Autor Wątek: Arduino itp.  (Przeczytany 8041 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Knife

• Ekspert
Arduino itp.
« dnia: Marzec 12, 2014, 21:47:04 »
Nie wiem czy pasuje do pojęcia "ciekawostka", ale mam też wątpliwości, czy opłaca się zakładać oddzielny temat <hm>

Bawi(ł) się ktoś z Was Arduino?

Tak to mniej więcej wygląda:

Chodzi z grubsza o płytkę, do której można podpiąć różne elementy elektroniczne, a samą płytkę zaprogramować po podłączeniu do komputera tak, by układ działał w określony sposób. Zaciekawiło mnie to parę miesięcy temu, teraz naszło mnie na zakup, zamówiłem zestaw z tym ustrojstwem. Jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o elektronikę, może powinienem zacząć od lutowania, ale zdecydowałem się na to. Czy postąpiłem słusznie, wyjdzie w praniu. :]

Dodaję parę linków do zbiorów projektów wykorzystujących tę platformę, żeby nie było, że tylko przynudzam o swoich zakupach:

http://www.arduino.com.pl/

http://majsterkowo.pl/kategoria/arduino/

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: W pustce
Odp: Arduino itp.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 12, 2014, 21:51:01 »
Tak ja się bawię :) nie mam takich shieldów ale wyświetlacz , czujnik ciśnienia i wilgotności i czujniki temperatury. Taka mała stacja pogody.
"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Offline Knife

• Ekspert
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 12, 2014, 22:31:17 »
Super, będę miał kogo zapytać jak coś popsuję.  <glupek2>

Zdjęcie dałem przykładowe, zamówiłem jakiegoś klona. Prawdopodobnie przesadziłem z wersją "mega", ale wziąłem z nadzieją, że się w to wkręcę, chociaż nie wiem czy nie przeceniam swojego "zapału" i "możliwości". :] W spoilerze lista elementów, które dorwałem (żeby nie przedłużać i nie przynudzać niezainteresowanym):

[ Zaloguj się login lub zarejestruj by zobaczyć Spoiler! ]

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2014, 22:34:13 »
No na początek starczy Ci :) Ja mam Arduino Uno. A części zamawiam sobie na ebayu prosto z Chin są dużo tańsze niż w Polsce.

Offline Knife

• Ekspert
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 12, 2014, 22:40:46 »
OK, dzięki za radę. :) Jak paczka dojdzie (spodziewałbym się raczej w przyszłym tygodniu), to się pochwalę, co popsułem. <glupek2>

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 12, 2014, 22:44:31 »
No po to to jest ;) ja tam żadnym ekspertem nie jestem też sie uczę powoli. Tylko wada z Chin wysyłki to czas oczekiwania nieraz ponad 4 tyg.

Offline Knife

• Ekspert
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 12, 2014, 23:00:16 »
Zamawiałem raz części do "śmigłowca" RC, a właściwie jednorazowej, nienaprawialnej zabawki, więc wiem czego się spodziewać. :) Śmigłowiec stoi bezużytecznie na półce, teraz może coś z jego bebechów mi się przyda. ;-D

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 12, 2014, 23:09:28 »
To życzę powodzenia :)

Offline Knife

• Ekspert
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 17, 2014, 20:38:15 »
Dzisiaj doszła paczka, na razie robię jakieś drobnostki - miganie diodą, dokładanie potencjometru. To drugie udaje się w połowie, tzn. dioda bezpośrednio na płytce reaguje na potencjometr, ale ta na stykowej już ni cholery. <glupek2> Zapewne mój geniusz musiał się objawić gdzieś w obliczeniach. <glupek2> Na dzisiaj mi wystarczy, jeszcze będę miał czas w tym grzebać. ;D

Offline Knife

• Ekspert
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 22, 2014, 01:02:01 »
Stwierdziłem, że nauczę się podłączać przyciski, ale na bazie własnego pomysłu, a nie gotowców z internetu. Wymyśliłem sobie model tylnego oświetlenia pojazdu. Brakowało mi białych diod, początkowo myślałem, że użyję diody RGB ( <glupek2> ), którą miałem w zestawie, ale potem mnie oświeciło, że mam uszkodzoną mechanicznie diodową latarkę rowerową :P Wzbogaciłem się o 4 białe diody. :) Po zmontowaniu układu postanowiłem sprawdzić działanie, niestety nie zadziałał. Mimo całkiem zagmatwanej plątaniny (jak dla początkującego), wszystko wydawało mi się w porządku. W końcu znalazłem błędy - były w programie, a nie w układzie. :) Po poprawkach wszystko działa. Chciałem jeszcze przerobić program (debouncing) tak, żeby kierunkowskazy, wsteczny i pozycyjne zapalały się na stałe, a wyłączały się dopiero po kolejnym kliknięciu, ale jestem tak niewyspany, że nie dam rady.

Tak to się prezentuje w tej chwili:

Jedna z białych diod ledwo zipie - słabo je zasiliłem. <glupek2>

Offline Knife

• Ekspert
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 24, 2014, 00:22:42 »
Lekko zmodyfikowałem układ, teraz wszystko jest tak jak chciałem (no, może poza estetyką - plątanina, jakbym co najmniej robota projektował ;D).

Lista zmian:
  • zastosowanie debounce - światła pozycyjne i wsteczny zapalają się na stałe, a wyłączają po kolejnym wciśnięciu przycisku
  • kierunkowskazy uruchamia się potencjometrem, z którego zrobiłem prowizoryczną dźwignię na wzór tej z samochodu (z przyciskami też wcześniej próbowałem, ale przez miganie sprawa się komplikowała i nie do końca poprawnie to działało)
  • białe diody podłączone równolegle (dają po oczach ;D), na filmie mogą wyglądać na niebieskie <glupek2>

Offline JOY OF SATAN

• SZATAN ROKU
  • „Matka siedzi z tyłu!” Tak powiedział!:))
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 24, 2014, 07:40:43 »
Knife, a dorobisz do tego samochód?  ;>
Not giving a fuck improves your quality of life significantly by drastically reducing your capabilities of giving a fuck. Scientists have proven that the average human being gives 60 percent too much of a fuck about most daily activities...Start not giving a fuck today because seriously, who gives a fuck?

Offline Knife

• Ekspert
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 24, 2014, 14:26:36 »
Da się to zrobić, więc może kiedyś :D

Offline Knife

• Ekspert
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 29, 2014, 02:23:37 »
Dzisiaj podłączyłem wyświetlacz. :) Miałem w planie dodać go do poprzedniego projektu (o ile zmieściłby się na płytce), ale brakuje mi jeszcze jednego potencjometru, musiałbym wrócić do włączania migaczy przyciskami.

Kiepskie pozdrowienia, ale tylko tyle znaków się mieści. <glupek2>

Offline Knife

• Ekspert
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 03, 2014, 03:32:02 »
Dzisiaj dodałem czujnik temperatury i wilgotności. :) Najpierw nie zwracał żadnych danych, potem wypluwał zera. Ile ja cudowałem, żeby znaleźć ten drobny błąd. Nawet się nie będę kompromitował i nie napiszę, o co chodziło. :]

Mam w planach przeróbkę klimy w aucie, oczywiście jak się nauczę więcej i przede wszystkim przestanę robić tyle błędów. :] Schematy udało mi się znaleźć. Jakby ktoś kiedyś usłyszał o "elektroniku"-samouku, który włączając klimę spalił samochód, to pewnie będzie o mnie. <glupek2>