Autor Wątek: Tajemnice snu - Rozmarzony mózg  (Przeczytany 4514 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: W pustce
Tajemnice snu - Rozmarzony mózg
« dnia: Październik 20, 2010, 17:00:41 »
Znalazłem ciekawe filmiki programu z Discovery poruszające tematykę snu i jego wpływu na człowieka. Jest to jeden z odcinków dłuższej serii.
Poruszone jest w nic  naprawdę wiele rzeczy związanych ze snem: marzenia senne , koszmary, choroby. Myślę że pomoże to zrozumieć nam po co jest sen. Zapraszam naprawdę warto.
Odcinek podzielony na 6 części taki był :)

Część 1:

Część 2:

Część 3:

Część 4:

Część 5:

Część 6:

Oczywiście zapraszam do dyskusji :)
"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Offline Samek

• V.I.P
Odp: Tajemnice snu - Rozmarzony mózg
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 20, 2010, 18:26:00 »
Dziękuję  :)  Z przyjemnością obejrzę.
Tracimy zdrowie w pogoni za pieniadzem tylko po to, by potem stracić pieniadze na odzyskanie utraconego zdrowia.

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 20, 2010, 20:41:07 »
Bardzo ciekawe ;)

Offline Samek

• V.I.P
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2010, 20:24:35 »
Obejrzałem wszystkie części tego ciekawego filmu  :)
Według mnie podczas snu świadomość człowieka wychodzi do obszaru, który nazwę:
X - obszar snu.
Y - obszar jawy (tu i teraz).
W obszarze Y jesteśmy wtedy , gdy nasza świadomość funkcjonuje w świecie fizycznym. Do obszaru X możemy dostroić się na przykład podczas głębokiej medytacji. Tam przedostajemy się również zaraz po śmierci, a później do głebszych sfer nieświadomości. Te dwa obszary, które wymieniłem istnieją w tej samej przestrzeni, lecz na rożnej częstoliwości. Można to porównać do fal radiowych w przestrzeni. Radiem jest nasz mózg, a my pokręcają gałką odbiornika radiowego dostrajamy się do wybranej częstotliwości. 
Podczas snu zawsze wychodzimy do przestrzeni X i przeżywamy różne rzeczy, lecz różnie bywa z z zapamiętaniem tego co tam robiliśmy. W dużej mierze zależy to od zastawienia psychicznego, czyli chęci zapamiętania naszego snu oraz przypomnienia i utrwalenia sobie snu zaraz po obudzeniu, bez otwierania oczu.
Katalepsja to jest nic innego jak gwałtowne i niekontrolowane opuszczenie ciała fizycznego przez świadomość do obszaru X.
Jesli chodzi o prorocze sny to sam je doświadczam rzadko od czasu do czasu. Niestety ,nie potrafię zaprogramować się jak i kiedy ma to nastąpić. Moje sny dotyczą przede wszystkim ważnych dla mnie wydarzeń w przyszłości, którymi zwykle przejmuję się przeżywam na codzień.
Tracimy zdrowie w pogoni za pieniadzem tylko po to, by potem stracić pieniadze na odzyskanie utraconego zdrowia.

Offline trash

• Profesor
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 21, 2010, 21:43:32 »
Filmik nawet fajnie się oglada... ale jest taki jak całe to diskawery   <ptak> czyli z lekkim posmakiem "życzeniowych" interpretacji (coby było "ciekawej" i strawniej dla ludu)  <szok>

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 22, 2010, 12:11:17 »
Tak skądinąd wam powiem, że ten filmik nasunął mi na myśl rozwiązanie pewnej niewiadomej, z którą od dawna nie mogłem się uporać. Mianowicie, już jakiś czas temu zauważyłem, że ruchy gałek ocznych podczas medytacji pogłębiają stan skupienia. Teraz sobie myślę, że może to być właśnie związane z "imitacją" fazy REM.

Myślę, że ta kwestia może być również powiązana z tym:

http://www.psychika.eu/terapia-emdr-w-leczeniu-traumy-i-ptsd/

Edit: chyba nie tylko ja

Cytat: english wikipedia
Similarity to REM sleep

A second hypothesis suggests that eye movement facilitates processing of trauma memories by activating a neurobiological state similar to REM sleep wherein associative links to episodic memories are formed and these memories are then integrated into general semantic networks. Stickgold proposed that PTSD occurs when an event is sufficiently arousing to prevent its transfer from encoding from an episodic memory to a semantic memory.[39] As a result of high arousal levels, associations between the traumatic event and other related events fail to develop. He argues that the attentional redirecting in EMDR induces a neurobiological state similar to REM sleep. He then reviews the research that suggests that REM sleep enhances processing of episodic memory through the preferential activation of weak associative and semantic links. Thus in EMDR trauma-related information that is closely associated with a target event is weakened and ancillary information loosely related to the event is strengthened, allowing the integration of trauma-related material with other loosely associated events in the person’s life. Support for this argument comes from a study that found that, compared to eye fixation, eye movement promoted attentional flexibility and increased preparedness to process metaphorical material.

http://en.wikipedia.org/wiki/Eye_movement_desensitization_and_reprocessing#Similarity_to_REM_sleep
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2010, 12:15:08 wysłana przez Lon Luvois Fuller »

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 22, 2010, 13:28:54 »
Lon może w Poznaniu jest jakiś certyfikowany terapeuta EMDR . Jest ktoś chętny zostać krolikiem doświadczalnym. Myślę że po modyfikacji mogła by ta terapia pomóc fobikom ale czy ktos tego próbował ?

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 22, 2010, 14:44:16 »
To raczej mało popularna metoda, trzeba by poszukać w necie. Ja na razie tylko tego kolesia znalazłem :D

http://theppd.org/index.php?psycholog_krystian_fikert

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 22, 2010, 14:51:15 »
No pięknie w Dublinie przyjmuje ;)

Offline Lon

• V.I.P
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 22, 2010, 14:59:04 »
Zawsze można samemu się nauczyć tej techniki :P

Offline Samek

• V.I.P
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 22, 2010, 16:10:02 »
Lon spróbuj przy zamkniętych oczach podnieść wzrok jak najwyżej i przytrzymać na punkcie między brwiami. Wtedy szybko wejdziesz w stan medytacji  :)

Offline Chi

• Profesor
  • Miejsce pobytu: Nigdziebądź
  • Sprzedawca marzeń
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 26, 2010, 00:12:46 »
Ej Samek masz racje, miałam wrażenie jakbym była w stanie przed zasypianiem  <szok> Tylko nie moglam długo tak wytrzymać bo mnie strasznie oczy dzisiaj bolą. Właśnie, znacie jakieś ćwiczenia, które pomogą ulżyć zmęczonym oczom? Wiem, że trochę odbiegłam od głównego tematu ale może macie jakieś pomysły?
fundacjamaja.pl

Offline Samek

• V.I.P
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 26, 2010, 12:48:21 »
Najprościej to zamknąć oczy i lekko pocierać powieki palcami dłoni. Po takim masażu posiedzieć spokojnie  w fotelu z zamkniętymi oczami przez kilkanascie minut  :)

Offline Chi

• Profesor
  • Miejsce pobytu: Nigdziebądź
  • Sprzedawca marzeń
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 27, 2010, 00:24:23 »
Dzięki Samek, wypróbuje  <nihil>
fundacjamaja.pl

Offline nika

• V.I.P
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 31, 2010, 20:50:55 »
No fakt ciekawe ;)
Nie poznajemy dróg, którymi już szliśmy, nasza pamięć przestała funkcjonować. Świat rozpadł się w serię obrazów, których znaczenia nie rozumiemy, i których nie potrafimy połączyć w logiczną całość. Zagubiliśmy klucz do naszego umysłu. A. K.