Autor Wątek: Fobik zmiennym jest.  (Przeczytany 648 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Warkoczanka

• Nowy użytkownik
  • *
Fobik zmiennym jest.
« dnia: Kwiecień 05, 2017, 16:47:31 »
Cześć wszystkim. Przepraszam jeśli tematy były już poruszane, ale niestety nie potrafię ich znaleźć.
Mam dwa pytania, które mnie nurtują odnośnie fobii (+depresji?).
Czy ktoś z was tak ma, że swoim nastrojem popada ze skrajności w skrajność? Precyzując - często ze stanu ogromnego załamania/beznadziejności w błyskawicznym tempie przechodzę w stan euforyczny, tzn. czuję energię i chęć podbicia świata. Oczywiście stan ten utrzymuje się zazwyczaj chwilę, a następnie wracam do swojej beznadziei. Mam nadzieję, że wyraziłam się wystarczająco klarownie. Chyba nie umiem w inny sposób tego wytłumaczyć.
Drugie pytanie dotyczy potężnego lenistwa. Nie chcę na siłę szukać usprawiedliwień, ale czy istnieje możliwość, że wieczna niechęć do robienia czegokolwiek (nawet pozmywania po sobie talerza) jest spowodowana fobią/depresją? Czy to po prostu zwykłe lenistwo? Pytam, ponieważ mam dylemat i wyrzuty sumienia z tego powodu, że nie pomagam moim rodzicom w obowiązkach domowych, ale z jakiegoś powodu nie potrafię się do tego zmusić... Czuję, że to i tak bez sensu, że będę czuła się jeszcze gorzej, że będę wykorzystywana itp.
Chętnie wysłucham waszych opinii.
Pozdrawiam

Offline Fioł

• Nowy użytkownik
  • *
Odp: Fobik zmiennym jest.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 05, 2017, 17:19:29 »
czy istnieje możliwość, że wieczna niechęć do robienia czegokolwiek (nawet pozmywania po sobie talerza) jest spowodowana fobią/depresją?

Tak.  Fobia x depresja = niechęć do życia (i wszystkiego innego). Jeżeli ktoś Cię z tego tytułu obwinia, to zwyczajnie w świecie nieludzkie jest.

Nie znaczy to, że nie możesz się próbować starać ze swojej strony, ale to, że raz się uda, masz moment nieco lepszy i "zbieżesz" się i coś zrobisz, a innym razem i jeszcze innym i jeszcze innym - nie, to w takim stanie ducha zupełnie zrozumiałe. Depresja to ciężki stan jest, na ogół ludzie nie rozumieją jak bardzo ciężki i jak trudno wtedy się choćby ISTNIEJE.
Nie jesteś jedyna. <przytul>

pocek

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 05, 2017, 17:21:24 »
Co do 1. to też tak mam, ale nie w takiej skali, że chcę podbijać świat. Myślę, że to normalne. Raz człowiek czuje się lepiej, raz gorzej.
W totalnie skrajnych przypadkach to depresja dwubiegunowa, ale żeby to stwierdzić to trzeba się skonsultować z lekarzem i farmaceutą ;p

Co do 2. to może to być spowodowane depresją i zwykłym lenistwem. Przypomnij sobie jak ci się chciało (albo się nie chciało) jak nie miałaś depresji. 
Ja np. jestem leniwy i nie mam wyrzutów sumienia z tego powodu ;D

Offline nasmenhae

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 07, 2017, 13:24:30 »
Nie zadręczaj się dodatkowo wyrzutami sumienia :) Co do pierwszegu punktu to mam podobnie.

Offline TheCrow222

• Zaawansowany użytkownik
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 07, 2017, 17:38:13 »
czy wy tez nie potraficie patrzyc w oczy osobie z ktora rozmawiacie? kolejny moj objaw a lista jest coraz dluzsza

Offline Anna-40

• Zaawansowany użytkownik
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 25, 2017, 21:21:26 »
Warkoczanko,to normalne objawy ,choć normalne brzmi dość dziwnie.Jestem tego żywym przykładem.Od euforii do deprechy i tak w kółko,także nader często mam wyrzuty sumienia,gdy nie potrafię pomóc swoim sędziwym rodzicom,oni to rozumieją,bo wiedzą,że to skutek choroby,a nie lenistwa. <lovely>

Posty połaczone: Kwiecień 25, 2017, 21:45:00
Face to face potrafię,ale często mam problem w patrzenie w oczy np.w supermarkecie <shy>
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2017, 21:45:00 wysłana przez fobka, Powód: Połączono podwójny post »