Autor Wątek: Czy diagnoza jest dla was ważna?  (Przeczytany 358 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Evelin

• Nowy użytkownik
  • *
  • Miejsce pobytu: Lublin
Czy diagnoza jest dla was ważna?
« dnia: Listopad 09, 2017, 08:33:04 »
Chodzi mi o to czy po potrzebujecie diagnozy żeby móc kontynuować terapię, lub po prostu stać się trochę spokojniejszym. Ja mam wrażenie że tego właśnie potrzebuje, a mój psycholog nie chce mi tego dać. Twierdzi że sama diagnoza mojej przypadłości nie jest potrzebna, musimy się skupić na terapii, rozwiązaniu problemu a nie dociekaniu  co mi jest. Strasznie mnie to frustruje ponieważ nie wiem czy faktycznie coś mi dolega czy to tylko wytwór mojej wyobraźni lub po prostu jestem słaba. Co prawda podejrzewa u mnie cos związanego z zaburzeniami lękowo-depresyjnymi ale żadnych konkretów. Jakie Wy macie zdanie na ten temat? Potrzebujecie diagnozy do "szczęścia" czy bez tego też dajecie radę?

Offline Phobos

• Ekspert
Odp: Czy diagnoza jest dla was ważna?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 09, 2017, 09:56:50 »
Mnie tam obojętne jaką diagnozę mam grunt żeby dobre leki lekarz wypisał...
"Mathematics is the language of nature"

Offline Regis

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 09, 2017, 10:23:05 »
Cześć

Diagnozę może postawić  psychiatra w oparciu o ICD (DSM IV) po kilku lub kilkunastu wizytach, psycholog może zdiagnozować np osobowość przy użyciu testów a do tego potrzeba chyba minimum 5 wizytach lub więcej

Diagnoza ma często dużą moc sugestii zatrzymujemy się na definicji i łatwo się do niej ograniczyć a taka  identyfikacja z diagnozą utrudnia nazwanie/określenie problemu który w danej chwili jest dla nas ważny,ponieważ pojawił się schemat (wzorzec) który daję tyle bezpieczeństwa

To są  moje doświadczenia, warto byłoby zapytać o metody jakie psycholog stosuję w swojej pracy by rozwiązać dany problem który w tym momencie nazwaliście po imieniu 

Offline Masahara

• Mister Całokształtu 2016
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 09, 2017, 10:38:44 »
ja to nie wiem jak mnie diagnozowali raz jak bylem u lekarza mówiąc co myślę co mi jest to lekarz mi powiedział, że to samo ma wpisane w papierach co mówię
保留中の死

くちびる に どく を ぬて ぼく の へじゃ に きた でしおう
あなた の きす で もう からだ も のう も とけてしまい そう。

はきけ が する くらい あなた の こころ うつくしい の に。
なに ひとつ できない ぼく に どうして きすして くれる の?

Nakładasz na me usta truciznę, gdy tylko pojawiasz się u mnie.
Twój pocałunek sprawia, że me całe ciało topnieje.

Twoje serce jest o wiele piękniejsze w porównaniu do ran, które pokazujesz.
Dla czego całujesz mnie skoro w Twoich oczach nic nie znaczę?

Offline Enua

• Profesor
  • Miejsce pobytu: .
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 09, 2017, 10:49:38 »
Dla mnie diagnoza jest ważna,wiem że zostałam dobrze zdiagnozowana bo wszystkie objawy się zgadzają a testy na osobowość też miałam robione.

Offline Dzika

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 09, 2017, 16:20:33 »
Diagnoza ma często dużą moc sugestii zatrzymujemy się na definicji i łatwo się do niej ograniczyć a taka  identyfikacja z diagnozą utrudnia nazwanie/określenie problemu który w danej chwili jest dla nas ważny,ponieważ pojawił się schemat (wzorzec) który daję tyle bezpieczeństwa
Otóż to, dlatego czasem lepiej nie wiedzieć i się w tym przekonaniu nie utwierdzać. Nie mówiąc już o tym, że często te diagnozy bywają błędne bądź niekonkretne.

...

Może więc Evelin, Twój psycholog ma tego świadomość i nie chce pochopnie orzekać czegoś co w gruncie rzeczy nie ma wielkiego znaczenia, tylko skupia się na tym jak Ci pomóc na podstawie tych informacji, które mu na bieżąco przekazujesz. Uważam, że jest to dobre podejście.
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2017, 04:03:05 wysłana przez Dzika »
" Nic nie wiesz, Jonie Snow..."

Offline o2

• Kolorek o2
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 09, 2017, 20:47:30 »
dla mnie diagnoza nie jest ważna, wiem co należy robić, znam swoje słabe strony, które mógłbym poprawić
poza tym wszyscy mówią to samo, zmień nastawienie, nie poddawaj się itd.

Offline sdbx

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 10, 2017, 03:39:19 »
Mi szczerze mówiąć diagnoza nie daje nic nowego. Ani się lepiej od niej nie poczułem ani nic.
Wręcz przeciwnie, wszyscy z mojego bliskiego otoczenia twierdzą, że fobia spoleczna nie istnieje.
Gniewał się wędrujący i przeklinał bogi,
Że mu deszcz ustawiczny przeszkadzał do drogi.
Tymczasem z boku czuwał nań rozbójnik chciwy.
Puścił strzałę; ale że przemokły cięciwy,

Padła bez żadnej mocy. Zrazu przestraszony,
Kiedy poznał, że deszczem został ocalony,
Przestał bogi przeklinać, nie złorzeczył słocie.
Często, co złe z pozoru, dobre jest w istocie.

Offline a

• objet petit a
  • Legendarny użytkownik
  • Miejsce pobytu: (od)bytu do głębi
    • a
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 28, 2017, 19:45:45 »
Chodzi mi o to czy po potrzebujecie diagnozy żeby móc kontynuować terapię, lub po prostu stać się trochę spokojniejszym. Ja mam wrażenie że tego właśnie potrzebuje, a mój psycholog nie chce mi tego dać. Twierdzi że sama diagnoza mojej przypadłości nie jest potrzebna, musimy się skupić na terapii, rozwiązaniu problemu a nie dociekaniu  co mi jest.

to klasyka gatunku. wydaje nam się, że gdy namierzyliśmy wroga, to łatwiej go zniszczymy. tymczasem, według mnie, najczęściej wróg jest bardziej rozsiany i gdy skupimy się na jednym jego siedlisku, pominiemy inne. psychika jest na tyle złożona, że chyba każda diagnoza jest tylko w cudzysłowie, gdyż z jedną chorobą mogą współdziałać inne dolegliwości oraz coś takiego jak osobowość indywidualna. dlatego też nie męczyłabym o ścisłą diagnozę - zwłaszcza psychologa. jak już to lepiej pogadać z psychiatrą, ale mądry psychiatra wie, że zaliczenie do danej kategorii nie sprawi, że trzeba będzie przestać patrzeć na człowieka jako całość. :)
znam takie miejsce, gdzie przychodzą umierać koty