas i pożegnaj się.


9. Zachowaj szczególną ostrożność w nieznanych Ci miejscach!

Jeżeli udajesz się na spotkanie do innego miasta, postaraj się samodzielnie zaplanować cały dojazd do miejsca Waszej randki, a jeśli będzie konieczny nocleg - zarezerwuj sobie pokój w pensjonacie lub hotelu. Nie przekazuj swojemu towarzyszowi informacji na temat sposobu Twojego dojazdu, godziny, o której będziesz w jego mieście, adresu wybranego hotelu.

Odmów grzecznie, jeśli Twój wybranek zaoferuje pomoc w podwiezieniu Cię lub zapewnieniu noclegu. Jeżeli umówione miejsce spotkania wyda Ci się podejrzane lub mało bezpieczne, zrezygnuj i wróć do hotelu oraz powiadom swego znajomego o zmianie planu. Przed wyjazdem pamiętaj o powiadomieniu swoich przyjaciół lub rodziny o planowanym przebiegu wyprawy, a będąc na miejscu, informuj ich o kolejnych krokach. Jeżeli to możliwe, noś zawsze przy sobie telefon komórkowy.


10. Jak najszybciej wyjdź z opałów!

Nie rób niczego, czego konsekwencji nie jesteś w stanie przewidzieć. Jeżeli cokolwiek związanego z Twoją randką, wzbudzi Twój niepokój, postaraj się jak najszybciej albo odwołać umówione już spotkanie, albo zmienić plan jego przebiegu. Poradź się zaufanych przyjaciół, porozmawiaj z innymi użytkownikami Sympatii (forum; można zasięgnąć opinię innych użytkowników czy dana osoba jest w porządku - przyp. red.) o swoich wątpliwościach, a przede wszystkim kieruj się własnymi odczuciami.

Jeżeli uznasz, że grozi Ci niebezpieczeństwo, poproś napotkane osoby o pomoc. Nawet, jeśli okażą się to przesadne działania, nie czuj się zakłopotany bądź winny wobec Twojego towarzysza. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest o wiele ważniejsze, niż opinia kogokolwiek na Twój temat.

Jeśli z jakichś względów nie życzysz sobie kontynuacji znajomości z określoną osobą poprzez Sympatię, umieść ją na Czarnej Liście.


Przy odrobinie ostrożności z Twojej strony i racjonalnego osądu unikniesz z pewnością niepożądanych sytuacji.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2013, 19:41:01 wysłana przez BlankAvatar »
<-- Zbiór poradników psychologicznych/samopomocy dotyczących m.in.:

-Zaburzeń psychicznych np. fobie, ataki paniki, depresja, ChAD, psychozy, ZOK, anoreksja, bulimia, hipochondria, zab. osobowości itd.
-Psychologii relacji międzyludzkich, inteligencji emocjonalnej, psychologii szczęścia itp.
-Redukcji stresu (techniki relaksacyjne, mindfulness, autosugestia itd).

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 + Darmowy Download

http://chomikuj.pl/reparare/PSYCHOTERAPIA+self-help+poradniki HASŁO: fobia

Offline Exeen

 • Legendarny użytkownik
 • *******
 • Wiadomości: 2600
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ostrożność przy poznawaniu w sieci
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 12, 2013, 19:03:09 »
Blank, zlikwiduj formę cytatu, a zamiast tego zmień kolor czcionki. Literki są tak małe, że nie chce się tego czytać.

Offline isena

 • plankton foreva
 • Zaawansowany użytkownik
 • ****
 • Miejsce pobytu: isengard
 • Wiadomości: 496
 • Płeć: Kobieta
Odp: Ostrożność przy poznawaniu w sieci
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 12, 2013, 19:06:05 »
Jak litery za małe to zawsze można wcisnąć ctrl i przesunąć kilka razy rolką myszki. Proste i przydatne.

Offline BlankAvatar

 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 783
 • Płeć: Mężczyzna
  • [PSYCHOTERAPIA self-help poradniki]
Odp: Ostrożność przy poznawaniu w sieci
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2013, 19:22:38 »
dobrze, zmienilem. Chyba jest lepiej. Mniejsza czcionka zaznaczone fragmenty mniej istotne, opisujace uslugi sympatii
<-- Zbiór poradników psychologicznych/samopomocy dotyczących m.in.:

-Zaburzeń psychicznych np. fobie, ataki paniki, depresja, ChAD, psychozy, ZOK, anoreksja, bulimia, hipochondria, zab. osobowości itd.
-Psychologii relacji międzyludzkich, inteligencji emocjonalnej, psychologii szczęścia itp.
-Redukcji stresu (techniki relaksacyjne, mindfulness, autosugestia itd).

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 + Darmowy Download

http://chomikuj.pl/reparare/PSYCHOTERAPIA+self-help+poradniki HASŁO: fobia

rastamoni

 • Gość
Odp: Ostrożność przy poznawaniu w sieci
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 12, 2013, 19:46:11 »
no i teraz jest wszystko jasne Blank  :D

Offline Thomas2

 • Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
 • Mityczny użytkownik
 • ********
 • Wiadomości: 5440
 • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
Odp: Ostrożność przy poznawaniu w sieci
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 04, 2014, 22:56:10 »
Był ostatnio przypadek że podszyli się pod dziewczynę zwabili gościa po czym okradli i śmiertelnie pobili. Lepiej mieć jakiś skype-owy kontak przez kamery zanim się spotka, jeżeli oczywiście chce się spotkać.

Offline docanas

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 131
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ostrożność przy poznawaniu w sieci
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 12, 2014, 00:56:30 »
Świetny artykuł dla ludzi nastawionych lękowo :/

Offline BlankAvatar

 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 783
 • Płeć: Mężczyzna
  • [PSYCHOTERAPIA self-help poradniki]
Odp: Ostrożność przy poznawaniu w sieci
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 28, 2014, 14:25:51 »
trzeba brać na poprawkę fobię :P
<-- Zbiór poradników psychologicznych/samopomocy dotyczących m.in.:

-Zaburzeń psychicznych np. fobie, ataki paniki, depresja, ChAD, psychozy, ZOK, anoreksja, bulimia, hipochondria, zab. osobowości itd.
-Psychologii relacji międzyludzkich, inteligencji emocjonalnej, psychologii szczęścia itp.
-Redukcji stresu (techniki relaksacyjne, mindfulness, autosugestia itd).

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 + Darmowy Download

http://chomikuj.pl/reparare/PSYCHOTERAPIA+self-help+poradniki HASŁO: fobia

Offline dylemat85

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Miejsce pobytu: Babilon 0-22
 • Wiadomości: 11
 • Płeć: Mężczyzna
 • hate is mainstream love is underground
Odp: Ostrożność przy poznawaniu w sieci
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 24, 2014, 14:29:14 »
lipny portal ta sympatia sknerusy i tyle jest wiele innych za free a zasady swoją drogą
hate is mainstream love is underground

Offline szczecinianin

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Miejsce pobytu: Szczecin
 • Wiadomości: 26
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ostrożność przy poznawaniu w sieci
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 17, 2016, 21:07:02 »
zasadnicze pytanie - a kto komu ma pierwszy wysłać zdjęcie?
wysyłanie zdjec obcym osobom to w dziejszych czasach czyli ujawnianie sie w internecie to nie jest wcale dobry pomysł - juz znacznie lepszym pomysłem byłaby rozmowa przez skype (niekoniecznie na swoim oficjalnym koncie)- wtedy mamy i zdjecie i telefon w jednym!

Offline Anna-40

 • Zaawansowany użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 436
 • Płeć: Kobieta
Odp: Ostrożność przy poznawaniu w sieci
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 15, 2017, 21:04:11 »
Nie ukrywam,że obawiam się o moją 15-letnią córkę,tyle niebezpieczeństw w necie >:(