Ankieta

Marksizm jaka to ideologia?

Dobra
5 (22.7%)
Zła
17 (77.3%)
Nie mam zdania
0 (0%)

Głosów w sumie: 14

Autor Wątek: Marksizm zła czy dobra ideologia?  (Przeczytany 5119 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Thomas2

 • Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
 • Mityczny użytkownik
 • ********
 • Wiadomości: 5624
 • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
Marksizm zła czy dobra ideologia?
« dnia: Grudzień 26, 2013, 02:11:39 »
Marksizm różni się od kapitalizmu tym że przedsiębiorstwa są w rękach państwa zamiast w prywatnych rękach. Jak wiemy z wcześniejszych czasów państwo nie dbało o koszta produkcji, państwo dbało o normy jakie trzeba było wyrobic  żeby lud miał zaspokojone potrzeby. Moim zdaniem mówienie że było inaczej, że system się nie sprawdził, że tylko kapitalista zamiast państwa zaspokoji potrzeby to propaganda kapitalisty co żyje kosztem innych. Państwo gwarantowało każdemu środki na utrzymanie, osoby zgodnie ze swoim wykształceniem przeważnie pracowały w zawodzie. Karol Marks pod koniec lat 1800tnych pisał że kapitalizm to zastępowanie technologią człowieka, że w kapitalizmie, będą coraz dłuższe kryzysy a coraz mniej miejsc pracy i okresów wzrostu.
Różnica w sposobie własności jest taka dla kogo się chce pracować. Dla własnego kraju i dla siebie czy dla wyzyskującego kapitalisty co zamiast 10 osób zatrudnić to weźmie 3 żeby robiły za pozostałe a na koniec jeszcze wypłaty nie zapłaci w całości, albo wogóle niech maszyny i roboty pracuja a cała kasa idzie dla kapitalisty na stołku. Korporacje dzisiaj, ich akcje są w rękach najbogatszych rzadzących na ziemi. Taka własność prywatna. O czyj interes oni dbają? Państwo sami to wszystko ocenią.

Offline hypothermi

 • Profesor
 • ******
 • Wiadomości: 1431
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Marksizm zła czy dobra ideologia?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 26, 2013, 04:17:32 »
Oczywiście jest to zła ideologia. Po pierwsze chcę zaznaczyć, że obecnie na świecie nie ma nigdzie prawdziwego kapitalizmu. Wyjątkiem może być tutaj Honk Kong, ale to dalej nie jest idealny system. Piszę to po to, żeby ktoś nie brał wyobrażenia o kapitalizmie z obecnej światowej polityki.

Cytuj
Jak wiemy z wcześniejszych czasów państwo nie dbało o koszta produkcji, państwo dbało o normy jakie trzeba było wyrobic  żeby lud miał zaspokojone potrzeby.

Ano własnie. Urzędnik państwowy zajmujący się jakimś sektorem w państwie komunistycznym nie miał interesu, aby jego biznes był z roku na rok lepszy, tańszy i efektywniejszy. Nie miał tego interesu, bo jest pensja była z góry ustalona. W firmie prywatnej właściciel miał w interesie, aby jego produkt był lepszy i tańszy, bo jeśli tańszy to więcej klientów przyjdzie do niego, zamiast kupić ten sam produkt u innego producenta za kwotę dwa razy wyższą. To konkurencja sprawia, że produkty są coraz to tańsze i lepsze, bo każdy producent czuje presje, że jeśli nie będzie się starał to wypadnie z gry. W firmie państwowej tego nie było, bo zazwyczaj firma produkująca dany produkt miała monopol na ten produkt. Sprawiało to, że produkt był ciągle w tej samej cenie. Nikt nie miał interesu aby był tańszy. No bo po co właściciel państwowej spółki ma ryzykować posadą inwestując w jakaś nową technologię, jak jego obecna przynosi mu zyski. A przez to nie ma rozwoju. Komunizm to w dalszej perspektywie utopia. Prędzej czy później musi zbankrutować.

Zastępowanie technologią człowieka jest bardzo ważne dla rozwoju wszystkich. Maszyna jak wiemy może być kilkukrotnie efektywniejsza i mniej kosztowna niż praca ludzka. Co za tym idzie koszt produkcji jakiegoś przedmiotu jest o wiele niższy, więc tym samym cena tego produktu również jest niższa. Dzięki temu zyskujemy wszyscy, bo produkty są tańsze. Do tego dochodzi wspominana przeze mnie wcześniej konkurencja prywatnych przedsiębiorstw. Rozumowanie, że maszyny to zło i ludzie przez to nie mają pracy jest błędne! Jeśli w ten sposób proponujemy... to może zlikwidujmy całkowicie koparki i inne maszyny budowlane. Ile by nagle pojawiło się miejsc pracy. Ale to jest właśnie bez sensu, bo koszt wybudowania powiedzmy domu wzrósłby kilkukrotnie. Opłacenie kilkunastu nowych inżynierów jest o wiele droższe niż zakup/wypożyczenie samej maszyny. Nikt by na tym nie zyskał, każdy by stracił.

Komunizm nie ochrania człowieka pracującego od oszustwa. Oszuści zawszę byli i będą. Taka jest natura tego świata. W prawdziwym kapitalizmie gdzie nie byłoby umów o pracę, ubezpieczeń, ani co najważniejsze podatku dochodowego, ani żadnych innych podatków zabieranych z pensji. Innym słowem gdzie państwo w ogóle się nie wtrąca gdzie człowiek i za ile pracuje sprawiłoby, że człowiek mógłby podjąć się wielu zawodów u różnych pracodawców, zmieniając je częściej niż można to robić obecnie. Potencjalny pracownik miałby zdecydowanie łatwiej podjąć prace, bo pracodawca miałby mniej wymagań co do przyjęcia nowego pracownika. I jeśli okazałaby się, że jakiś pracodawca jest oszustem to następnego dnia ten pracownik jak niby nigdy nic porzuca tą pracę i idzie gdzie indziej. A o swoje pieniądze walczy w sądzie. W kapitalizmie nie brakowałoby miejsc pracy i nie są to puste słowa. W systemie gdzie idąc do urzędu podpisując jeden papierek w 15min można byłoby założyć własną działalność, czyli własny biznes byłby na wyciągnięcie ręki, miejsc pracy by właśnie nie brakowało. Bo każdy nowy przedsiębiorca zaczynając swoją działalność nie musiałby podejmować już z samego początku dużego ryzyka. Obecnie mamy tak, że to ryzyko jest właśnie duże, bo trzeba zajmować się wieloma sprawami. To rynek będzie eliminował oszustów. Jeśli ujawni się oszusta to jego reputacja spadnie i nikt nie kupi jego produktów albo zdecydowanie mniej osób. A w komunizmie gdzie jest właściwie w danym sektorze jedna firma i jeśli okaże się, że właściciel to oszust to potencjalny klient nie ma wyboru jak kupować u tego oszusta, bo gdzie niby indziej kupi to co chce kupić.

Offline Mefistofeles

 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 636
Odp: Marksizm zła czy dobra ideologia?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 26, 2013, 10:04:27 »

Offline Lon

 • V.I.P
 • *****
 • Wiadomości: 4452
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Marksizm zła czy dobra ideologia?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 26, 2013, 12:28:05 »
Hypo, wszystko prawda, tylko coraz trudniej ukryć to, że gospodarka coraz mniej potrzebuje pracowników i co z tego, że zmniejsza to koszty jak za chwilę nie będzie miał kto płacić(oprócz innych firm). Praca ludzka zaczyna tracić rację bytu co jest przykrywane napompowywaniem tzw. sektora usług.
Moim zdaniem politycy powinni zastanowić się raczej jak w przyszłości rozdzielać wpływy firm, osiągających zyski bez udziału rąk ludzkich(czy przy ich symbolicznym udziale).

Offline Thomas2

 • Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
 • Mityczny użytkownik
 • ********
 • Wiadomości: 5624
 • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
Odp: Marksizm zła czy dobra ideologia?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 26, 2013, 17:25:16 »
Gdyby kapitalizm wraz z czasem rozwoju wyrównywał szanse, dawał opiekę socjalną to by był system do zaakceptowania, mimo że jeden by miał dom z basenem a drugi kawalerkę. Natomiast jest tak że wyrównywanie szans w krajach w których obecnie sytuacja biznesowa jest upadła, w których na daną chwilę korporacji nie ma, biznes się nie kręci biorą pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wygląda to tak ja ratowanie się biedaka pożyczką z jakiejś instytucji finansowej a potem jej spłaty z odsetkami. Efekty są wiadome, szczególnie że w większości krajów trudna sytuacja jest już od ponad 20 lat.

Co do gospodarki to teraz firmy robią złom co się psuje prare razy na gwarancji a potem się psuje jeszcze po i ciągle trzeba kupować nowe. Pytań już nie ma klient potrzebuje pralki a firma zysku, jak się zmówią producenci to co roku sprzedają nową pralkę bo stara się zepsóła a klient tylko płaci. Doszło do tego że kupuję dziadka do orzechów z podrubometalu bo innych już nie robią albo poprostu w sklepach ich nie ma bo każdy chce sprzedawać taniej i sklep też musi konkurować i dzidek się łamie na pierwszym orzechu. Wracam do sklepu i pani sie pyta czy chcę drugi, ja mówię że młotek.  Rower z podrubometalu bo taniej, po 3 miesiącu linka hamulcowa jedna zerwana, pedał się obłamuje, lecę przez kierownice na asfalt. Komputer brata nowy od razu awaria zasilania, serwis, awaria karty graficznej potem. Nie liczy się już to co produkujesz i dla kogo liczy się zysk, a żeby był zysk to musi być kitny materiał do taniej produkcji, najlepiej wszystko robione maszynowo i obliczone na krótki czas życia żeby klient kupił następne, bo przecież zysk generuje się w trakcie sprzedaży. No i weź tu żyj bez pralki, lodówki itd. nie ma ywjścia trzeba ciągle haracz płacić za produkty o krótkim okresie życia. Poprostu nic się już nie liczy w kapitalizmie tylko walka i zysk.

Offline hypothermi

 • Profesor
 • ******
 • Wiadomości: 1431
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Marksizm zła czy dobra ideologia?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 26, 2013, 18:33:45 »
Podział ludzi na pewne warstwy społeczne w zależności od posiadanego dobrobytu jest jednym z podstawowych czynników wspierającym rozwój ludzkości. Jeśli szanse i dobrobyt byłby wyrównany między wszystkimi, bez możliwości wzbogacenia się to sprawiłoby, że nikt nie miałby w interesie, produkować nowych wynalazków i produkować taniej. Wiedząc, że i tak na tym nic nie zyskają. Społeczeństwo wie lepiej czego potrzebuje niż państwo. W tymże społeczeństwie jest wielu geniuszy, którzy mają patent na nowe wynalazki. Sam aparat państwowy no logicznie ma mniej ludzi z pomysłami, no bo w samym rządzie jest mniej ludzi niż w społeczeństwie. Osoby pracujące mniej wydajniej, wolniej czy mniej efektywniej muszą zajmować gorsze stanowiska, bo te stanowiska i tak są potrzebne wszystkim. Zawszę będą ci gorsi i ci lepsi. Jeśli ktoś więcej pracuje, więcej się uczy, poświęca się pracy to dlaczego miałby zarabiać tyle samo, co osoba, której pracować się w ogóle nie chce, albo wykonuje swoją prace mniej efektywniej?

Państwowa opieka socjalna jest czymś absolutnie zbędnym. Pomocą dla niepełnosprawnych i osobom które nie radzą sobie w życiu powinny zajmować się akcje charytatywne. Ludzkość jest tak skonstruowana, że pewna jego część zawszę będzie bardziej moralna, życzliwsza, cierpiąca z powodu biedy innych i takie osoby zawszę będą pomagać potrzebującym. To jest nieodzowna część ludzkiej egzystencji. Robimy to z EGOIZMU. Pomagając innym, dowartościowujemy siebie. Oczywiście nie dotyczy do wszystkich, absolutnie, tylko pewnej części społeczeństwa. Rządowa opieka socjalna jak pokazuje historia jest po prostu niewydajna. Pewna część pieniędzy przeznaczona na pomoc socjalną jest po prostu marnowana. No tak, bo urzędnicy którzy zajmują się pobieraniem tego podatku, a następnie rozdzielaniem go między potrzebującymi otrzymują pensje. No inaczej być nie może. Do tego dochodzi utrzymanie samego urzędu (woda, energia, gaz, benzyna), a w skali państwa to są naprawdę duże pieniądze, które mogłyby być przeznaczone właśnie tym potrzebującym. Dodatkowym minusem państwowej opieki społecznej jest to, że pomoc nie otrzymują Ci najbardziej potrzebujący, a cwaniacy którzy wykorzystują luki w prawie albo osoby, którym się po prostu nie chce pracować i za to, że są leniwy i nieudolni otrzymują zasiłki. Gdyby pomocą zajmowały się osoby prywatne, pomoc trafiałaby to tych naprawdę potrzebujących (oczywiście będą zawszę wyjątki. Każdy konserwatysta wie, że świat nie jest idealny i nigdy nie będzie), bo ludzie będą kierować się sercem, a nie zarobieniem pieniędzy na boku. Ludzie między sobą lepiej wiedzą kto potrzebuje pomocy, a kto nie. Urzędnik państwowy tego już nie wie. Oczywiście, będą powstawać akacje charytatywne tworzone przez oszustów, ale i tak wzrośnie % społecznej pomocy.

Cytuj
Natomiast jest tak że wyrównywanie szans w krajach w których obecnie sytuacja biznesowa jest upadła, w których na daną chwilę korporacji nie ma, biznes się nie kręci biorą pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wygląda to tak ja ratowanie się biedaka pożyczką z jakiejś instytucji finansowej a potem jej spłaty z odsetkami.

No właśnie! Dlatego dajmy ludziom jak najwięcej wolności. Znieśmy wszelkie niepotrzebne regulacje i ograniczenia. A najważniejsze zatrzymajmy jak najwięcej pieniędzy w kieszeniach społeczeństwa, obniżając podatki do minimum. Gospodarkę tworzą ludzie, a nie państwo. Państwo powinno być biedne, ale prężne. Za to społeczeństwo powinno być bogate. Ludzie sami wiedzą co dla nich jest najlepsze. Wolny rynek sam wszystko naprawi. W wolnym rynku zawszę wygrywają lepsi i lepsze produktu, a złe firmy będą po prostu bankrutować. I ci którzy się zadłużają po prostu będą musieli odpaść. Wynik biedy to wynik złej polityki państwa, a nie kapitalizmu, którego w obecnym świece nigdzie nie ma. No może nie w tej prawdziwej formie.

To że firmy produkują złom to prawda. Bo to, że lepiej wyprodukować bubel, który się popsuje, a następnie klient kupi go ponownie jest dla firmy korzystne. Ale no właśnie, ale to nie jest powód kapitalizmu. A WRĘCZ ODWROTNIE. To wynik państwowych regulacji i ograniczeń. To wynik obecnego systemy, który jest zdala od prawdziwych idei kapitalizmu. Sensem kapitalizmu, jest bycie pewnym że przedsiębiorstwa muszą konkurować energicznie ze sobą i być dobre dla konsumenta. A to nie jest dobre dla biznesu, ponieważ muszą naprawdę ciężko pracować. Wiele firm to rozumie i nienawidzi kapitalizmu. Oni ciągle próbują skłonić rząd to tworzenia nowych zasad, ograniczeń, regulacji, które pomagają im, ale nie są w interesie konsumentów. To sprawia, że założenie pewnych sektorów biznesu jest wręcz niemożliwe dla przeciętnego człowieka. Podajmy konkretny przykład: motoryzacja. Jak dobrze lub niedobrze wiemy, żyjemy w takim okresie, że pewne części samochodowe po kilku latach są już do wymiany. Jest to zrobione celowo, dla zysku. Ale to już było wspomniane wcześniej. Świadomość tego jest właściwie wśród społeczeństwa dobrze znana. Jak można rozwiązać ten problem? Ano, stworzyć własną firmę i pod tym względem być lepszym od konkurencyjnych firm, stawiając na niezawodność części składowych przykładowego auta. Pewna część ludzi, zaczęła kupować by ten produkt, a z czasem nowe firmy mogłyby wyprzeć popularne firmy stosujące ten chwyt. No tylko jest zasadniczy problem... stworzenie nowej firmy. Założenie własnej fabryki produkującej masowo auta jest no niemożliwe dla średnio zamożnego obywatela. Aby dać do obiegu nowe auto, produkowane seryjnie, takie auto musi przejść wiele kosztownych testów. Kilkanaście sztuk musi być po prostu zniszczona, by sprawdzić jest bezpieczeństwo. A pewnie jest tego więcej, ale wiedzy na ten temat nie mam. Więc nikogo na to nie stać. I to jest właśnie powodem (nie tylko w tym sektorze), że nie ma nowych firm. Bo założenie nowej działalności jest bardzo kosztowne. I to jest właśnie powód obecnego systemu, któremu jest zdecydowanie bliżej do komunizmu niż do kapitalizmu. To brak regulacji i ograniczeń rozwiązałby ten problem. Obecnie rządzą ludzie blisko spokrewnione z wielkimi korporacjami i to oni świadomie wprowadzają nowe przepisy. Tu przy okazji podałem właśnie przykład dlaczego sama demokracja jest złym systemem. Ale nie o tym była mowa.

Offline Lon

 • V.I.P
 • *****
 • Wiadomości: 4452
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Marksizm zła czy dobra ideologia?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 26, 2013, 19:33:11 »
Celowe postarzanie produktu to wynalazek czysto kapitalistyczny, zresztą wcale nie taki głupi, ale nie o tym chciałem...

Dla mnie jest jasne, że konflikt na linii kapitalizm-komunizm to już anachronizm. Dzisiaj trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd wezme pieniądze, kiedy moja praca nie będzie nikomu potrzebna. Ewentualnie - kto i za co będzie kupował dobra, które będą powstawać bez udziału pracy ludzkiej.

Offline Thomas2

 • Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
 • Mityczny użytkownik
 • ********
 • Wiadomości: 5624
 • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
Odp: Marksizm zła czy dobra ideologia?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 26, 2013, 21:02:46 »
Lon chyba jeszzce nie kupiłeś swetra co po 2 dniach tak się zmechacił że nawet było w nim wstyd wyjść na pole buraki orać :P To przybiera zjawisko czystego złodziejstwa gdzie kupujesz coś co wogóle się nie nadaje do użytku. A skąd brać kasę na kupno rzeczy? Ciekawe pytanie, na dzień dzisiejszy pieniedzy w rękach nabywców jest coraz mniej. Co do ideii kapitalizmu to jest nią zysk za wszelką cenę, obecnie ludzie już nie mają innych wartości.

Co do braku pomocy to patrz:Inżynier z doświadczeniem bez pracy, miliony ludzi ambitnych z pomysłami ale co tam nikt ich nie zatrudnił, nie mieli okazji nawet zarobić na szczękę na rynku.  Dopuki się nie położysz na tydzień na ulicy bez grosza doputy nie zrozumiesz Hypo leżącego. Złodziejstwo, wyzysk, oszustwo, agresywna reklama to wszystko stworzenie kapitalizmu dla jednej ideii zysku. Jeszcze raz pragnę naświetlić że człowiek jest istotą zbiorową i jednostka sama sobie nie poradzi. W morwisku wszystkie mrówki pracuja na potrzeby wspólnoty. Mówienie że człowiek ma sobie radzić sam albo niech zdycha jest przyzwoleniem na smierć ludzką.

Co do nauki jeszzce to za komunizmu badania były prowadzone na uczelniach. Kazdy zdolny naukowiec mógł stworzyc co mu potrzeba. Dzisiaj badają prywatne firmy, a wiekszość wiedzy nie jest znana publicznie, a część nie jest wprowadzana, jak ten zdeżak co pochłania energię wypadku i nawet auto się nie niszczy. Auto się musi rozwalić w tym systemie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2013, 21:52:37 wysłana przez Wesoły Sen »

Offline Lon

 • V.I.P
 • *****
 • Wiadomości: 4452
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Marksizm zła czy dobra ideologia?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 27, 2013, 01:00:13 »
No ale gdyby sweter Ci się nie zmechacił po dwóch dniach, to nie miałby czego szyć Pan szyjący(krawiec?) i straciłby pracę. Nie bądź takim egoistą! :D

Offline Thomas2

 • Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
 • Mityczny użytkownik
 • ********
 • Wiadomości: 5624
 • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
Odp: Marksizm zła czy dobra ideologia?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 27, 2013, 01:10:55 »
Co z tego jak pan krawiec też wszystko na swetry przepier....  :D Chciał nie chciał akcjonariusze się bogacą, reszta płaci, a łaska pańska na pstrym koniu jeżdzi.

Offline hypothermi

 • Profesor
 • ******
 • Wiadomości: 1431
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Marksizm zła czy dobra ideologia?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 27, 2013, 01:42:58 »
Lon chyba jeszzce nie kupiłeś swetra co po 2 dniach tak się zmechacił że nawet było w nim wstyd wyjść na pole buraki orać

Ujowy sweter obarczasz kapitalizmem? <ptak>
Cóż... to tylko i wyłączne wina producenta.

Inżynier z doświadczeniem bez pracy, miliony ludzi ambitnych z pomysłami ale co tam nikt ich nie zatrudnił, nie mieli okazji nawet zarobić na szczękę na rynku.  Dopuki się nie położysz na tydzień na ulicy bez grosza doputy nie zrozumiesz Hypo leżącego.

Twój kochany komunizm w przykładzie. :] Bliżej obecnej socjaldemokracji do komunizmu niż kapitalizmu. ;>

Alien

 • Gość
Odp: Marksizm zła czy dobra ideologia?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 27, 2013, 01:59:59 »
.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2017, 19:48:39 wysłana przez Alien »

Offline Thomas2

 • Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
 • Mityczny użytkownik
 • ********
 • Wiadomości: 5624
 • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
Odp: Marksizm zła czy dobra ideologia?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 27, 2013, 02:23:27 »
A ja wkleje artykuł z The China Morning Post

Papież krytykuje że się pokazuje w TV że indeks giełdowy spadł dwa punkty a się ukrywa te biedę zrobioną przez kapitalizm, normalnych ludzi zamknietych w sytuacji bez wyjścia i możliwości ucieczki, wykształconych co konaja na ulicy. Papież pochodzi z kraju najbardziej dotknietego rzez kapitalizm, Argentyny i on dobrze wie co za diabeł tym steruje. W Argentynie przypominam, korporacje uciekły a pracy nie było dla nikogo, fabryki stały puste, ludzie sie wdarli do fabryk i zaczeli produkować sami. Nie wytrzymali sztucznego dobicia ekonomii w ich kraju.

http://www.scmp.com/business/economy/article/1390110/american-right-tears-popes-attack-free-market

I z forsa pl
http://forsal.pl/artykuly/748549,papiez-franciszek-poddaje-wspolczesny-kapitalizm-powaznej-krytyce.html

Papież Senior Benedykt XVI mówi że praca powinna być dla każdego i zawsze
http://www.fronda.pl/a/papiez-mocno-krytykuje-ekonomizm-i-rozregulowany-kapitalizm-ktore-zanizaja-wartosc-czlowieka,24191.html
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2013, 03:16:24 wysłana przez Wesoły Sen »

Offline Malcontenta

 • Ciągle walcząca....
 • Miss Lata 2013
 • *****
 • Miejsce pobytu: Kielce
 • Wiadomości: 2041
 • Płeć: Kobieta
 • Si je n’ai rien de toi À quoi sert d’être moi?
Odp: Marksizm zła czy dobra ideologia?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 27, 2013, 08:48:58 »
marksizm to zła idelogia
a Wesoły pocina głupoty....
 skąd TY bierzesz natchnienie do tego ja nie wiem :P
jakies duszysko Cie nawiedza , to pewne :D
Rzeczy niemożliwe załatwiam od reki , na cud trzeba poczekac 7 dni

  

Offline Thomas2

 • Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
 • Mityczny użytkownik
 • ********
 • Wiadomości: 5624
 • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
Odp: Marksizm zła czy dobra ideologia?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 28, 2013, 01:59:49 »
Sama zachwalasz PRL obłudnico  :D

Teraz to markety jedzenie do kosza wyrzucają bo się bardziej opłaca jak klient kupi nowe niż z przeceny. Mało widzisz co się dzieje.

Papież Franciszek mówił że marksiści to dobrzy ludzie jak go tak wyzywali.


To ja idę za głosem serca i Chrystusa :D

Jak to mówili bolszewicy religia to opium dla ludu, Papież daje nadzieje że bedzie lepiej, zamiast wycieczki z mołotowem, bombą i pistoletem na sejm.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2013, 03:54:20 wysłana przez Wesoły Sen »