Autor Wątek: Cenzura na Spider`s web  (Przeczytany 512 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Supa

• Mister Całokształtu 2013
Cenzura na Spider`s web
« dnia: Luty 13, 2015, 13:42:26 »
Istnieje sobie taki wortal Spider`s web traktujący o nowinkach technicznych i tematach znajdujących się wokół. Wcześniej zaglądałem tam bardzo rzadko, ostatnio robię to częściej. Do tej pory nie wysyłałem tam komentarzy pod artykułami ale dzisiaj zrobiłem wyjątek. Mam tu na myśli ten artykuł http://www.spidersweb.pl/2015/02/piractwo-upadek.html

Ku mojemu zdziwieniu każdy z moich wpisów został usunięty maksymalnie 3 minuty po publikacji, zupełnie bez zdania racji. Niestety nie dysponuje już tymi komentarzami bo nie spodziewałem że że będzie mi potrzebna kopia. Jednak mogę was zapewnić że były one merytoryczne, jak najbardziej odnosiły się do tematu artykułu. Były przedstawione w kulturalnej formie, bez wyzwisk, bez prowokowania,  bez zamieszczania ewidentnej nieprawdy, moim zdaniem trzeba naprawdę sporo złej woli żeby można było je zakwalifikować jako trolling czy hejting tym bardziej gdy zapoznałem się z innymi komentarzami. Jedne w których ktoś nie zgadza się z autorem, przedstawia argumenty  przepuszcza się a inne od razu likwiduje. Prosiłem żeby ktoś z kontaktował się ze mną w tej sprawie, podał jakieś powody, uświadomił mnie jakie błędy popełniłem, podałem swój mail. Takich próśb wykonałem kilka, jednak nie spotkały się z żadnym odzewem. Wysłałem kilka komentarzy odnośnie samego artykułu jak i też pochopnego pozbywania się wpisów ale rzecz jasna nikt z autorów czy moderacji do tego się nie ustosunkował i sądzę że już tego nie zrobi.
Co do samych wypowiedzi odnośnie artykułu, to postaram się je odtworzyć na ile tylko pamiętam. Nie wszystkie, bo niektóre były dość długie i też niewystarczająco je pamiętam a nie chce zaciemniać obrazu sytuacji. Oto jeden z moich komentarzy:
W artykule pada zdanie "Porównania tego typu łechcą ego domorosłych bojowników o „wyzwolenie z ucisku wielkich korporacji” i niszczenie tego czy owego przemysłu. Taki bojownik będzie rozgłaszał wszem i wobec, że tylko głupek będzie płacił za legalny dostęp do kultury. Po co płacić, skoro można pobrać?
Po czym grzecznie wykłada 30 zł na transfer z Chomikuj.pl. I gdzie tu logika?"

Przecież za te 30 złotych abonamentu można sobie ściągnąć rzeczy warte 400-500 zł w sklepie. Wie o tym praktycznie każdy gimnazjalista albo osoba z piątej czy szóstej klasy podstawówki. Dzieci nawet z drugiej klasy podstawówki widza różnice. Nawet jak ktoś pobierze sobie w ciągu miesiąca jedną grę wartą 100-120 zł to i tak zaoszczędzi te 70-90 zł. Może to dla osoby dorosłej która zarabia, tym bardziej w dużym mieście nie jest to duża różnica jednak dla 13 czy 15 latka który nie ma własnych pieniędzy i jest na utrzymani rodziców jest to wystarczający argument.

Właśnie ten powyższy komentarz został usunięty. Teraz inny :

" Czasami pada argument że gdyby nie piraci to producenci gier mogli by sobie pozwolić na obniżenie cen. Zaobserwowałem coś zupełnie odwrotnego. Przykład ostatniej Fify 15, ma na tyle dobre zabezpieczenia że piratom nie udało się stworzyć działającego cracka, wiec nie da się jej uruchomić nie wspominając już o samej rozgrywce. Cena 4 miesiące po premierze to 140 złotych razem z przesyłką gdy kupujemy w internecie aw sklepach tradycyjnych jeszcze więcej. Pamiętam że niedługo po premierze najtańsze wersje to chyba 150-160 zł.  Inny przykład to Diablo 3 sprzed kilku lat, tam również pirat był zupełnie nieopłacalny bo wersja piracka była pełna luk które skutecznie utrudniały rozgrywkę i zniechęcały do dalszego kontynuowania gry. Cena 3 miesiące po premierze to 199 zł za wersje podstawową a w niektórych sklepach jeszcze drożej. Inny przykład to seria Battlefield i kilka ostatnich części, chcąc sobie spokojnie pograc przez sieć trzeba było się zaopatrzyć w oryginał kosztujący w sklepie, kilka tygodni po premierze ponad 140 złotych. Mowa oczywiście o wersji na PC"

Jak już pewnie się domyślacie ten komentarz też został usunięty po 2 minutach. Kilka innych moich wpisów to próba wyjaśnienia sprawy i doszukiwanie się motywacji moderatora którym rzecz jasna może być też sam autor artykułu.  Nikt mi nie odpowiedział. Czuje się tam jak na profilu FB wróżbity Macieja gdzie wszystkie lekko nieprzychylne komentarze się usuwa, dopuszczalne są tylko wyrazy szacunku, uwielbienia czy też swoisty kult jednostki.  Na Spiders Webie co prawda pojawiają się komentarze kwestionujące niektóre fragmenty artykuły i autor podejmuje się polemiki, inne z kolei tak jak moje znikają po kilku minutach. Czy wy również zaobserwowaliście takie zjawisko na tej stronie? Czy komuś podobnie jak mi również wydaje się że cenzura na tym wortalu zabrnęła za daleko i nie ma nic wspólnego z krzewieniem kultury dyskusji i zwalczaniem internetowego chamstwa, prostactwa? Czy ktoś odniósł takie wrażenia jak ja że cześć tamtejszej ekipy ma czerwone ( komunistyczne) dusze?
Sądzę że taka polityka zwróci się przeciwko temu wortalowi i odbije negatywnie na liczbie wyświetleń, wpływach za reklamy czy też pieniądzach za określony artykuł. Podejrzewam że część artykułów jest tworzona na zamówienie, pod z góry przyjęta teorię i tworzy się tylko wrażenie sprawiedliwej cenzury ewentualnie dyskutuje się tylko z tymi wypowiedziami z którymi autor jest w stanie sobie poradzić a te niewygodne wędrują szybko w koszu. Jakby autor chciał wykazać że błądzę to mógł przecież to udowodnić pozostawiając dany wpis na dłużej i odnosząc się do niego. Nie musiał by przy tym tworzyć elaboratu, no ale najlepiej z góry przyjąć że ktoś jest trollem czy innym oszołomem i nie rozmawiać z nim wcale. Duży minus dla tego portalu, według mnie należy stanowczo potępiać takie zachowanie.  Jakie jest wasze zdanie?
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2015, 13:47:30 wysłana przez Supa »

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: Czarna dziura
Odp: Cenzura na Spider`s web
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 13, 2015, 14:07:28 »
Znam ten portal i zaglądam tam czasem. Całkiem dziwne zachowanie moderatorów. Wygląda to na to że nie można mieć odmiennego zdania od autora . A to już rodzi podejrzenia o to że artykuł powstał na zlecenie organizacji zwalczajacych piractwo ale dowodów na to nie mam. Organizacje antypirackie widzą to tak że jak ktoś spiracił to już strata i liczą te ich straty w milionach. A prawda jest taka że jakby nie można było spiracić to nie oznacza automatycznie że taki pirat to kupi.
"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Offline abcczasamid

• Legendarny użytkownik
  • Miejsce pobytu: Warszawa
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 13, 2015, 14:59:32 »
Może twoje komentarze przechodzą automatycznie do moderacji ?
  Jeżeli chodzi o stosunek jakości zabezpieczeń do ceny, to też zauważam tendencje, że cena jest wprost proporcjonalnie wysoka do coraz lepszych zabezpieczeń . Mówiąc wprost, a więc im wyższa jakość zabezpieczeń, tym wyższa cena.
  Generalnie z cenami gier i programów przeginają. Gra na Xboxa  One Forza Horizon, to koszt ok. 350 zł (ze wszystkimi dodatkami)  <szok2> . Obiecałem chrześniakowi, a więc ją kupiłem, ale nie spodziewałem się,  aż takiej ceny.
 Idźmy dalej, programy.  Jakiś czas temu nie kupowałem oryginałów, bo po co, ale teraz niestety muszę. Cenami jestem zaskoczony, bo one podskoczyły czasami nawet kilkakrotnie. Przykładowo mój ulubiony program ORC, parę lat temu kosztował coś ponad 200 zł, a teraz prawie 700.  W życiu tyle nie zapłacę, bo mniej więcej orientuję się jaka powinna byc cena za program itd. 700 zł, to gruba przesada.

Offline Phantom

• Ekspert
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 13, 2015, 17:05:41 »
Byłem kiedyś chwilę modem na nieco większym portalu -  na onecie ;). Musiałem wyłapywać i nie puszczać np. wszelkiej krytyki autora tekstu i przede wszystkim wytykania błędów ortograficznych  <hahaha>. Nie bardzo mi taka komuna odpowiadała, więc jakoś długo nie pracowałem, ale jak widać to powszechna praktyka <ptak> Nie znoszę cenzury  8)
"Dorosłe dzieci mają żal, że ktoś im tyle życia skradł"