Autor Wątek: Nieśmiałość dziedziczona po przodkach?  (Przeczytany 11364 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nika

• V.I.P
Nieśmiałość dziedziczona po przodkach?
« dnia: Sierpień 22, 2009, 19:39:39 »
Sądzicie, że nieśmiałość można odziedziczyć w genach po przodkach? Czy też może jesteście zwolennikami teori, że nieśmiałość nabywa się przy udziale jakichś niekorzystnych czynników zewnętrznych?

Zastanawiałam się ostatnio dużo nad tym i wyszło mi, że u mnie w rodzinie najbardziej nieśmiałą osobą jest moja babcia. Chyba nieśmiałość odziedziczyłam po niej :(.
Nie poznajemy dróg, którymi już szliśmy, nasza pamięć przestała funkcjonować. Świat rozpadł się w serię obrazów, których znaczenia nie rozumiemy, i których nie potrafimy połączyć w logiczną całość. Zagubiliśmy klucz do naszego umysłu. A. K.

moriar

• Gość
Odp: Nieśmiałość dziedziczona po przodkach?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 23, 2009, 12:08:02 »
   Sam nie wiem co o tym myśleć. Na pewno zdarzają się przypadki, kiedy nieśmiałośc jest cechą dziedziczoną po przodkach, ale u mnie to wygląda zupełnie inaczej.

W mojej rodzinie nie ma chyba nikogo nieśmiałego(może oprócz kuzyna, u którego również podejrzewałem objawy fobii społecznej, ale chyba jednak się pomyliłem co do tego), jestem właściwie jedyną osobą za całej mojej rodziny, która jest nieśmiała, a co gorsze - ma fobię społeczną. Właściwie nie miałem po kim odziedziczyć nieśmiałości...wiem, że dwa starsze pokolenia(rodzice i dziadkowie) na pewno nie borykali się ze swoją nieśmiałością. Siostra również jest zupełnie inną osobą niż ja - towarzyską, rozgadaną itp. Więc ten fakt obala również w pewien sposób teorię, że na rozwijanie się nieśmiałości u dziecka ma otoczenie, w jakim się wychowuje.

To chyba jednak najbardziej zależy od jednostki, od zachowań, jakie zaczęła przyjmować w najwcześniejszych latach swojego życia. Bo zwykle jest tak, że jeśli uczysz się jakichś zachowań w dzieciństwie, to później ciężko jest Ci się pozbyć tych przyzwyczajeń. I tak jest właśnie u mnie. Zawsze byłem nieśmiały i małomówny...nie wiem dlaczego. Po prostu taki już jestem i raczej nic nigdy tego nie zmieni :-\ A szkoda, bo nieśmiałość bardzo przeszkadza mi w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi.

Offline Joasia

• Kreatywna
  • Miejsce pobytu: Elbląg
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 01, 2009, 18:54:55 »
Tak uważasz, że jesteś rzeczywiście jedynym członkiem rodziny... który ma fobię społeczną? a może jednak jest ktoś właśnie taki, tylko nieźle potrafi się maskować. Bo jak wiesz, niektórzy fobicy są odbierani jako zbyt pewnych siebie...a w rzeczywistości są bardzo mięccy:)
Wracając do konkretnego tematu, to w sumie już sama nie wiem jak to jest z tym odziedziczaniem nieśmiałości. Moja mama jest bardzo nieśmiała i też czasem jak jej się przyrzę, kiedy rozmawia z kimś, to widzę, że jest mało pewna siebie i robi się czerwona...zawsze przejmuje się tym co kto o niej myśli...
Nie wiem jednak, czy to geny, czy sposób w jaki mnie wychowała. Bo tata jest spoko;D
Ale wiecie co, przy przyszłej wizycie u mojej psycholoszki zapytam jej jak to jest z dziedziczeniem fobii:)

Offline Samek

• V.I.P
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 20, 2009, 21:53:38 »
U mnie to mój tata był osobą bardzo pasywną. Chyba, że sobie wypił to mu się język dopiero uruchamiał, a tak to był smutas i nie potrafil nawiązać z nikim kontaktu.
Tracimy zdrowie w pogoni za pieniadzem tylko po to, by potem stracić pieniadze na odzyskanie utraconego zdrowia.

Offline Milky

• wizjoner :P
  • Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 17, 2009, 15:37:28 »
Myślę,że to może być dziedziczne,hmm może jest tak,że przekazywany jest nam gen ale to czy on się uaktywni zalezy od jakichś czynników? ???
U mnie w rodzinie mogę za osobę nieśmiałą uznać mamę.Z tego co wiem była bardzo wstydliwą osobą.Jak zauważyłam ma problem z podjęciem decyzji,ma b. mało wiary w siebie,zawsze uważała się za kogoś gorszego.Taty nie potrafię Wam opisać.Babcię od strony mamy równiez mogę zaliczyć do tego grona.
Kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie

Offline Laleczka

• Ekspert
  • ZBUNTOWANY ANIOŁ
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 02, 2010, 14:24:35 »
Ja jestem przekonana,że odziedziczylam to coś po dziadku :(
Z plastikowych rzęs płynie sztuczna łza, tak już czasem jest nawet gdy oczy są ze szkła...

Offline nika

• V.I.P
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 31, 2010, 21:09:12 »
Ja jestem przekonana,że odziedziczylam to coś po dziadku :(

A ja po babci :(
Nie poznajemy dróg, którymi już szliśmy, nasza pamięć przestała funkcjonować. Świat rozpadł się w serię obrazów, których znaczenia nie rozumiemy, i których nie potrafimy połączyć w logiczną całość. Zagubiliśmy klucz do naszego umysłu. A. K.

Offline qabriel

• Ekspert
  • Miejsce pobytu: Przemyśl
    • inst
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 31, 2010, 21:12:23 »
Ja po ojcu, dzikus z niego straszny chociaż w życiu się do tego nie przyzna

Offline leniwy kocur

• arcyaspołeczny indywidualista
  • Aktywny użytkownik
  • Miejsce pobytu: Wielkopolska
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 12, 2010, 09:53:58 »
Moi rodzice zawsze byli nieśmiali, ale w dużo mniejszym stopniu niż ja. Jeśli mam to po nich, musiała nastąpić megakumulacja.
- Chciałem powiedzieć - wyjaśnił z goryczą Ipslore - że na tym świecie jest chyba coś, dlaczego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę.
KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE."
Terry Pratchett, "Czarodzicielstwo"

Offline kasencja23

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 31, 2011, 22:27:08 »
Ja po ojcu, dzikus z niego straszny chociaż w życiu się do tego nie przyzna
u mnie tak samo;p

Offline dekiell

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 31, 2011, 22:49:42 »
po tacie !!!!!!!!

Offline Sowa

• zgubiona
  • Kreatywna
  • Miejsce pobytu: Sląsk - trochę dolny, trochę górny
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 08, 2011, 20:00:04 »
coś w tym musi być, bo moi przodkowie też byli dość nieśmiali
czy to że nie potrafię poprawnie pisać po polsku oznacza, że jestem gorszym człowiekiem?

Offline Szop

• Celebryta
  • Mityczny użytkownik
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 09, 2011, 09:38:01 »
A ja nie wiem, co o tym myśleć. U mnie w rodzinie na pozór nikt problemu z nieśmiałością nie ma. Ale zauważyłem, że w wąskim gronie, na przykład siedząc przy herbacie często zapada taka niezręczna cisza <hmm> Jest też dwóch starych kawalerów -jeden w rodzinie od strony mamy, drugi -od strony ojca. Co ciekawe -obydwoje w identycznym wieku i w podobnej sytuacji życiowej ;D Moja siostra twierdzi, że ma problem ze stanowczym odezwaniem się w pewnych sytuacjach i jak ją tak trochę obserwuję -to rzeczywiście tak jest <hmm>
"Jeszcze będzie weselej i mądrzej..."

Offline Tycjan

• Aktywny użytkownik
  • Miejsce pobytu: Białystok
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 09, 2011, 20:53:54 »
Ja mam to najprawdopodobniej po dziadku od strony matki. Szkoda. Moje rodzeństwo uniknęło tego, brat jest lokalną gwiazdą, siostra również nie przejawia jakiejś szczególnej nieśmiałości. No cóż, bywa i tak...
Tworzę historię.

Bóg pomaga tym, co sami sobie pomagają. - Ezop.

Offline Tre_Cool

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 25, 2011, 11:39:20 »
Ja chyba odziedziczyłem to po mamie