Autor Wątek: Iluzja wolnej woli ?  (Przeczytany 190 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: W pustce
Iluzja wolnej woli ?
« dnia: Marzec 06, 2018, 12:42:24 »
W 1983r amerykański badacz Benjamin Libet w badaniu prosił ochotników, którym do skóry głowy przymocowano elektrody, by zginali palec bądź zaciskali pięść.Mieli także zapamiętać kiedy zdecydowali się świadomie tym palcem ruszyć. I na początku zaobserwowano aktywność w części kory ruchowej mózgu która zawiaduje ruchami palca zanim palec się ruszył. Najdziwniejsze jednak w tym badaniu że decyzja( świadoma) zapadała przed ruchem ręki ale już po aktywności kory mózgowej zawiadującej ruchem palca. Więc wygląda na to że najpierw jest wysyłana informacja do palca by się ruszył. Potem dopiero że świadomie chce się ruszyć palcem. A na koniec sam palec się rusza.

I tutaj nasuwa się pytanie. Czy mózg nas tak naprawdę oszukuje. Wszelkie decyzje zapadają nieświadomie a mózg po prostu jakby oszukuje nas tym że  nasza świadoma decyzja jest po czasie gdy już decyzja zapadła chwile wcześniej. ( A my czujemy że to nasza świadoma decyzja)

Zapraszam do dyskusji na ten temat. Może macie jakieś fajne materiały na ten temat filmiki czy artykuły.
"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."

Offline Człek

• O rety
  • Aktywny użytkownik
  • Miejsce pobytu: Kosmos
Odp: Iluzja wolnej woli ?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2018, 14:52:20 »
Często słyszy się o różnych doświadczenia i badaniach, jednak trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze są one wykonywane rzetelnie. Przede wszystkim przydałyby się tutaj materiały źródłowe, dokładnie praca naukowa, która powstała przy wykonywaniu eksperymentu. Jeśli eksperyment jest wykonany prawidłowo to powinno się go udać powtórzyć, w związku z tym zazwyczaj inni badacze powtarzają eksperyment. Jeśli uzyskają te same wyniki to wtedy (hipo)teza zyskuje większe poparcie.
Dokładnie w tym przypadku przydałyby się informacje czy eksperyment był ponawiany czy był wykonywany tylko raz. Być może popełniono jakiś błąd, np. aparatura mierzyła napięcie z pewnym opóźnieniem i dlatego udało się uzyskać ciekawe wyniki, choć tak naprawdę wszystko działa zgodnie z naszymi oczekiwaniami, tzn. najpierw podejmujemy decyzję, a później wykonujemy ruch ręki. Może też być tak, że decyzja o ruchu ręki zapada w innej części organizmu (niekoniecznie w mózgu), niemierzonej przez badacza.
Już się nie troskam o żaden z upadających dni, gdy wiem, że wszystkie upadną.

Offline Obcy

• Kosmiczny gruz
  • Administrator
  • Miejsce pobytu: W pustce
Odp: Iluzja wolnej woli ?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2018, 21:36:57 »
http://www.national-geographic.pl/ludzie/twoj-mozg-twoj-umysl-poznaj-budowe-komputera-ktory-masz-w-glowie
Tak te eksperymenty były powtarzane. Ja tam nie twierdze jednoznacznie co te badania oznaczają. Wydało mi się to ciekawe.
I jak kktoś zna angielski to więcej tego jest.
"Pomiędzy życiem i śmiercią znajduje się pragnienie.
Pragnienie życia, miłości, wszystkiego co dobre…
I to pragnienie jest źródłem wszelkiego cierpienia."