Autor Wątek: Transplantologia, transplantacja narządów  (Przeczytany 6051 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Aldo

• Ekspert
Transplantologia, transplantacja narządów
« dnia: Listopad 23, 2010, 21:27:29 »
Ostatnio wpadła mi w ręce książka: "Ciało z jej ciała" Slavenki Drakulić. Książka porusza temat transplantacji narządów od dawców niespokrewnionych z biorcą, często anonimowych, którzy czasami nigdy nie spotykają się z biorcą. A motywacji do ich czynów można się doszukiwać w religii, filozofii życiowej czy po prostu czystym altruizmie albo w jeszcze innych niewyjaśnionych powodach. Sama autorka otrzymała nerkę właśnie od takiej osoby. Książka ta zainspirowała mnie na tyle, żeby założyć ten temat i poznać ogólnie wasze zdanie na ten temat. Pytania jakie głównie pojawiają się w mojej głowie to:
Czy uważacie, że powinno się w ogóle przeprowadzać przeszczepy organów od żywych osób ?
Czy zdecydowalibyście się oddać narząd osobie bliskiej ?
Co sądzicie o handlu narządami ?
I wreszcie czy potrafilibyście oddać swoje narządy anonimowo, nieznanym wam wcześniej osobom?
Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: Czarna dziura
Odp: Transplantologia, transplantacja narządów
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 23, 2010, 21:48:49 »
Według mnie powinno się przeprowadzać przeszczepy od żywych. Ale narządów które nie spowodują śmierci dawcy. Handel narządami to nie jest moralne.
Ale można zrozumieć kogoś kto potrzebuje narządu a nie może go zdobyć inaczej. I teraz ma opcję albo śmierć albo kupno.
"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Offline nika

• V.I.P
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 24, 2010, 17:36:51 »
Jeżeli chodzi o handel organami no to przykra sprawa ale w takim kraju dziwnym żyjemy. Spotkałam się nawet kiedyś z ogłoszeniem, że ktoś tam proponował swoją nerkę i wyznaczył za nią cenę kilkadziesiąt tysięcy zł.  :-[

Co do oddawania narządów to myślę, że gdyby zaszła taka potrzeba to zdecydowałabym się oddać np. kawałek wątroby komuś bliskiemu.

No i zapowiedziałam już swojej rodzinie, że gdyby zaszła taka potrzeba to mają oddać moje narządy potrzebującym. Mogą zabrać wszystko co się da - mnie pod ziemią nie będzie to potrzebne ;)
Nie poznajemy dróg, którymi już szliśmy, nasza pamięć przestała funkcjonować. Świat rozpadł się w serię obrazów, których znaczenia nie rozumiemy, i których nie potrafimy połączyć w logiczną całość. Zagubiliśmy klucz do naszego umysłu. A. K.

Offline Chi

• Profesor
  • Miejsce pobytu: Nigdziebądź
  • Sprzedawca marzeń
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 25, 2010, 20:15:05 »
Ja podzielam podejście Niki. Też jestem zdania, że po śmierci żaden narząd mi się nie przyda, a że chce być skremowana to i tak nie będzie widać czy mi się klatka zapadła, czy nie mam nerki czy oka. Co za różnica. Myślę, że gdyby zaistniała taka potrzeba to podzieliłabym się jakimś narządem. Jeśli komuś mogłoby to uratować życie nie szkodząc przy tym mi, to czemu nie. Chociaż nie mówię, że takie decyzje podejmuje się tak hop siup. Natomiast handel narządami to coś kompletnie amoralnego, szczególnie ta ciemna strona, czyli porywanie ludzi, mordowanie ich i dostarczanie organów, bo nie ukrywajmy i takie przypadki mają miejsce. Natomiast jeśli ktoś chce sprzedać swoją nerkę...to cóż, jeśli czyni to dobrowolnie i obie strony kupujący i sprzedający nie czują się poszkodowani to i niech tak będzie. Ktoś zarobi, a ktoś przeżyje. Taką sytuację bardzo ciężko jest oceniać. Ja np. sprzedałabym swoje komórki jajowe ale pewnie nikt ich nie będzie chciał  <glupek2> A ja i tak nie zrobię z nich pożytku  <nihil>
fundacjamaja.pl

Offline Sowa

• zgubiona
  • Kreatywna
  • Miejsce pobytu: Sląsk - trochę dolny, trochę górny
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 18, 2011, 21:32:48 »
ozcywiście, że oddałabym narządy do przeszczepu. nawet powiedziałam już o tym mojej rodzinie więc gdyby co... to i tak nie będą mi potrzebne :)
czy to że nie potrafię poprawnie pisać po polsku oznacza, że jestem gorszym człowiekiem?

iga37

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 23, 2012, 11:15:35 »
Codziennie spotykam się z chorobami, cierpieniem i śmiercią. Życie jest darem, a jeśli istnieje możliwość "dać" komuś to życie, to jest to jeszcze większy dar- dar serca.
Noszę przy sobie OŚWIADCZENIE WOLI ( małą książeczkę,w której jest moja zgoda na oddanie narządów po śmierci), oraz jestem w Międzynarodowej Bazie Dawców Szpiku Kostnego.
Niedawno dostałam już swój numer i czekam teraz na telefon. Może niedługo będę mogła uratować komuś życie.
Zachęcam, bo to nic nie kosztuje a ma wielką wartość.
Podaję link:
http://www.dkms.pl/

Aria

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 26, 2012, 19:55:14 »
To ja podam linka do wspomnianego wcześniej oświadczenia woli:
http://www.przeszczep.pl/pdf/oswiadczenie_woli_www.pdf
Można go stąd pobrać, wydrukować, wypełnić, wsadzić do portfela i o - aż tyle roboty  ^^
Warto także porozmawiać o tym ze swoimi najbliższymi.

Czy uważacie, że powinno się w ogóle przeprowadzać przeszczepy organów od żywych osób ?
Czy zdecydowalibyście się oddać narząd osobie bliskiej ?
Np. przeszczepy rodzinne? Powikłania pooperacyjne jakie mogą tyczyć się dawcy są tak niewielkie, a zyski dla biorcy tak ogromne, że nawet nie ma co porównywać. Czego się bać? Bólu? Poboli i przestanie ^^
Gdyby ktoś z mojej najbliższej rodziny potrzebował nerki, a ja mogłabym ją oddać pewnie nie zastanawiałabym się długo.

Co sądzicie o handlu narządami ?
Pierwsza myśl jaka mi świta to ta, że jest to bardzo niebezpieczne. Prawnie zakazane, a sprawa nie tak łatwo do ukrycia jak na przykład aborcje. Nie da się wykonać tego w warunkach innych niż szpitalne. Tzn technicznie da, ale dawca raczej nie pocieszy się zbyt długo zarobionymi pieniędzmi.

I wreszcie czy potrafilibyście oddać swoje narządy anonimowo, nieznanym wam wcześniej osobom?
Za życia - tyle ile bym mogła, dałabym. Zarejestrowałam się nawet, podobnie jak Nirvana w bazie DKMS, jednak jak narazie nie mogę być dawcą  <vv>
Po śmierci - jak najbardziej.

Offline Thomas2

• Z radiem na uszach i wartości swej, w pełni świadomy, świadomy że hej
  • Mityczny użytkownik
  • Keep Calm And Avoid Microbiome Mayhem
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 05, 2014, 01:30:01 »
Osobiście bym nie oddał narządów ale jak inni chcą oddawać, cóż każdego indywidualna kwestia.

Offline ZłamaneSerce

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 16, 2014, 15:13:48 »
1. Czy uważacie, że powinno się w ogóle przeprowadzać przeszczepy organów od żywych osób? - nie mam nic przeciwko
2. Czy zdecydowalibyście się oddać narząd osobie bliskiej? - uważam, że nie byłam, nie jestem i nigdy nie będę gotowa, aby zgodzić się na coś takiego
3. Co sądzicie o handlu narządami? - jestem przeciw
4. I wreszcie czy potrafilibyście oddać swoje narządy anonimowo, nieznanym wam wcześniej osobom? - odpowiedź taka sama jak do pytania nr 2

Alien

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 16, 2014, 16:11:54 »
.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2017, 23:16:28 wysłana przez Alien »

Offline Thomas2

• Mityczny użytkownik
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 16, 2014, 16:14:18 »
Moim zdaniem właśnie narządy od już zmarłej osoby powinny być w kapitalizmie oddawane tylko za pieniądze dla dawcy bądź rodziny, a nie że szpital kase bierze, albo zabija człowieka dla kasy. Ludzie są w strachu i są sceny jak tu

http://www.mmwroclaw.pl/486311/2014/7/15/kamil-nie-zyje-znajomi-protestowali-we-wroclawiu-przeciw-odlaczeniu-go-od-aparatury-zdjecia?category=news

Alien

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 16, 2014, 16:18:26 »
.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2017, 23:16:39 wysłana przez Alien »

Offline abcczasamid

• Legendarny użytkownik
  • Miejsce pobytu: Warszawa
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 16, 2014, 17:27:29 »
Ludzie są w strachu i są sceny jak tu
Chciałbyś się obudzić po takim wypadku i być rośliną ewentualnie trolem, w koło którego muszą wszyscy skakac, a  ty sam nie potrafisz nawet tyłka sobie  podetrzeć ?

uważam, że to nie w porządku brać od ludzi krew nie płacąc im za to
Świat jest ujowy, bo wkoło tylko ludzie pazerni. Wszyscy tylko pieniądze, pieniądze i na końcu jeszcze pieniądze .

Osobiście w portfelu nosze klauzulę ostatniej woli. Moją ostatnią wolą jest odłączenie mnie od tych wszystkich rur, 10 dni po stwierdzeniu śmierci mózgowej. Jeżeli coś będzie nadawało się do przeszczepów, to pozwalam zabrać wszystko co tylko chcą, łącznie z kończynami, a resztę co pozostanie należy spalić.

Offline Thomas2

• Mityczny użytkownik
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 16, 2014, 19:39:08 »
Chciałbyś się obudzić po takim wypadku i być rośliną ewentualnie trolem, w koło którego muszą wszyscy skakac, a  ty sam nie potrafisz nawet tyłka sobie  podetrzeć ?

A co w domach starców czy opieki paliatywnej powinno się wszystkich zagazować?

Są ludzie których cieszy taka praca że mogą jeszcze kogoś zabrać na spacer wózkiem po parku.

Gorzej jak ktoś jest biedny, stary i samotny, kapitalistycznie systemowo dostaje zastrzyk śmierci i nikt się go o nic nie pyta.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2014, 19:40:42 wysłana przez Wesoły Sen »

Offline abcczasamid

• Legendarny użytkownik
  • Miejsce pobytu: Warszawa
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 16, 2014, 21:49:28 »
A co w domach starców czy opieki paliatywnej powinno się wszystkich zagazować?
Nie pytam o domy starców, tylko pytam czy ty byś tak chciał ? Wyrywają ciebie z objęć śmierci i budzisz się tylko ze sprawna głową, i co dalej ? Kupe robisz bokiem, siku do worka- ewentualnie walisz w pampersa, i o to jest według ciebie zycie ? Oddałbyś się na organy to uratowałbyś przynajmniej kilka istnień ludzkich ...