Autor Wątek: Zaburzenia schizotypowe  (Przeczytany 6856 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MATEUSZ89M

• Zaawansowany użytkownik
  • Miejsce pobytu: Warszawa
  • Być albo nie być oto jest płytanie:)
Zaburzenia schizotypowe
« dnia: Listopad 27, 2013, 12:26:48 »
Zaburzenia schizotypowe (zaburzenia typu schizofrenii, osobowość schizotypowa, schizotypia) – kategoria diagnostyczna obejmująca zaburzenia cechowane długotrwałym przebiegiem o trudnym do uchwycenia początku (co zbliża je do zaburzeń osobowości) oraz obrazem klinicznym charakteryzującym się uderzającą niezwykłością (np. ekscentrycznością, czasami dziwacznością) przeżyć i zachowań, przypominających typowe objawy schizofrenii, w którym występuje wzorzec zachowań zdominowany społecznymi i interpersonalnymi deficytami naznaczonymi silnym dyskomfortem i ograniczoną zdolnością do zawierania bliskich znajomości i utrzymywania związków z innymi. Występuje u około 3% populacji. Jako nowa kategoria diagnostyczna została wprowadzona w ICD-10.

Osobowość schizotypową charakteryzują: poczucie, że jest się przedmiotem szczególnej uwagi – że wszystko odnosi się do nas; duża koncentracja na sobie; myślenie magiczne; dziwaczne doznania percepcyjne; niekonsekwentne i nielogiczne zachowania, myślenie oraz mowa; częste gubienie wątku i kwieciste wypowiedzi; przy dużej wewnętrznej wrażliwości wyrażanie uczuć jest ograniczone, co powoduje pozorny chłód emocjonalny i dystans uczuciowy; doszukiwanie się we wszystkim ataku na siebie; wycofanie się z kontaktów społecznych z powodu lęku; przejściowo mogą występować objawy psychotyczne.

Istnieją analogie między osobowością schizotypowa i schizoidalną. Obie charakteryzują się brakiem chęci przebywania z ludźmi, lecz w przypadku osobowości schizoidalnej jest to spowodowane preferencją samotnictwa, natomiast w przypadku osobowości schizotypowej – pomimo silnej potrzeby bliskości – lękiem.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_schizotypowe

--
Hey czy jest ktoś na forum z tego typu rozpoznaniem i jak u was z leczeniem? Chciałbym dowiedzieć się więcej o leczeniu i doświadczeniach innych ludzi z tego typu rozpoznaniem? Może da mi to coś więcej do zrozumienia i nawet w niewielki sposób pomoże. Ogólnie miałem już trzy diagnozy mojego przypadku ale teraz widzę, że F21 jest przez dłuższy czas na karcie psychiatry a wcześniej niby schizofrenia niezróżnicowana z elementami depresji no i schizo afektywne zaburzenia typ depresyjny no a to akurat diagnozy z szpitali w których raczej nieprzyjemnie i niechętnie chciało mi się przebywać. Co waszym zdaniem powinni rodzice robić, jeśli naprawdę zależy im na pomocy czy warto aby sami troszkę się dowiedzieli o tej chorobie i dzięki temu zrozumieli sposób mojego zachowania bo ich wrzeszczenie zamiast mi poprawiać samopoczucie to raczej działa na odwrót a wtedy jeszcze bardziej mi się nie chce. Tylko po co ja to piszę skoro oni twierdzą, że mają masę swoich problemów i nie chcą się dodatkowo męczyć czy to jest sprawiedliwe pomagać dając jeść ale jeśli chodzi o zrozumienie w tym przypadku osoby, która ma problemy egzystencjalne odpuszczać bardzo w wielu przypadkach. Dodam, że u mnie choroby szybko wystąpiła i zaczęła działać i to w wieku 16 lat do tego została leczona po dwóch latach bo inni twierdzili, że mi nic nie jest i jakoś z tego wyjdę a ja troszkę uległem ich gadaniom ale serio się męczyłem niemiłosierni i do tego mieszkałem w Internacie daleko od domu i co jakiś czas wracałem do niego a do tego jeszcze raz szkoła była wojskowa, więc co radzicie ja do pracy boję się iść po za tym mnie szybko męczy jakakolwiek praca i do tego z ludźmi a mogę mieć znajomych tylko, że lęk mi nie mija a wręcz wzrasta i wcale nie chodzi tu tylko o przełamanie się bo po prostu nie mam na sił i chęci a wcześnie w ogólnie nie miałem w sobie wyuczonego przystosowania do życia "dorosłego" i nie miałem pojęcia jak to jest sobie radzić jako osoba dorosła odpowiedzialna, która umie w miarę dostroić się do sytuacji i w ogóle jej jakość jest inna a po za tym jej nawet gdy jej nastrój był obniżony to panowała jakaś równowaga emocjonalna a u mnie, ciężko z z emocjami. I waszym zdaniem co sądzicie o CBT a  odnośnie wcześnie czy nie przesadzam z lekka.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2014, 10:12:03 wysłana przez fobka »

Skoro Ja jestem chorobą to Ja jestem Lekarstwem a czas jest Odpowiedzią!.

Offline Thomas2

• Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
  • Mityczny użytkownik
  • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
Odp: Zaburzenia schizotypowe
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 27, 2013, 20:08:48 »
Więszość dorosłych to duże dzieci i im z tym dobrze  :P

Diagnoza ta jest pewnie bo Twoje pobudznie jest bardzo duże, a mechanizmy obrony ego to modlitwa, wiara, wytyczne kościoła i stosujesz je do absurdalnej przesady. O ile wiara może pomóc, gdy jest używana w pozytywnej wierze do relaksu, o tyle przejmowanie się i ciagłe zadręczanie o zgodnośc postępowania całkowitą zgodnie z prawem bożym i kościoła udręcza dodatkowo. Jeśli jest to w tak młodym wieku role może grać genetycznie uwarunkowany nadmiar receptorów dopaminowych, lub kwasu glutaminowego. CBT powinno pomóc, myślenie ma olbrzymi wpływ na to które neuroprzekaxniki są uwalniane w większości, tym samym fundując spokój lub dalsze pobudzenie. Bóg jest DOBREM, i chce dla Ciebie jak najlepiej więc powinieneś mysleć że napełnia Cie spokojem i daje siły do tego wszystkiego co niby jest nieosiągalnei do czego czujesz że nie dorosłeś.

Offline MATEUSZ89M

« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 30, 2013, 18:37:29 »
No spoko CBT CBT ale co do wiary to z tym kościołem o wiele jest mniej tego  :)

Posty połaczone: Grudzień 01, 2013, 13:19:56
Dobra jako element psychoterapii i powrotu do społeczeństwa CBT  może być skuteczne jeśli się zaangażuje dość na ale jako dodatkowe metody ułatwiające zasypianie itp/itd czyli relaks np. medytacja poleciłbyś tą metodę bo ostatnio 2h udało mi się medytować i byłem oczywiście spokojniejszy no i z tymi magicznymi myślami było trochę inaczej ale ciągle jestem nie pewny bo niby jak najbardziej są efekty pozytywne ale gdy staram się głębiej wejść w ten stan to mój oddech staje się cięższy i czuje tak jakby się dusił. Kiedyś podawałeś mi tam  pranayamy typu kapalbhati czy to me też działanie medytacyjne albo przynajmniej ułatwia pracę z oddechem a zarazem łatwiej jest wejść w stan medytacji i prawidłowo. B ogólnie myślę, że wyciszenie i koncentracja to ważny element w rehabilitacji no ale z nadmiarem myślenia często człowiek się denerwuje, gdy stara się coś osiągnąć a brakuje mu koncentracji. A  z tym GABA to ma sens bo właściwie moja pamięć przed 16 rokiem życia zawsze była na bardzo wysokim poziomie i właściwie u mnie w rodzinie wszyscy wykazują dobrą sprawność jeśli chodzi o hipokamp. Czy leki są jakieś aby zmniejszyć GABA bo chyba raczej chodzi, żeby raczej zwiększać ale mogę na tym stracić i spróbować dość odmiennej terapii bo wolę mieć gorszą pamięć a przynajmniej lepiej się czuć i spokojnie a przynajmiej jako rodzaj eksperymentu.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2013, 13:19:56 wysłana przez fobka, Powód: Połączono podwójny post »

Offline Thomas2

• Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
  • Mityczny użytkownik
  • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 12, 2013, 19:18:24 »
W medytacji chodzi o "pustostan" nie myślenie o niczym tylko relaks. Wyrzuceniu z siebie problemów które sa na codzień. GABA w suplemencie zdecydowanie pomaga w połaczeniu z psychoterapią w dojściu do równowagi psychicznej.

Offline MATEUSZ89M

« Odpowiedź #4 dnia: Maj 11, 2014, 00:37:30 »
No medytacja tak tylko to jest jak ze sportem im lepszej harmonii jest organizm tym łatwiej przychodzi nam uzyskać wynik w danej dyscyplinie a gdy niezbyt w dobrej możemy sobie narobić problemów lub nie uzyskać zadowalający rezultatów. Stres jest tego wyznacznikiem.
Dziwne, że można sobie samemu wmówić zaburzenia
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2016, 01:46:01 wysłana przez MATEUSZ89M »

Offline fifikse

• Miejsce pobytu: świat
  • cokolwiek
    • fifikse blog
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 08, 2016, 23:59:30 »
jedną z moich ostatnich diagnoz/rozpoznań <- tzn. nie "moich" a "ich" <- w sensie, że "oni" we mnie coś dostrzegli, "rozpoznali" (objawy?), opisali i przypisali (je) mnie; słusznie, niesłusznie, pomijając... jest coś, lub raczej nie ma we mnie na pewno, mianowicie: schizo-cech w sobie nie widzę; bo z założenia we wszystkich - przesada, w większości więc - schizozaburzeń powinny występować typowe schizocechy (mam na myśli specyficzne cechy charakterologiczne/osobowościowe, których werbalnie określić nie zdołam, które natomiast są "wyczuwalne" <- o tym chyba właśnie pisało kilku "wybitnych psycholekarzuff" bardziej w kontekście schizofrenii oczywiście, sądzę jednak, że ta sama "schizoosobowość" lub raczej te same, specyficzne "schizocechy" (tworzące osobowość) zauważyć można też w przypadku innych schizozaburzeń. osobowość schizoidalna powinna być podstawą dla rozwoju innych (poważniejszych [psychotycznych?]) zaburzeń, z tego też powodu przez pewien czas (jeszcze nie tak dawno temu właściwie) widziałam u siebie cechy osobowości schizoidalnej, tzn. starałam się je w sobie znaleźć, co po części mi się udało, bo wszystko można sobie wmówić, w sobie dostrzec, zauważyć i przypisać sobie wszystko można, tylko PO CO właściwie?

nie mam osobowości schizoidalnej (nie jestem tak schizoidalnie odcięta; jestem nieschizoidalnie poblokowana), wątpię więc też w schizotypową, widzę natomiast sporo cech osobowości unikającej, choć i sama osobowość unikająca według niektórych (psychoidiotów i psychoteorii) będzie zaburzeniem z grupy schizo - że w ramach jakiegoś tam kontinuum (niedo)rozwoju struktury osobowości, zaburzenie przyjmie postać (w kolejności od najsłabszego do najgłębszego) >osobowości unikającej >osobowość schizoidalnej >schizotypii >schizofrenii (spektrum?) ... nie zgadzam się z tą teorią, moim zdaniem osobowość unikająca różni się od schizoidalnej przede wszystkim/właśnie i GŁÓWNIE brakiem schizoidalnych cech.

Offline Enua

• Profesor
  • Miejsce pobytu: .
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 04, 2017, 18:55:10 »
Dużo czytałam i analizowałam teraz na 100% wiem,że jestem schizotypem

Offline fifikse

• Miejsce pobytu: świat
  • cokolwiek
    • fifikse blog
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 04, 2017, 19:17:31 »
czyli nie schizoidem, a schizotypem, tak?
ja też mam diagnozę schizotypii (m.in.), natomiast osobowośći schizoidalnej nigdy nie miałam (jako diagnozy i autodiagnozy), po prostu jak już pisałam wyżej, schizo-cech w sobie nie widzę. w ogóle wszystkie te diagnozy psychiatryczne rozpoznania, wszystko to, co w Tobie psycholekarz dostrzeże przypisując daną cechę/dane zachowanie konkretnemu zaburzeniu - wszystko to jest tak bardzo SUBIEKTYWNE (bo inne być po prostu nie może), że w sumie co psychodiagnostyk to inna psychodiagnoza. nieważne więc co i jak zostało nazwane, czy tam do jakiego zostało wrzucone worka, jak sklasyfikowane - ważny jest sam "objaw" jako PROBLEM, który rozwiązać trzeba. e tam "trzeba-nietrzeba" - wypadałoby, jeśli chcemy coś w swoim życiu zmienić, jeśli w ogóle możemy, bo sama chęć to czasem zbyt mało, ale nieważne, nie o tym temat właściwie (tak sobie piszę bo mam taką samą diagnozę, z którą się jak widać zaje*iście utożsamiam... pomijając, ucinając. koniec:)

Offline Enua

• Profesor
  • Miejsce pobytu: .
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 26, 2017, 18:12:01 »
 4 diagnozy schizotypi i 4 diagnozy schizoida.Z tym że  zaburzenie schizotypowe dało 3 lekarzy taką diagnoze a jeden 2 razy wiec jestem schizotypem.