Autor Wątek: Rasizm  (Przeczytany 4178 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: Czarna dziura
Rasizm
« dnia: Kwiecień 20, 2010, 09:33:32 »
Rasizm, pseudonaukowa doktryna głosząca, że ludzie dzielą się na rasy nie tylko ze względu na cechy somatyczne (budowa ciała, kolor skóry, kształt czaszki), ale i psychiczne. Z tej nierówności w rozwoju psychicznym wynika wartościowanie ras, podział na "wyższe" i "niższe". Mieszanie ras prowadzi do degeneracji ras wyższych i całej ludzkości, upadku cywilizacji i kultur. Według tego przekonania konieczna jest troska o czystość rasową i stosowanie segregacji rasowej.

Argumenty przytaczane na poparcie tych poglądów, dobierane wybiórczo z zakresu genetyki, antropologii, psychologii i historii kultury, są nieprzekonujące. Np. na podstawie zaobserwowanych podczas badań statystycznych różnic w wynikach testów inteligencji między białymi a Murzynami można twierdzić, że mają one podłoże społeczno-ekonomiczne, a nie genetyczne.

Za twórców rasizmu uważa się: dyplomatę francuskiego z XIX w. hrabiego J.A. Gobineau (uznawał wyższość rasową Germanów) i niemieckiego filozofa pochodzenia angielskiego H.S. Chamberlaina, tworzącego na przełomie XIX i XX w. (teoria o wyższości rasy aryjskiej).

Rasizm stał się podstawą ideologiczną III Rzeszy i działalności A. Hitlera, usprawiedliwiając politykę eksterminacji niektórych narodów. Rasizm istniał w RPA do 1991 w postaci apartheidu (ścisłej segregacji rasowej, zakazu mieszanych małżeństw). Także m.in. w krajach afrykańskich w 2. połowie XX w. pojawiła się rasistowska wrogość. Formą rasizmu jest antysemityzm - wrogość wobec Żydów (także wobec Arabów).

Rasizm jest obecnie powszechnie odrzucany i potępiany na arenie międzynarodowej, m.in. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło 1975 rezolucję w sprawie wzmożenia działalności ONZ przeciw wszelkim formom rasizmu i dyskryminacji rasowej.

Źródło:http://portalwiedzy.onet.pl/15921,,,,rasizm,haslo.html

I teraz pytanie dla Was czy Polacy to rasiści ?  Jak wypadamy pod tym względem do innych narodów ?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2010, 09:38:41 wysłana przez Obcy »
"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Online Lon

• V.I.P
Odp: Rasizm
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2010, 13:07:44 »
Rasizm w ogólności jest o tyle pseudonaukowy, że nie ma innych ras człowieka niż homo sapiens. Są jedynie tzw odmiany, czyli odmiana biała, czarna, żółta itd. Stosowanie określenia "rasa człowieka" jest więc bezzasadne z punktu widzenia aktualnych klasyfikacji naukowych.

Z tej nierówności w rozwoju psychicznym wynika wartościowanie ras, podział na "wyższe" i "niższe". Mieszanie ras prowadzi do degeneracji ras wyższych i całej ludzkości, upadku cywilizacji i kultur. Według tego przekonania konieczna jest troska o czystość rasową i stosowanie segregacji rasowej.

Oczywiście jest to bzdura. Rozwój konkretnych cywilizacji zależał w najwyższej mierze od warunków zewnętrznych. Murzyni nie mogli się rozwijać gdyż żyli na odosobnionym i ogromnym terytorium Afryki, w którym nie było bodźców rozwojowych. Rozwój cywilizacji miał miejsce w basenie morza śródziemnego i wiązał się z mieszaniem kilku bardzo charyzmatycznych ludów, które z konieczności zmuszone były do rozwoju rolnictwa i budowy miast.

na podstawie zaobserwowanych podczas badań statystycznych różnic w wynikach testów inteligencji między białymi a Murzynami można twierdzić, że mają one podłoże społeczno-ekonomiczne, a nie genetyczne.

Ja bym nie argumentował w ten sposób, bo to może być pułapka :P Bo po 1. czynniki społeczno kulturowe znajdują odzwierciedlenie w genetyce a 2. że pewne różnice genetyczne między białymi a czarnymi są niezaprzeczalnym faktem :P

I teraz pytanie dla Was czy Polacy to rasiści ?  Jak wypadamy pod tym względem do innych narodów ?

Troche są, ale to jest taki naturalny rasizm, niegroźny.

Offline Zero

• Obserwator
  • Ekspert
  • Miejsce pobytu: Polska
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 24, 2011, 12:40:37 »
Krótko mówiąc: rasizm jest pozbawiony sensu i jest głupotą.

Oczywiście, że tak. Jesteśmy w wyższym stopniu rasistami, niż inne narody. Ma na to wpływ, np. nasza historia i niechęć do wszystkiego co obce. Natomiast rasizm w polskim wydaniu, jest łagodniejszy, niż w krajach jawnej dyskryminacji ludzi ze względu na stosowanie podziału rasowego. Tak mi się przynajmniej wydaje.
Zero: ex-fobik.

Online Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 24, 2011, 13:08:07 »
Ja tylko nie chce żeby nam kobiety zabierali. Co innego my - azjatki są fajne niektóre ;D

Kot Schrödingera

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 24, 2011, 13:23:43 »
Np. na podstawie zaobserwowanych podczas badań statystycznych różnic w wynikach testów inteligencji między białymi a Murzynami można twierdzić, że mają one podłoże społeczno-ekonomiczne, a nie genetyczne.

A może różnice społeczno-ekonomiczne mają podłoże związane z poziomem inteligencji? W końcu zazwyczaj jak ktoś inteligentniejszy to lepiej się mu żyje <glupek2>

Online Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 24, 2011, 14:03:26 »
Moja teoria jest taka, że czarni nie stworzyli takich cywilizacji jak biali bo Afryka to zbita kupa. Natomiast Europa czerpała z Egiptu i Babilonii, a te z kolei wykształciły się dzięki wielkim rzekom użyźniającym teren, co skłoniło ich do osiedlenia się. Jak się osiedlili to zaczęli wznosić stałe konstrukcje, prawo, państwo itd. Narody z tamtych rejonów zaczęły kolonizować(tak, kolonizować) Europę i przenieśli swą technologię tutaj. Później Europejczycy pozbyli się Fenicjan i innych muji i sami zaczęli budować imperia czerpiąc nie tylko z bliskiego wschodu, ale też częściowo sztukę wojenną od Azjatów. A jak zaczęli pływać po atlantyku to już w ogóle.

Natomiast Afrykanie na tej mało urodzajnej, pozbawionej różnorodności zbitej, wielkiej kupie nie mieli impulsów ani potrzeby do rozwoju. Ciepło mieli to co najwyżej szałas se zrobili, a jak chcieli się nażreć to upolowali zwierze(albo na odwrót). Potrzeba matką wynalazku.

Kot Schrödingera

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 24, 2011, 14:25:35 »
To co mówisz ma sens i chyba jest najbardziej prawdopodobne.
Osobiście nie wierzę w teorie ewolucji, ale uznając ją za prawdziwą i zakładając, że wszyscy ludzie w jakimś tam momencie dziejów mają wspólnego przodka, a więc przez jakiś czas byli tacy sami - pozostaje kwestia co zmotywowało część ludzi do przemieszczania się i jaki miało to na nich wpływ. W trudniejszych warunkach selekcja naturalna jest dużo skuteczniejsza co efektywnie usuwa mniej "elastyczne" i kreatywne jednostki. Nie jestem fachowcem, ale jako, że takie rozgałęzienie nastąpiła dawno temu, to może ono odbić się w różnicach genetycznych. Z jakiegoś powodu jednak patrząc na sportowców murzyni w sportach siłowo-kondycyjnych są z reguły lepsi od białych. Jeśli różnice mogą objawiać się fizycznie, to również i w inteligencji.
Wiadomo. W Afryce żeby przetrwać trzeba było być silnym i wytrzymałym, by zdobyć jedzenie. W Europie dzięki rozwiniętemu życiu społecznemu można było przetrwać dzięki innym zaletom, a z biegiem czasu siła miała coraz mniejsze znaczenie.

chwila

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 24, 2011, 14:39:40 »
W końcu zazwyczaj jak ktoś inteligentniejszy to lepiej się mu żyje <glupek2>

Podobno Dżordż Dablju Busz ma poziom  iq niższy niż przeciętna a był prezydentem mocarstwa gospodarczo-militarnego.
Lech Wałęsa też demonem intelektu  raczej nie jest.
Niejeden dres radzi sobie lepiej niż absolwent uniwersytetu.
Poza tym o jakim rodzaju inteligencji mówimy? 
Jeden potrafi rozwiązywać całki, drugi pisać wiersze, trzeci nic nie potrafi ale szybko nawiązuje nowe znajomości dzięki czemu ma wielu wpływowych znajomych, a czwarty nie dość, że ma dominujący charakter to jeszcze potrafi się dobrze bić co mimo braku wybitnego intelektu zapewnia mu dobrą pozycję w grupie. 
Samo myślenie nie daje niczego jeśli nie umie się tego sprzedać.

Trzyzet

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 24, 2011, 14:49:24 »
I zależy to jeszcze od środowiska, w jakim przebywa.

Online Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 24, 2011, 14:56:14 »
Cytat: Kot
W Afryce żeby przetrwać trzeba było być silnym i wytrzymałym, by zdobyć jedzenie. W Europie dzięki rozwiniętemu życiu społecznemu można było przetrwać dzięki innym zaletom, a z biegiem czasu siła miała coraz mniejsze znaczenie.

Tak. A w Europie przychodzi zima, więc trzeba bardziej się starać o ciepło i konstrukcje domów itd. Tak więc generalnie uważam, że różnice między "rasami", a właściwie "odmianami" ludzi są, ale są bardzo niewielkie i wynikają z warunków, jakie panowały na terenie zamieszkiwanym przez tysiąclecia przed daną odmianę.

A co do mitu, że murzyni mają długie penisy a żółtki krótkie, to ponoć jest to prawdą co do żółtków. Murzyni i biali mają podobne, a najdłuższe mają chyba Węgrzy.

Kot Schrödingera

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 24, 2011, 15:14:32 »
Radzenie sobie w życiu nic nie mówi. W końcu dzięki rozwiniętej cywilizacji wielu naukowców czy myślicieli może przetrwać(często ich zdolności do nawiązywania relacji interpersonalnych nie są zbyt rozwinięte, bo inni ludzie doceniają ich pracę). Wiele wybitnych postaci ocierało się wręcz o szaleństwo.
IQ nic nie mówi. Natomiast sukcesy polityków są zasługą pracy setek ludzi. Taki Wałęsa miałby o wiele mniejsze szanse na osiągnięcie czegokolwiek gdyby nie stały za nim o wiele potężniejsze umysły. Rządził też nie sam.
Wiedza to nie inteligencja. Jest też wiele innych czynników, które decydują o sukcesie pojedynczego człowieka, których nie sposób wymienić. Samo pojęcie "inteligencja" jest bardzo szerokie i być może nie wszystko co się pod nim kryje ma sens w kontekście w którym go używam.

To wszystko tak nawiasem mówiąc. Osobiście nie uważam, żeby statystyczny murzyn bardzo odbiegał id statystycznego białasa ;p Chociaż gdyby wziąć pod uwagę amplitudę, odchylenie standardowe i jego kierunek to myślę, że można by wyciągnąć pewne wnioski.

Offline xavier_87

• Aktywny użytkownik
  • Miejsce pobytu: Gdynia
  • "Bliski dla bliskich z dystansem do wszystkich"
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 04, 2011, 15:14:33 »
znalazłem kiedyś w internecie taki mądry cytat:

"List Murzyna
Drogi biały kolego:

Powinieneś zrozumieć kilka rzeczy:
Kiedy się rodzę - jestem czarny.
Kiedy dorosnę - jestem czarny.
Kiedy praży mnie słońce - jestem czarny.
Kiedy jest mi zimno - jestem czarny.
Kiedy jestem przerażony - jestem czarny.
Kiedy jestem chory - jestem czarny.
Kiedy umieram - jestem czarny.

Ty, biały kolego:
Kiedy się rodzisz - jesteś różowy.
Kiedy dorośniesz - jesteś biały.
Kiedy praży Cię słońce - jesteś czerwony.
Kiedy jest Ci zimno - jesteś fioletowy.
Kiedy jesteś przerażony - jesteś zielony.
Kiedy jesteś chory - jesteś żółty.
Kiedy umierasz - jesteś szary.

I Ty, masz czelność nazywać mnie kolorowym?"
"Dobrego nigdy za wiele"

Offline trash

• Profesor
  • ✝ D△RK ✠ KICZ ✝
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 25, 2011, 19:02:11 »
Rasizm w ogólności jest o tyle pseudonaukowy, że nie ma innych ras człowieka niż homo sapiens. Są jedynie tzw odmiany, czyli
... czyli rasy Lonku ^^ . Homo sapiens to gatunek a nie rasa.   Rasizm jest głupkowaty ,ale zastępowanie pewnych pojęć innymi, tworzenie jakichś poprawnościowych pseudo-eufemizmów itd to też głupota. To że pojęcie rasy odnosi się niby bardziej do fenotypu niż do genotypu nie czyni go jeszcze pojęciem bezużytecznym . Co by nie mówić np. choroby serca występują częściej u białych, cukrzyca u czarnych anemia sierpowata praktycznie tylko u czarnych , to że różnimy się niewiele nie znaczy że nie różnimy się wcale.
Jeśli mówimy że nie ma ras człowieka to analogicznie nie powinno się tego terminu używać w stosunku do psów/kotów itd. (bo to dokładnie to samo). <szok>

Online Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 25, 2011, 20:06:48 »
Trash, ale tu nie chodzi o to, że rezygnuje się z określenia "rasa" z powodów politycznych. Postuluje się odejście od tego określenia ponieważ w opinii wielu antropologów różnice między ludźmi są zbyt małe, by różnicować "rasy", czyli powinno się różnicować "odmiany", bo w kwestii odmian mieszczą się te niewielkie różnice, które występują między ludźmi.

Offline trash

• Profesor
  • ✝ D△RK ✠ KICZ ✝
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 25, 2011, 20:53:25 »
Nie chce mi się przerzucać jakimiś nomenklaturowymi pierdołami, które z resztą z biegiem lat ulegały zmianom ,ale w systematyce  rasa tak samo jak odmiana czy podgatunek leżą  niżej niż gatunek (czyli dot. np. geograficznych różnic w obrębie gatunku).

pies : Canis lupus familiaris - trzeci człon oznacza podgatunek i jest taki sam dla jorka, owczarka i jamnika ^^ . Rasa/odmiana/podgatunek/forma/  wszystkie te pojęcia są arbitralne i naciągane (z biegiem lat zmieniają znaczenie, kolejność jedne się dodaje a inne się wyrzuca) wszystkie opisują po prostu zmienność w obrębie gatunku  <ptak>  Czy nazwiesz to rasą , czy politycznie poprawnie odmianą/formą to niczego nie zmienia .