Autor Wątek: Przyczyny depresji  (Przeczytany 3747 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kia

• Sorento;-)
  • Zaawansowany użytkownik
Przyczyny depresji
« dnia: Czerwiec 14, 2010, 14:59:11 »
depresja powstaje na nasze wyraźne życzenie. jest to ograniczająca decyzja, którą w pewnym momencie się podejmuje.

Ten post zainspirowal mnie do zalożenia tematu, bo nie moglam znaleźc miejsca, zeby na ten temat porozmawiać. Kiedyś czytalam książke w której było , ze depresja powstaje na skutek wyczerpania organizmu, który zmaga się z konfliktami wewnętrznymi, totalnego braku energii. Ten post, tak sobie pomyslalam, mówi o czymś podobnym, choć w sposob trudny do zaakceptowania, bo przecież nikt sobie "nie życzy" depresji i nie podejmuje w tym celu decyzji która mialaby ją spowodowac na jego zyczenie. Tyle tylko ze bardzo mozliwe ze wlasnie w jakims momencie czlowiek podejmuje decyzję o niepodjęciu działania w kierunku zaspokojenia jakiejś swojej potrzeby, czy o niewykonaniu czynności którą uważa za niezbędną do wykonania i zaczyna byc rozdarty co zaczyna pochalaniac jego energię i w ostatecznym skutku daje zmęczenie, ktore przeradza się w depresję...

kto ma jakies swoje przemyslenia na ten temat to niech się dzieli...
wszystko jest kwestią interpretacji...

Offline Lon

• V.I.P
Odp: Przyczyny depresji
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 14, 2010, 15:12:44 »
Ja kiedyś czytałem taką teorię, która sprowadzała się do stwierdzenia, że depresja to po prostu kapitulacja. Człowiek jest już tak zmęczony walką, że popada w depresję, która pozwala mu odpocząć - ktoś, kto się poddał nie musi walczyć.

Jest to oczywiście takie jedynie psychologiczne podejście do problemu depresji, która może mieć różnorakie przyczyny. Mogą to być czynniki genetyczne, mogą to być jakieś życiowe zawirowania itd.

Warto też pamiętać, że słowo "przyczyna" jest bardzo trudne do zdefiniowania. Przeważnie mamy tu do czynienia z całym szeregiem "przyczyn" występujących w zhierarchizowanej strukturze.

Offline kia

• Sorento;-)
  • Zaawansowany użytkownik
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2010, 15:26:23 »
interesuje mnie wszystko, poza przyczynami genetycznymi :)
wszystko jest kwestią interpretacji...

Offline Chi

• Profesor
  • Miejsce pobytu: Nigdziebądź
  • Sprzedawca marzeń
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 16, 2010, 16:05:53 »
No to ja się nie będę wypowiadać bo u mnie przyczyny są głównie genetyczne, możliwe że jedynie pewnie wydarzenia w moim życiu zadziałały jak zapłon. Anyway...nie lubię depresji, ale z drugiej strony pozwala spojrzeć na życie z odmiennej strony.
fundacjamaja.pl

Offline trash

• Profesor
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 16, 2010, 16:34:44 »
No to ja się nie będę wypowiadać bo u mnie przyczyny są głównie genetyczne
Tego akurat nie możesz wiedzieć  ;) ot, takie wygodne wytłumaczenie z twojej strony i przypisanie winy Bozi/naturze .  <nihil>

Offline Chi

• Profesor
  • Miejsce pobytu: Nigdziebądź
  • Sprzedawca marzeń
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 16, 2010, 20:30:54 »
Nie znajduje innych powodów  <nihil>
fundacjamaja.pl

Offline Ragnar

• Ekspert
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 15, 2018, 23:11:49 »
U mnie nie ma przyczyny bo genetyka mnie stworzyła człowiekiem nierozumnym "homo electus " i od małego jestem inny , mniej pojmuje niż inni ,ciężej się uczę itd ,nie choruje na zespół downa ale jestem opóźniony o dobry krok od wszystkich.Nie dziwie się ojcowi że mną gardził , zasłużyłem sobie i jak mówił  jestem bezwartości , niczym i pośmiewiskiem.

Offline Aune

• Ekspert
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 16, 2018, 08:26:49 »
Życie wywołało u mnie depresję.

Offline Wspaniały

• Filmowiec.
  • Aktywny użytkownik
  • Miejsce pobytu: Nie za fajne miasto.
  • Marzyciel...
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 16, 2018, 11:13:09 »
Uważam, że to są jakieś bzdury.

Nikt nie chce, na własne życzenie depresji, żeby cierpieć.
Ta choroba przychodzi w wyniku czynników, niezależnych od ludzi. Każdy człowiek chciałby czuć się szczęśliwy, mieć dobre samopoczucie, cieszyć się życiem, a wielu ludzi tego nie ma, bo są choroby, depresja.
Ja zapadałem na depresję, miałem nie małe problemy z psychiką przez ojca i matkę, którzy zaniedbywali sobie obowiązki i pewne sprawy.
Narobili problemów, przez które ja cierpiałem nie oni.

W moim przypadku, depresja i problemy z psychiką były wywołane z winy innych, którzy powinni być mi bliscy, a nie byli.
Oni nawet za to nigdy mnie nie przeprosili, nie przyznali się do tego, własny OJCIEC i MATKA.

I takich sytuacji, jak moja, jest bardzo wiele.
Marzenia są piękne, nawet jeśli się nie spełniają.

Offline Regis

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 17, 2018, 18:21:20 »
"Depresja karmi się życiem nieodżałowany i niewybaczalnych krzywd"

Próbę ujęcia depresji, jako całości podejmuję Aaron Beck. 
Według Aarona Becka, jednego z twórcy terapii CBT, osobę zdrową od osób chorych na depresje odróżnia realizm w ocenie siebie i swoich możliwości.
Na depresje narażone są osoby, które stratę postrzegają jako katastrofę nie do pokonania. Deficyt adaptacyjny, powstaje w toku socjalizacji,  tworzą się przekonania, które tylko czekają na aktywację, jakim są stresujące wydarzenia typu śmierć, rozpad związku, odrzucenie itp. Nie nauczeni radzenia sobie z porażką, stratą, takie osoby, nie są w stanie dostosować się do rzeczywistości i pojawia się depresja. 
Nieadaptacyjne przekonania stale podsycają, emocje jak smutek, anhedonia i poczucie winy, a także reakcje behawioralne i fizjologiczne, takie jak wycofanie, brak aktywności i utrata apetytu.

Beck nazywa je negatywnymi triadami poznawczymi.
a) Błąd poznawczy czyli błędne przetwarzanie informacji, koncentracja na negatywnych aspektach sytuacji, ignorując pozytywy. Siłą rzeczy pojawia się przekonanie  “Jestem bezwartościowy”, podsycane przez generalizacje czy personalizacje.
b) Negatywne auto-schematy (negatywne przekonania), negatywne schematy, które mogą pochodzić z negatywnych doświadczeń, na przykład krytyki, od rodziców, rówieśników, nauczycieli. Tworzy się przekonanie  “świat jest nieuczciwym miejscem”.
c) Triadę dopełnia spojrzenie w przyszłość, która zamyka się w przekonaniu “Zawsze będę ponosił porażki”.

Terapia depresji w nurcie poznawczym, to korygowanie owych błędów i zachęcanie do stosowania strategi wnioskowania.

Tyle teorii, z własnego doświadczenia dopisze że w każdym momencie życia, inwestycja w kontakt z dojrzałym dorosłym, który nauczy życia od nowa, może uchronić przed chorobą lub zmniejszyć jej skutki.