Ankieta

Co sądzisz o dopalaczach

Ukrucić w całości
21 (63.6%)
Pozostawić w całości
8 (24.2%)
Ukrucić częściowo
1 (3%)
Nie wiem
3 (9.1%)

Głosów w sumie: 24

Autor Wątek: Dopalacze  (Przeczytany 11506 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lon

• V.I.P
Dopalacze
« dnia: Październik 02, 2010, 15:39:50 »
Ostatnio tak wiele się o nich mówi i piszę, że aż ciekaw jestem co Wy o nich sądzicie  <jabol2>

Ja trochę czytałem o dopalaczach i wygląda na to, że są tam głównie trzy wielkie grupy substancji psychoaktywnych(narkotycznych - jak kto woli) - syntetyczne kannabinoidy, psychodeliki(głównie roślinne) oraz silne i niebezpieczne stymulanty. Innymi słowy - nic co by mnie specjalnie interesowało.
Miałem okazję raz palić te "ziółka"(syntetyczne kannabinoidy) i ogólnie wrażenia prawie takie same jak po marihuanie, czyli złe. Ogólnie no, jak już pisałem - w dopalaczach nie ma nic przydatnego dla fobika, nie ma też żadnych subtelnych poprawiaczy humoru takich jak alkohol.

Aha, no więc ja jestem za jakąś odgórną delegalizacją tego typu procederu. Powód jest prosty - dużo szkodzą(już kilka osób zmarło od dop(ierd)alaczy), a nie mają raczej pożytecznych zastosowań. Mało to - przez sklepy z dopalaczami zdelegalizowano prewencyjnie kilka niegroźnych(lub mało groźnych) substancji takich jak kava-kava.
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2010, 15:45:28 wysłana przez Lon Luvois Fuller »

Offline nika

• V.I.P
Odp: Dopalacze
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 02, 2010, 16:02:10 »
Dopalacze to zło <old>
Nie poznajemy dróg, którymi już szliśmy, nasza pamięć przestała funkcjonować. Świat rozpadł się w serię obrazów, których znaczenia nie rozumiemy, i których nie potrafimy połączyć w logiczną całość. Zagubiliśmy klucz do naszego umysłu. A. K.

Offline Samek

• V.I.P
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 02, 2010, 16:10:54 »
Kolejna zalegalizowana substancja , która niszczy zdrowie młodych ludzi  :/
Tracimy zdrowie w pogoni za pieniadzem tylko po to, by potem stracić pieniadze na odzyskanie utraconego zdrowia.

Offline trash

• Profesor
  • ✝ D△RK ✠ KICZ ✝
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 02, 2010, 16:17:29 »
Mało to - przez sklepy z dopalaczami zdelegalizowano prewencyjnie kilka niegroźnych(lub mało groźnych) substancji takich jak kava-kava.
Zdelegalizowano nawet tak śmieszne roślinki jak Calea  <szok> a najbardziej syfiaste odpady jakie wyszły do tej pory  z laboratorium sprzedaje się całkiem legalnie . Jestem za żeby zamknęli w pzdu cały ten interes, ciekawi mnie tylko jak nasze amatorskie ministerstwa poradzą sobie z problemem  <ptak> całkiem możliwe że zaczną delegalizować wszystko co się da, łącznie z substancjami o na prawdę nikłej szkodliwości [ i równie nikłym działaniu ] - które wpiszą sobie do czarnej księgi gdzieś pomiędzy metamfetaminą a heleną  <nihil>

Całkiem możliwe też że ekipa Donka nie zrobi z tym praktycznie nic poza oczywiście najtańszym "robieniem wizerunku" [czyli jedyną rzeczą w której ponoć są dobrzy] .

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 02, 2010, 16:23:44 »
No właśnie dzisiaj sanepid na rozkaz Tuska zamknął wszystkie sklepy z dopalaczami. Nie za bardzo rozumiem na jakiej podstawie prawnej, więc pewnie wytoczą rządowi procesy.

Coś tam tylko mówili, że sanepid zakazał działalności wszystkim sklepom sprzedającym "tajfun" i "podobne". No ale to "podobne" to właśnie istota problemu, bo co to znaczy tak naprawdę? Będzie niezła wojna prawna o to.
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2010, 16:25:48 wysłana przez Lon Luvois Fuller »

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: W pustce
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 02, 2010, 16:29:45 »
Ja jestem za delegalizacją dopalaczy. Kto będzie chciał to i tak się czymś tam naszprycuje a im łatwiejszy dostęp tym więcej osób może w tym zasmakować a te substancje są niebezpieczne. Mam pytanie czy te substancje są uzależniające ?
"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Offline nika

• V.I.P
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 02, 2010, 16:31:55 »
Może by dodać ankietę do tematu? Jestem za, przeciw albo mam to w nosie <shy>
Nie poznajemy dróg, którymi już szliśmy, nasza pamięć przestała funkcjonować. Świat rozpadł się w serię obrazów, których znaczenia nie rozumiemy, i których nie potrafimy połączyć w logiczną całość. Zagubiliśmy klucz do naszego umysłu. A. K.

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 02, 2010, 17:24:10 »
Cytat: Obcy
Mam pytanie czy te substancje są uzależniające ?

No substancje są tam różne, ale tak generalnie to należałoby uznać, że większość jest uzależniająca na pewno lub prawie na pewno, bo część to substancje nowe, których potencjał uzależniający trzeba najpierw udowodnić, ale na zdrowy rozsądek jest praktycznie pewne, że muszą uzależniać(np. silne stymulanty).

Tak więc najlepsza odpowiedź to, że zdecydowana większość dopalaczy uzależnia co jest lub będzie udowodnione w przyszłości, choć mogą zdarzyć się również takie, które nie uzależniają(np. niektóre wycofane już psychodeliki roślinne).

Cytat: Nika
Może by dodać ankietę do tematu?

Dodałem ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2010, 17:28:25 wysłana przez Lon Luvois Fuller »

Offline andyvdm

• Za zasługi
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 02, 2010, 18:42:48 »
5 lat temu był bym za legalizacją wszystkich środków odurzających.
Dzisiaj jest mi to obojętgne.
Za 5 lat będe przeciwnikiem tego typu substancji.

Offline qabriel

• Ekspert
  • Miejsce pobytu: Przemyśl
    • inst
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 02, 2010, 19:27:39 »
Pogrzebałem chwilkę w sieci:

Ok. 40 % wszystkich ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych ginie pod wpływem alkoholu (Źródło: USA, National Safety Council (nsc.org)

Co 30 minut ktoś ginie w wypadku drogowym po spożyciu alkoholu, a co 2 minuty ktoś zostaje ranny (Źródło: USA, National Safety Council (nsc.org).

1/3 pieszych poszkodowanych w wypadkach znajduje się pod wpływem alkoholu (Źródło: nhtsa.gov)

Rocznie z powodu zatruć alkoholem przebywa w szpitalach w Polsce ok. 2300 osób. Spośród nich średnio 500 umiera z powodu zatrucia glikolem etylenowym (Źródło: eioba.pl)

W Polsce 78 procent zabójstw popełnianych jest pod wpływem alkoholu (Źródło: eioba.pl)

Co 8 sekund wskutek palenia papierosów na świecie umiera jeden człowiek (Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/)

Co roku w Polsce na choroby odtytoniowe umiera ponad 80 tysięcy osób (Źródło: www.eduforum.pl)

To są efekty legalnego alkoholu i papierosów. W ostatnim czasie mówi się o kilku zgonach po dopalaczach i to jest powód do ich zamknięcia - ok, ale w takim razie co z wódą i szlugami? Państwo chce chronić nas wybiórczo?
Sprawa jest dużo prostsza - dopalacze odbiły część klientów(przynajmniej wśród moich znajomych) sklepom monopolowym i mafiom narkotykowym, które dbają w mediach o to by zrobić z konkurencyjnych syfów śmiertelne zagrożenie dla społeczeństwa i na pewno wywalają na to niemałe pieniądze.
Brałem różne zabawki ze smartshopów i zdrowe na pewno nie są, ale jeśli chce się je zakazać to wypadałoby najpierw zrobić konkretne badania - analizę porównawczą w stosunku do legalnego alkoholu i papierosów, wyników się domyślam(dlatego ich się nie robi, tylko mydli społeczeństwu oczy kilkoma zgonami po zażyciu).
Ze względu na to, iż trzymam się idei wolności osobistej i uważam, że dorosły człowiek ma prawo się truć wedle woli zaznaczyłem w ankiecie o pozostawieniu - no ale z poglądem liberalizmu nie każdy musi się utożsamiać
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2010, 19:30:05 wysłana przez qabriel »

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 02, 2010, 19:53:50 »
No alkohol i nikotyna są już od tak dawna stosowane i mają tak wielu miłośników, że raczej jest niemożliwe żeby je wycofać. Poza tym niektóre dopalacze mogą być niebezpieczne nawet jeżeli chodzi o jednokrotne użycie.

Offline qabriel

• Ekspert
  • Miejsce pobytu: Przemyśl
    • inst
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 02, 2010, 20:11:30 »
No alkohol i nikotyna są już od tak dawna stosowane i mają tak wielu miłośników, że raczej jest niemożliwe żeby je wycofać.
Czyli to jest argument, by olać te statystyki które wyżej podałem?
Zrozumiałem to tak: alkohol i nikotyna od dawna zabijają tak wielu swoich miłośników, że raczej jest niemożliwe żeby je wycofać.

Poza tym niektóre dopalacze mogą być niebezpieczne nawet jeżeli chodzi o jednokrotne użycie.
A alkohol nie?
Zresztą wystarczy tylko ostrzec o tym na opakowaniu i wprowadzić sprzedaż od 21 lat. Dorosły, rozwinięty człowiek ma chyba rozum i prawo do trucia się.

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 02, 2010, 20:31:45 »
Cytat: qabriel
Zrozumiałem to tak: alkohol i nikotyna od dawna zabijają tak wielu swoich miłośników, że raczej jest niemożliwe żeby je wycofać.

No i po części dobrze zrozumiałeś. Jest oczywistym, że jeżeli kilkadziesiąt procent społeczeństwa z tego korzysta, to nie da się tego zdelegalizować, a nawet jakby się to na siłę zdelegalizowało, to zajął by się tym świat przestępczy.
Co nie znaczy, że należy pozwalać na powstawanie nowych uzależnień w społeczeństwie. Alkohol można pić czasem kilkadziesiąt lat i jakoś funkcjonować, a wyobrażasz sobie jakby wyglądał mefedronista z choćby 10 letnim stażem?  <glupek2>

Offline marciano

• Aktywny użytkownik
  • Miejsce pobytu: wieża samotności w miescie łodzi
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 02, 2010, 22:16:27 »
Zaglosowalem na nie wiem

Bo mi to wisi i powiewa....
Alkohol, papierosy też niszczą zrdowie i są legalne
Bliżej mi do calkowitej legalizacji narkowyków "lekkich" nalożenie 50% VAT na nie, żeby były drogie ( dzieciarnia nie bedzie kupować, duza kasa dla budżetu) i dozwolone od 21 lat.

A dopalacze, nikt nikomu nie każe tam kupować i zazywac..chcesz to sie truj ;)
Kto z tego napięcia... pierdolnie ze szczęścia !?

Offline Rea

• Legendarny użytkownik
  • Poniżej dna
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 02, 2010, 22:47:50 »
Mefedronista z choćby 10-letnim stażem wyglądał by jak żywy trup  ::)

Jestem za delegalizacją tego świństwa. Tylko niszczy zdrowie i zabija.
Ale znając nasz rząd, to sobie z tym nie poradzi albo "poradzi" niedostatecznie.
Tym bardziej, że szefowie sklepów z dopalaczami i producenci zapowiadają wprowadzanie na rynek coraz nowszych substancji w przypadku zakazywania sprzedaży. Czyli zabawa w kotka i myszkę  ::)

Co do uzależniania, to uzależniają na pewno, bo działają podobnie do substancji narkotycznych,
albo jeszcze mocniej, bo w końcu to mieszanki różnych substancji  :/ :-X ::)

"Jeśli trzymasz miłość zbyt słabo - odleci,
jeśli ją ściśniesz za mocno - umrze.
Oto jedna z zagadek."

Tom T. Hall