Autor Wątek: Wstydzę się zapisać na prawo jazdy  (Przeczytany 7077 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Loczek151

• Nowy użytkownik
  • *
Wstydzę się zapisać na prawo jazdy
« dnia: Styczeń 20, 2015, 22:50:11 »
Witam wszystkich, jestem tu nowa. Chciałabym prosić o radę, może zmotywowanie do zrobienia tego pierwszego kroku, mianowicie do zapisania się na prawo jazdy.
Na początku czerwca skończę 18 lat. W mojej klasie rozpoczął się sezon na prawo jazdy. Wszędzie o tym słyszę, każdy o tym mówi i szczerze mówiąc to dało mi do myślenia. Kilka lat temu tata uczył mnie jeździć, nawet mi się podobało, jednak potem przestał, ja też nie nalegałam. Po jakimś czasie chyba sama sobie wmówiłam że się do jazdy nie nadaję, i tak naprawdę wcale tego nie chcę. Jednak teraz widzę, że to wszystko było spowodowane po prostu wstydem przed zapisaniem się na kurs.
Zawsze byłam wstydliwa, stroniłam od załatwiania różnych spraw. Dla niektórych zapisanie się na prawo jazdy jest czymś naturalnym, nie rozumieją czego się tu wstydzić.  Wiem że takich ludzi (wszystkich których znam) nie mogę się poradzić. Dlatego szukam pomocy tutaj.
Jak dokładnie wygląda proces zapisywania się na kurs? Wiem lekarz, zdjęcia, wydzial komunikacji itp. Ale tak naprawdę nie wiem jak. Jak umówić się do lekarza? Potem jak zapisać sie na kurs w ośrodku? Co się mówi, gdzie płaci, jak to załatwić? No i najważniejsze; jak się przełamać, pokonać ten wstyd?
Byłabym bardzo wdzięczna gdyby ktoś rozwiał moje wątpliwości. Mam nadzieję że pomożecie, z góry dziękuję.
PS. Mogę się zapisać trzy miesiące przed osiemnastymi urodzinami, czyli na początku marca. Ale ta sprawa gnębi mnie już od kilku miesięcy, pomocy szukam już teraz.

Offline NoName

• Aktywny użytkownik
Odp: Wstydzę się zapisać na prawo jazdy
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 21, 2015, 01:00:17 »
Jak dokładnie wygląda proces zapisywania się na kurs?
Prawko robiłem w 2008 roku więc już dokładnie nie pamiętam, ale tutaj masz wszystko ładnie opisane:
http://prawojazdykursanta.pl/kat-b-wymogi-kandydata-przebieg-szkolenia
http://naukajazdy.pl/aktualnosci/1059-jak-zapisac-sie-na-kurs-prawa-jazdy

Jak umówić się do lekarza?
O lekarza wcale nie musisz się martwić. Większość ośrodków szkolenia kierowców ma swoich lekarzy którzy z nimi współpracują.
W moim przypadku wyglądało to tak, że podczas pierwszej godziny kursu teoretycznego przyszedł do nas lekarz i obsługiwał każdego kursanta po kolei.

Oczywiście takie badanie to tylko formalność  ;D Lekarz bierze ustaloną sumę, wypisuje papierek i nic więcej go nie interesuje.
Badanie wzroku polegało na pytaniu "czy dobrze widzisz?"  <hahaha>

Potem jak zapisać sie na kurs w ośrodku? Co się mówi, gdzie płaci, jak to załatwić?

Idziesz do ośrodka szkolenia kierowców i tam Ci już wszystko dokładnie wyjaśnią. Nie bój się pytać o każdy szczegół  ;) codziennie ktoś ich męczy takimi pytaniami, więc są do tego przyzwyczajeni.

Wiem że w niektórych ośrodkach można nawet opłatę za kurs rozłożyć na dwie raty

No i najważniejsze; jak się przełamać, pokonać ten wstyd?
Jeśli bardzo bardzo się wstydzisz, to najlepiej idź do jakiegoś mniejszego ośrodka szkolenia kierowców. W małych ośrodkach szkolenia instruktorzy są bardziej życzliwi dla swoich kursantów (bo jak wiadomo mała firma musi bardziej dbać o zadowolenie swoich klientów)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2015, 01:02:05 wysłana przez NoName »

Offline Loczek151

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 21, 2015, 13:25:45 »
Dzięki Noname :) boję się jeszcze wykładów; siedzieć w sali z tyloma osobami ;/ nie bardzo mi sie to uśmiecha. Podobnie jak jazda z nieznanym mi facetem, bardzo się tego obawiam. Z drugiej strony wiem że muszę to prawo jazdy zrobić w tym roku, w moim małym mieście, bo za rok egzaminy będą już przeprowadzane w dużo większym mieście, 40 km od mojego miejsca zamieszkania. To mnie troche motywuje, bo wiem że dużo większą szansę na zdanie mam właśnie tu.

Offline Monia

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 22, 2015, 12:41:35 »
Ja się nie wstydzę, ja się panicznie boję robić prawka. Lubię jeździć autem z przodu jako pasarzer, ale jako pomyślę, że kiedyś będę musiała zrobić p.j. to nachodzą mnie różne lęki...

Offline Loczek151

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 23, 2015, 21:40:33 »
Monia, czego się dokładnie boisz?

Offline Monia

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 29, 2015, 13:44:10 »
Tego, że jadąc autem kogoś potrące, tego że wiadę w coś/kogoś, zachaczę o inny samochód przy mijaniu.. Dodatkowo jestem kobietą i to wcale mnie nie uspokaja, bo na polskich drogach jest sporo agresywnych chamów (oczywiście mogę się mylić bo przecież buduję swój osąd nie mając prawka) ale w roli pasażera już trochę się napatrzyłam jacy kierowny potrafią być "uprzejmi". 

Offline Loczek151

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 29, 2015, 21:57:27 »
Tego, że jadąc autem kogoś potrące, tego że wiadę w coś/kogoś, zachaczę o inny samochód przy mijaniu.. Dodatkowo jestem kobietą i to wcale mnie nie uspokaja, bo na polskich drogach jest sporo agresywnych chamów (oczywiście mogę się mylić bo przecież buduję swój osąd nie mając prawka) ale w roli pasażera już trochę się napatrzyłam jacy kierowny potrafią być "uprzejmi". 

Tego też się boję, to w końcu bardzo duża odpowiedzialność. Nie wyobrażam siebie prowadzącą samochód, ale wiem że niestety prawo jazdy jest w tych czasach niezbędne   :/ Tylko najpierw trzeba się odważyć zapisać, to na razie mój główny problem...

Offline Monia

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 30, 2015, 15:40:00 »
No tak, ale sam fakt, że już myślisz o tym, żeby to zrobić jest czymś pozytywnym. Następny krok to zapisanie się, czego Ci życzę :) Ja i tak na razie nie zrobię prawka z przyczyn czysto technicznych - kasa.

krosnek

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 01, 2015, 22:52:59 »
Wiem że to co napiszę nie będzie ani optymistyczne, ani nie doda odwagi do zapisania się... Ale samo zapisywanie na kurs to akurat najmniejszy pikuś w całym procesie robienia prawa jazdy.

Offline Aleksandros

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 05, 2015, 12:16:30 »
Ale samo zapisywanie na kurs to akurat najmniejszy pikuś w całym procesie robienia prawa jazdy
Dokładnie to jest chyba największym hamulcem przed pójściem do szkoły jazdy.   :(

Offline Loczek151

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 12, 2015, 20:29:11 »
Witam ponownie :) Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw zdecydowałam, że jednak odpuszczę sobie prawko teraz. Może na studiach spróbuje... Nie mam siły ani odwagi na ten cały zachód związany ze szkołą jazdy. Nie mam ochoty ani motywacji do nauki zasad drogowych. Więc odpuszczam, to raczej pewne.

krosnek

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 18, 2015, 23:10:11 »
Popieram. Sam tak zrobiłem. Gdy miałem 18 lat byłem jeszcze w na tyle kiepskim stanie psychicznym że nie podołałbym temu, pomijając fakt jak wiele wtedy chorowałem - prawdopodobnie nigdy nie skończyłbym tego kursu. Odpuściłem sobie do 21 roku życia - trochę podratowałem się psychicznie, mniej chorowałem - zamiast codziennego dreptania do LO byłem już na studiach zaocznych i przy tym nie pracowałem. Miałem o wiele bardziej komfortowe warunki do robienia prawka i dzięki temu mi się to udało.

Offline Biedronka

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 19, 2015, 08:29:49 »
Ja też się bardzo wstydziłam zapisać na prawo jazdy i się w ogóle na nie nie zapisałam i wątpię, że kiedyś się na to zapiszę bo przecież na tym kursie i na praktyce instuktor mógłby się ze mnie śmiać z tego powodu, że nie umiem jeździć samochodem i taka staro zaczynam :((

Offline abcczasamid

• Legendarny użytkownik
  • Miejsce pobytu: Warszawa
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 19, 2015, 09:14:18 »
Koleżanka mojej mamy prawko zrobiła w zeszłym roku. W sumie nic nadzwyczajnego jakby to,  że ona to kobieta pod 60 . Co najbardziej zaskakujące, zdała za pierwszym razem :) .

Alien

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 20, 2015, 21:03:29 »
,
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2017, 00:50:06 wysłana przez Alien »