Autor Wątek: Ciemna materia  (Przeczytany 1835 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: W pustce
Ciemna materia
« dnia: Kwiecień 12, 2010, 15:02:02 »
"Ciemna materia"
Dziś możemy obserwować ponad sto miliardów galaktyk, a w każdej jest około stu miliardów gwiazd. Tkwi w nich niewyobrażalna ilość materii, a mimo to jest ona raczej zjawiskiem marginalnym. Między wszystkimi widocznymi ciałami niebieskimi musi istnieć niewidzialna substancja – tzw. ciemna materia. Utrzymuje ona w całości galaktyki spiralne oraz całe gromady galaktyk. Tej substancji musi być sześć razy więcej niż materii widzialnej. Według dzisiejszego stanu wiedzy ciemna materia to cząstki elementarne, które zasadniczo różnią się od składników normalnej materii. Nie posiadają ładunku elektrycznego, nie pochłaniają i nie wysyłają promieniowania. Ale posiadają masę, a więc dysponują grawitacją. Każdego dnia miliardy tych cząsteczek przemierzają niedostrzegalnie ludzkie ciało. Dotychczas nie udało się jednak udowodnić w drodze laboratoryjnej istnienia choćby jednej z owych tajemniczych cząsteczek. Badania trwają nadal, także w nowym europejskim akceleratorze cząstek w CERN, który latem ma znowu podjąć pracę.

Dodatkowe informacje:
- http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=1507
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciemna_materia
"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Offline Laleczka

• Ekspert
  • ZBUNTOWANY ANIOŁ
Odp: Ciemna materia
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 15, 2010, 19:18:38 »
Hmmm,to ciekawe... i co mam z tymi informacjami zrobić?
Z plastikowych rzęs płynie sztuczna łza, tak już czasem jest nawet gdy oczy są ze szkła...

Offline Chi

• Profesor
  • Miejsce pobytu: Nigdziebądź
  • Sprzedawca marzeń
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2010, 16:56:35 »
Czytałam o tym artykuł w Focusie, jak go znajdę to przepisze go tutaj :)
fundacjamaja.pl

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: W pustce
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 16, 2010, 20:27:04 »
A tu znalazłem ciekawy artykuł o tym że być może ciemna materia i energia nie istnieje :
http://fakty.interia.pl/nauka/news/nie-ma-ciemnej-strony-wszechswiata,1494011,14
"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Offline a

• objet petit a
  • Legendarny użytkownik
  • Miejsce pobytu: (od)bytu do głębi
    • a
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 05, 2012, 16:34:45 »
ciekawy artykuł o tym że być może ciemna materia i energia nie istnieje :

jak wszystko  <glupek2>

Na temacie się nie znam, ale wydaje mi się, że trzeba być bardzo odważnym i jednocześnie głupim, by stwierdzić, że coś nie istnieje (no chyba, że mówimy o wiedzy o tym, co istnieje a co nie - bo takowa nie istnieje rzeczywiście  <glupek2> ). Skoro nie ma nawet jednej dobrej definicji istnienia, to już nie wspominam o tym, jak ciężko zdefiniować jego przeciwieństwo, zwłaszcza, że nieistnienie może być wyższą formą bytu :P (uprzedzając pytania - nie, nic dziś jeszcze nie piłam)
znam takie miejsce, gdzie przychodzą umierać koty

Offline Thomas2

• Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
  • Mityczny użytkownik
  • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 06, 2012, 07:57:14 »
Cały wszechświat składa się z atomów i cząstek, fotony jednak są przenoszone po całej galaktyce, widzimy światła innych gwiazd, więc to podważa istnienie ciemnej materii nie przenoszącej fotonów, świat jest tak prosty jak go widać na ziemi, pod mikroskopem i przez teleskop, wszelkie tego typu koncepcje naukowe to tylko ciekawe bajki :D

Offline BlankAvatar

• Ekspert
    • [PSYCHOTERAPIA self-help poradniki]
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 06, 2012, 11:19:07 »
no przeciez napisal obcy ze ciemna materia nie jest 'zainteresowana' swiatlem, wiec nie moze zaslaniac innych gwiazd.

fakt, ze koncept ciemnej materii, to kolejny pomysl w stylu 'nie wiemy co jest grane, wiec wymyslamy sobie cos, coby nam stare teorie sie w kupie trzymaly', ale w sumie pelno tego typu pomyslow w obecnej nauce, bo 'mikroskop i teleskop' juz nie dadza odpowiedzi na wszystkie pytania (patrz np. fizyka kwantowa).
<-- Zbiór poradników psychologicznych/samopomocy dotyczących m.in.:

-Zaburzeń psychicznych np. fobie, ataki paniki, depresja, ChAD, psychozy, ZOK, anoreksja, bulimia, hipochondria, zab. osobowości itd.
-Psychologii relacji międzyludzkich, inteligencji emocjonalnej, psychologii szczęścia itp.
-Redukcji stresu (techniki relaksacyjne, mindfulness, autosugestia itd).

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 + Darmowy Download

http://chomikuj.pl/reparare/PSYCHOTERAPIA+self-help+poradniki HASŁO: fobia

Offline MATEUSZ89M

• Zaawansowany użytkownik
  • Miejsce pobytu: Dolnyśląsk
    • Eteryt
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 10, 2013, 23:53:29 »
Ciemna materia wydaje się mi, że prawdopodobnie istnieje choć mogą kiedyś zmienić po prostu nazwę tego typu działania w wszechświecie tylko po co nam to wiedzieć, kiedyś w końcu i tak wyginiemy. Więc dbajmy o naszą planetę  a nie więcej i więcej no i się skusimy tak czy siak na pewno.

Offline Samantha

• Ekspert
  • Miejsce pobytu: Podlasie
  • Tradycjonalistka
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 13, 2018, 19:34:38 »
Jeśli chcemy jak najdłużej przetrwać, musimy poznawać i kolonizować kosmos. Jeżeli rzeczywiście nam na tym zależy.
Unikajcie Kościoła posoborowego, jak ognia piekielnego!