Autor Wątek: Niepełnosprawni  (Przeczytany 1810 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline stap!inesekend

• Ekspert
Niepełnosprawni
« dnia: Lipiec 31, 2014, 03:30:29 »
Chyba nie było takiego tematu.
Zacznę od reportażu (taak, mam słabość do reportaży, zwłaszcza tych z Programu Trzeciego Polskiego Radia):
http://www.polskieradio.pl/9/325/Artykul/1189585,O-walce-z-przeciwnosciami-losu-i-wlasna-niepelnosprawnoscia
I jak po wysłuchaniu czegoś takiego nie mieć wyrzutów sumienia co do swojego marazmu?
To jest niesamowite, że tacy ludzie mają tyle sił do życia, pomimo różnych fizycznych tragedii, które ich spotkały?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2014, 03:42:23 wysłana przez stap!inesekend »
Систем те лаже
Не веруј шта ти каже
Овај живот је борба
Од рођења до гроба
Зато устани одмах!

Offline Kalina

• Użytkownik
  • **
Odp: Niepełnosprawni
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 24, 2014, 23:52:21 »
Pamiętacie zapewne, że w kwestii paraolimpiady głos zabrał Janusz Korwin-Mikke. Co sądzicie o jego słowach ? Jakie macie zdanie na temat paraolimpiady? Wiem, że to było jakiś czas temu, ale nie zaszkodzi o tym podyskutować.

http://jkm.neon24.pl/post/73028,para-olimpiada-czyli-paranoja

Offline Thomas2

• Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
  • Mityczny użytkownik
  • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 25, 2014, 00:30:09 »
No właśnie niepełnosprawni to czesto ludzie wczesniej sprawni którym coś się przytrafiło. JKM to ja nie komentuje, myslę że że epitety jakie lecą w jego stronę zarzucające mu faszyzm są trafne. Napewno jestem za aktywnością osób niepełnosprawnych i uważam że mogą być dumni ze swoich sukcesów. Szkoda że żadna telewizja tego nie transmituje. Albo bynajmniej nie wiem która.

Offline Kalina

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 02, 2014, 02:28:18 »
Co do słów Janusza Korwin-Mikkego - gdy zetknęłam się z jego cytowanymi wypowiedziami  w mediach (artykuły, telewizja) byłam oburzona i zniesmaczona I OSOBIŚCIE urażona (nie będę zdradzać szczegółów, ale sama mam problemy zdrowotne i odbiegam od normy...)
Jednak natychmiastowo poczułam, że muszę  przeczytać całość jego wypowiedzi. Odszukałam i przeczytałam i to nie jeden raz (bo przy pierwszym razie z góry byłam uprzedzona i pełna negatywnych emocji -  z tzw. przed-sądami a to zaburza właściwy odbiór, percepcję).
I muszę przyznać, że po powtórnej lekturze jego tekstu (ale nie teraz ,tylko wtedy jak był ten cały szum) i zastanowieniu się, myślę, że zrozumiałam o co mu chodzi, przyznaję też częściowo rację.

Offline Thomas2

• Mityczny użytkownik
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 02, 2014, 08:58:34 »
Można mu przyznać rację w innych kwestiach ale napewno nie w tej

Offline Kalina

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 02, 2014, 12:50:13 »
Można mu przyznać rację w innych kwestiach ale na pewno nie w tej

No właśnie o to chodzi, że jednak można i w tej przyznać mu rację. Ja "odmieniec" jestem tego przykładem i to nie jedynym - czytałam kiedyś komentarze niepełnosprawnych nieoburzonych (!!!!!) tym co JKM napisał, rozumiejących co ma na myśli, całkowicie lub częściowo się zgadzających, argumentujących i uzasadniających bez takiego emocjonalnego pustego oburzania itd

Kwestia paraolimpiady

Zadałam sobie pytanie czy bym oglądała gdyby ją transmitowali.

Paraolimpiadą (w przeciwieństwie do olimpiady)  nigdy się nie interesowałam, (a może powinnam skoro jestem "inna"?) i szczerze to nie wiem czy bym oglądała gdyby ją puszczali w tv, ale bardziej nie niż tak. Może bym zerknęła raz-dwa z ciekawości i tyle.
Przemknęło mi nawet przez myśl, że paraolimpiada to nie jest przecież to samo co olimpiada. No bo nie jest. Nawet uwidacznia się w to w nazwie.
Przedrostek para- (od greckiego pará – poza-, obok) oznacza: obok, niby, prawie, wyrażający zaprzeczenie lub osłabienie podobieństwa do tego, co jest określane drugą częścią złożenia (z greki).
Czyli paraolimpiada to prawie olimpiada, ale nie do końca, nie to samo, a nawet coś innego o innej jakości. Prawie robi ponoć wielką różnicę.
Nawet ta nazwa już sama w sobie ma raczej negatywne konotacje i kryje w sobie rodzaj jakieś uprzedzenia, nie do końca zapewne uświadomionego.
Dziwne, że nikt tej w pewnym sensie krzywdzącej nazwy jeszcze nie zmienił.

Ja nie jestem przeciwna rywalizacji sportowej osób niepełnosprawnych żeby nie było (JKM też nie, gdy mu pokazali ludzi o kulach grających w piłkę mówił, że to wspaniałe ).

A tak jakby ktoś nie wiedział -  JKM założył w 2007 r. J Fundację Indywidualnego Kształcenia, która zajmuje się pomocą w edukacji dla osób niepełnosprawnych.

Offline Thomas2

• Mityczny użytkownik
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 02, 2014, 13:53:15 »
Tak i on chce żeby się niepełnosprawni sami utrzymywali albo żeby rodzice na nich płacili nie państwo.

Jestem przekonany że gdyby Paraolimpiada była transmitowana to miała by wysoką oglądalność. W przeciwieństwie do tradycyjnej nasi paraolimpijczycy zdobywaja masę medali, i kto tu jest niepełnosprawny  :))

Offline JOY OF SATAN

• Kolorek JOY OF SATAN
  • „Matka siedzi z tyłu!” Tak powiedział!:))
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 02, 2014, 13:57:39 »
Ja zycze korvinusowi idiotusowi żeby zdychał w cierpieniach jakie ciezko sobie wyobrazic... co do paraolimpiady to ludzie nie zdają sobie sprawy, że ludziom tam wystepującym należy sie większe uznanie niz zawodnikom bez ułomności-ci walczą tylko z czasem... :/
Not giving a fuck improves your quality of life significantly by drastically reducing your capabilities of giving a fuck. Scientists have proven that the average human being gives 60 percent too much of a fuck about most daily activities...Start not giving a fuck today because seriously, who gives a fuck?

Offline Kalina

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 02, 2014, 14:42:12 »
Jestem przekonany że gdyby Paraolimpiada była transmitowana to miała by wysoką oglądalność. W przeciwieństwie do tradycyjnej nasi paraolimpijczycy zdobywaja masę medali, i kto tu jest niepełnosprawny  :))

Podobno za granicą paraolimpiada cieszy się wysoką oglądalnością, choć ja chętnie zerknęłabym na jakieś statystyki, które to wyraźnie pokazują, jak będę mieć chwilę być może poszukam.
Jednak to nie znaczy, że u nas ludzie chętnie by to oglądali, nie jest nawet przesądzone, że niepełnosprawni by się tym  automatycznie interesowali (nie można tego z góry zakładać).

Mnie interesuje też taka rzecz
Dlaczego ludzie oglądają paraolimpiadę ? Dlaczego mieliby oglądać u nas, albo by zerknęli chociaż raz ciekawości ? Jakie byłoby to oglądanie, a właściwie patrzenie? Czym kierują się/kierowaliby oglądając, spoglądając ? Jaki byłby ten "wzrok" patrzącego ?

Czy za tym  wzrokiem by nie szła czasem ciekawość, ale taka ciekawość pomieszana z fascynacją, litością (która wg mnie nie powoduje równości relacji z innym), lękiem, niechęcią (niekoniecznie uświadamianą), uprzedzeniem ? Ambiwalencja uczuć jaka od wieków tkwi w nas wobec "innego", "obcego".
Czy to nie byłyby czasem te same pobudki, albo pokrewne, które sprawiały, że XIX wieczne pokazy osobliwości (z bliźniętami, syjamskimi, karłami itd) cieszyły się taką popularnością ?
A może paraolimpiada to współczesna wersja takich pokazów osobliwości. ?
Czy wzrok widza oglądający zdrowych sportowców jest,byłby tym samym jakościowo itd, który oglądałby paraolimpijczyków ? A może ten drugi typ wzroku właśnie nie byłby tym czystym, ale tym ambiwalentnym, moim zdaniem krzywdzącym, niepodziwiającym,pierwotnym takim para...

Ja mam wątpliwości co do tego "patrzenia" i uważam, że ludzie kierują się tym drugim wzrokiem, ale sobie tego nie uświadamiają, nie chcą się też do tego przyznać przed samym sobą, albo częściowo zdają sobie sprawę ze swych odczuć, ale to tłumią. A własnie najpierw należałoby skończyć z tą obłudą i hipokryzją w myśleniu i postępowaniu.

W przeciwieństwie do tradycyjnej nasi paraolimpijczycy zdobywaja masę medali, i kto tu jest niepełnosprawny  :))

Po pierwsze na olimpiadę jadą najlepsi z najlepszych (powinni w każdym razie) i dlatego to ludzie oglądają.
Każdy sportowiec chce osiągać najlepsze wyniki, coś osiągnąć, walczyć z innymi i samym sobą i kibice, fani tego chcą od swoich faworytów.
Nie jadą na olimpiadę  ci, którzy są średniakami  i ONI NIE MAJĄ SWOJEJ OLIMPIADY - olimpiady średniaków (chyba nawet korwin mikke coś podobnego zauważył).

Liczba medali ? a jakie to ma znaczenie ?  Jak się wymyśli milion konkurencji, obniży normy i te przeliczniki dziwaczne wprowadzi to każdy z nas mógłby zdobyć mnóstwo medali np w olimpiadzie dla fobików, albo w olimpiadzie dla amatorów.

P.S. Nie jestem korwinistką

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2014, 14:55:25 wysłana przez Kalina »

Offline Thomas2

• Mityczny użytkownik
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 02, 2014, 15:07:34 »
Litość to można mieć do siebie jak ktoś ze sztuczną nogą szybciej biega  <yaoming>

Offline Kalina

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 02, 2014, 15:17:36 »
co do paraolimpiady to ludzie nie zdają sobie sprawy, że ludziom tam wystepującym należy sie większe uznanie niz zawodnikom bez ułomności-ci walczą tylko z czasem.

Jeśli niepełnosprawnych się ma traktować na równi ze zdrowymi (co jest wszędzie postulowane) to moim zdaniem uznanie powinno być takie samo jeśli już....

Litość to można mieć do siebie jak ktoś ze sztuczną nogą szybciej biega 

Jeśli to jest nowoczesna proteza to ja bym miała uznanie dla ludzi, którzy ją wymyślili.

Offline Kalina

• Użytkownik
  • **